Brundibár z ghetta

6.6.2015, 16:00

Brundibár z ghetta

Děj vypráví o chudých dětech, Aničce a Pepíčkovi, které svým zpěvem na ulici chtějí vydělat peníze pro nemocnou maminku. V tom jim však brání zlý a hrubý flašinetář Brundibár, který děti považuje za konkurenci. Nešťastným sourozencům nakonec pomohou zvířátka i ostatní děti z místní čtvrti a společnými silami zlého Brundibára zaženou. Protifašistický podtext a pozitivní vyznění opery jsou hlavní příčinou, že se Brundibár stal nejúspěšnějším a nejčastěji hraným představením v terezínském ghettu (až 50 repríz). V současné době je vyhledávaným repertoárem profesionálních i amatérských souborů nejen v Evropě.

Hudba: Hans Krása
Libreto: Adolf Hoffmeister
Režie: Linda Keprtová
Dirigent: Pavel Šnajdr
Dramaturgie: Josef Škarka
Scéna a kostýmy: Anna Chrtková, Anna Petříková
Příprava režie: Kristýna Kopřivová
Hudební a pohybová průprava: Jana Suchomelová, Martin Ptáček
Odborná pedagogická spolupráce: Ruth Konvalinková, Monika Balogová
Brno contemporary orchestra a taneční skupina MERCI

V představení jsou použity úryvky textů z autentických deníků a korespondence terezínských vězňů. Představení jsou uvedena v rámci festivalu Ghettofest a jsou zařazena do programu Roku smíření.

Projekt "Brundibár z ghetta" vzniká v rámci spolupráce pořadatelů Ghettofestu s osobnostmi brněnské kulturní scény. Známá dětská opera Hanse Krásy tentokrát ožije v režii Lindy Keprtové, pod taktovkou Pavla Šnajdra a jeho Brno contemporary orchestra, v podání dětí ze ZŠ Merhautova, ZŠ náměstí 28. října a oblíbeného operního zpěváka Josefa Škarky v roli Brundibára. Původní opera Brundibár přinášela radost dětem v terezínském ghettu. Byla to ale radost s tragickým pozadím. Slavíme 70 let od osvobození Terezína, a přesto dodnes existují v mnohých městech podivné hraniční čáry, za kterými se skrývají ghetta.

Cílem projektu „Brundibár z ghetta“ je poukázat nejenom na problematiku, ale i na samotnou existenci ghett. Slavíme 70. výročí osvobozeni Terezína, a přitom hned v našem sousedství žijí lidé, kteří si místo k pobytu nevybrali zcela dobrovolně, i přes veškerý pokrok 21. století. Za tímto účelem by měla být s dětmi z brněnských vyloučených lokalit nazkoušena a uvedena inscenace, jejímž základem je krátká opera Brundibár skladatele Hanse Krásy, která je psaná pro dětské herce a je známá po celém světě především pro své uvádění v koncentračním táboře Terezín (1943-45).