Klipers je hudební projekt, který se pohybuje na rozhraní synthfolku, post-trap-rocku a elektroniky, ale kořeny sahají hluboko do písničkářské tradice. Intimní dark wave poezie a zároveň jedinečně přítomná česko-slovácká duše, která se ve spojení s loopy a bicími sekvencemi stává silným nositelem emocí a osobních výpovědí. Nové album "Vysílá Stanice Hvězda" vychází 21.3. na digitálním nosiči a všech streamovacích platformách Facebook nebo Spotify.
Dvouhlavý Kluk je kapela hudebníka a textaře Vojtěcha Černého, který ve své tvorbě propojuje alternativní hudbu a poezii. V roce 2019 vydal album s názvem Věci, které lidi dělej v produkci Dominika Zezuly.
Amelie Siba je hudebnice a skladatelka původem z Prahy. Její poslední album Gently Double A - vydané v dubnu 2023 vytváří koláž lo-fi samplů, špinavých kytar a vrstvených naštvaných vokálů.
Siba ve svých posledních projektech otevírá témata léčení traumat, pohledu na sebe sama a vzteku.
Ačkoli její předchozí tvorba byla známá velmi intimním charakterem a nyní se posunula do agresivnější/asertivnější sféry se špinavějším zvukem, zranitelnost je stále hlavním prvkem její tvorby.
Čáry života
„Pomalé a smutné písničky o lásce.“ Tak charakterizuje svůj nový projekt Čáry života hudebník Jan Boroš, původně z Valašského Meziříčí. Jeho domovskou skupinou jsou momentálně v Berlíně usazení Fiordmoss, kteří chystají na jaro nové album. Na rozdíl od jejich elektronického baroka jsou ale Čáry života minimalističtější, intimnější a hlavně kytarovější a také s českými texty. Debutové album Stínítko získalo cenu české hudební kritiky Apollo za rok 2018.
Alternativ post-grunge vypraný v Perwollu, emocionální pastva pro duši, melancholie každodennosti, zbytky rock'n'rollu. Tóny města, tóny vesnice, půltóny. Čtyři lidé, hrají čtyři akordy.
Napoli
Příměstští kovbojové z brněnské Kraví hory předkládající šum borů a řeč prérie 21.století latentním i uvědomělým (a)romantikům. Western / bigbít.
Obyvatelé cihlového domu
Obyvatelé cihlového domu snoubí zvuk klasického klavíru s punkově, až metalově laděnou rytmickou složkou a ženským zpěvem. Žánrový rozptyl pokrývá širokou škálu - od šansonové něžnosti, přes jazzovou hravost až k punkové naléhavosti. OCD hrají jak přímočaré (a poměrně tvrdé) vypalovačky, tak komplikovanější progrockové písně, proložené zběsilými rytmickými změnami. V autorských, česky psaných, textech se kapela soustředí na příběhy lidí z okraje společnosti, hororové náměty, nebo obavy z konce civilizace.
Po sedmi letech čekání vydala kapela Bad Karma Boy nové album Noc Na Zemi. V jednom z rozhovorů kdysi řekli, že v jejich textech se často objevuje slovo "cesta". Ta svým způsobem symbolizuje i proces tvorby nového alba, který vznikal na dvou kontinentech. Nápady postupně přicházely ze zkoušek v Bratislavě, na chatách, ale i na cestách po Portugalsku a chorvatských ostrovech. Všechny se nakonec zhmotnily do finální podoby v magickém studiu na Kostarice.
VDYD
VDYD je indie post-rocková kytarovka. Jako boyband přesluhujících modelek si rozebrali hudební nástroje a vytvořili koncept, ve kterém se na hutném rytmickém korpusu s melodickou basou převalují kytarová arpeggia a výstřední synthy plochy. Odkojeni devadesátými léty proplouvají kytarovkovými vlnami současnosti.
The Atavists jsou nositelem rovnou dvou cen Anděl 2018. Jedná se o čtyřčlenný hudební projekt balancující na pomezí blues, stoner-rocku a vlivů surfových kapel z šedesátých let. Charakteristický zvuk skupiny tvoří špinavé kytary, nakřáplé retro varhany a osobitý vokální projev frontmana Adama Krofiana. V roce 2015 se skupině podařilo zvítězit v národním kole nadnárodní soutěže GBOB a na začátku roku 2016 vydala debutové album Bad Times a v roce 2018 uspěla s albem LO-FI LIFE (vydavatelství Big Boss) ve dvou kategoriích hudebních cen Anděl.
The Atavists jsou česká rocková kapela ovlivněná styly surf a stoner. Vznikli na konci roku 2014 a rychle si našli své místo na české hudební scéně, zejména díky svým energickým živým vystoupením.
Teplé letní noci, samota prázdných pokojů, ale i radost z objevování neznámého. prazdniny jsou kámoši z brna, kteří karanténní smutnění začali přetvářet do písniček o odloučení a dospívání. to celé balí do zvuku oscilujícího mezi estetikou alternativního popu z pokojíčku a znovuobjevenou láskou k zasněným kytarám zasazených do moderního kontextu. na českou scénu vstoupili videosinglem 3am, se kterým se jim podařilo vyhrát hitparádu neobjevených startér na radiu wave. pod hlavičkou radia pak vydali singl matthew, následovaném na podzim 2023 ep lately i’ve been getting tired. na něm se prazdniny představují v kapelním zvuku s živým bubeníkem, což ve spojení s analogovými synťáky vytváří unikátní koncertní show.
Marjari
Tvorbu písničkářky Marjari vystihují vrstvy kytarových sekvencí nahraných na looper doprovázené samply. Vše doplňuje zpěvaččin křehký, čistý hlas. Marjari v roce 2022 vydala svou debutovou LP desku Hey Girl, které předcházelo EP Let´s Ride (2021). S kapelou následně odehrála desítky koncertů, rostoucí úspěch u posluchačů potvrdilo vítězství hitparády Startér Radia Wave. Na albu Hey Girl autorka, stejně jako na předchozích písních, vychází ze svých osobních zážitků, pocitů a nálad, vztahů jak přátelských, tak partnerských. Směs intimních písní přinášejí i přes jednotný autorský rukopis a podmanivý hlasový projev, rozmanitou paletu nálad a atmosfér, od jemnosti a romantičnosti, přes melancholii až po tvrdší přístup. Díky výhře se Marjari dostala na pódia mnoha českých a slovenských klubů a festivalů (třeba Moody Moon Noize, festival Krumlov, Festival pro židovskou čtvrť Boskovice, Beseda u Bigbítu aj), vystoupila také v maďarských klubech Akvárium a Gödör music club. Roku 2023 vydala singl Only a Dream, v současnosti pracuje na nové desce.
Omnion je sólový projekt skladatele, multi-instrumentalisty a hráče na tabla Tomáše Reindla. Omnion definuje svůj osobitý styl „OmniBeat“ jakožto unikátní kombinaci živých nástrojů s interaktivní elektronikou. V jeho jasně rozpoznatelném autorském rukopisu se snoubí inspirace pradávnými kořeny hudby Východu i Západu, spolu se sofistikovanými přístupy k live processingu a loopingu. Jeho přesahy zasahují do kategorií od elektro-akustického downtempa, přes world-beat, až po extatickou taneční hudbu s pozitivními deep vibes. Kromě klubových a festivalových vystoupení má Omnion za sebou i řadu vystoupeni v chrámových prostorech, s meditativně laděným programem. Omnion vytváří hudbu nejen k poslechu, ale i k tanci, který vnímá jako archetypální lidskou potřebu.
Labasheeda je svérázný rockový kvartet z Amsterdamu. Hudba Labasheedy, která spojuje dvě desetiletí dobrodružných, zvukově se vyvíjejících alb a měnících se sestav, má zálibu ve stručných, odtažitých melodiích a rychlých přechodech od prostorných basových linek a bicích k těžkým, chaotickým a někdy hymnickým kytarovým písním. Neortodoxní použití houslí, často odchylné časové signatury a charakteristický hlas Saskie van der Giessen dodávají kapele jedinečný zvuk.