Kekko Fornarelli – piano & synth, Giorgio Vendola – kontrabas, Dario Congedo – bicí
Kekko Fornarelli je jedním z nejvíce mezinárodně ceněných evropských klavíristů nastupující generace. Vyvažuje totiž informace získané nekonečnými hodinami strávenými zkoumáním tradice univerzálním využitím hudebního materiálu i schopností naočkovat importovanou komoditu zvanou jazz cizorodými prvky. Právě to z něj dělá jednoho z nejeklektičtějších a nejinspirativnějších umělců na současné kreativní hudební scéně. Jeho jedinečný styl se vyznačuje snahou vytvořit hudbu, kterou lze více než jen poslouchat, i ojedinělým způsobem zprostředkování příběhů, emocí a situací prostřednictvím tónů.
Kekko Fornarelli Trio je momentálně lídrův hlavní projekt a v posledních letech s ním úspěšně objíždí evropské kluby a festivaly. Originální podobu klavírního tria – jednoho z nejklasičtějších jazzových uskupení – nabízí kapela tří italských jazzových virtuosů, kteří pomáhají ztělesňovat Fornarelliho myšlenku hudbu pozorovat, spíš než jen poslouchat.
Své nejnovější album, které vyšlo v roce 2011, nazval Fornarelli Room of Mirrors. Po třech dlouhých letech strávených uvažováním nad svojí vlastní hudební vizí představuje toto album jeho osobní revoluci, kterou charakterizuje především využití hudebního materiálu k vyprávění příběhů, vyjadřování emocí a popisu situací. Album je originální právě i využitím myšlenek, jež Fornarellimu vytanuly v průběhu hudebního zkoumání. Nabízí pestrou harmonii elektronických vlivů, akustických nástrojů, moderních vlivů severoevropské scény a neoklasicistního lyrismu okořeněnou středomořským temperamentem. Fornarelli se pokouší o vytváření univerzálnější hudební vize, která bude schopna vyvést jazz z úzkého okruhu svých pravověrných fanoušků a nabídnout jej širšímu publiku.
Room of Mirrors se umístilo v Top 10 nejpopulárnějších alb v soutěži Jazz It Award 2011 a je tak čím dál jasnější, že Kekko Fornarelli Trio se na mezinárodní jazzové scéně prosazuje stále výrazněji. Album bylo znovu vydáno už dříve než rok poté, co se úvodní edice dostala na trh a i jeho webové prodeje v Evropě a USA vytrvale narůstají.
Shai Maestro Trio (IL)
Pianista Shai Maestro se narodil 5. února 1987 v Izraeli. Na klavír začal hrát ve věku pěti let a jazzovou hudbou byl poprvé okouzlen, když mu bylo osm. Zaujala ho totiž nahrávka „Gershwin Songbook“ Oscara Petersona. Později byl Shai přijat na střední školu Thelma – Yellin High School of Performing Arts v Givataim, kde byl jedním z mála studentů úspěšně kombinujících studium jazzu a klasiky.
Ještě na střední škole, získal plné stipendium na pětitýdení letní program Berklee College of Music na dva po sobě jdoucí roky. V době, kdy byl na koncertním turné v USA, se přihlásil ke standardnímu čtyřletému studijnímu programu na Berklee a získal opět plné stipendium. Shai Maestro studoval dva roky jazzový klavír a RTC (Real Time Composition) s Opherem Brayerem a klasický klavír u profesora Benjamina Orena z hudební akademie v Jeruzalémě. Nahlédl rovněž do tajů indické hudby a hry na tabla s Sanjey Kumarem Sharmou.
Maestro v současné době žije v New Yorku, získal si respekt svých vrstevníků i médií a pravidelně vystupuje s nejlepšími jazzovými umělci v nejrůznějších klubech a koncertních sálech. Shai hrává se světoznámými hudebníky, mezi nimiž nechybí Jimmy Green, Jorge Rossy, Myron Walden, Donny McCaslin, Matt Penman, Scott Colley, Clarence Penn, Ari Hoenig, Gilad Hekselman, Nate Smith, Harish Rhagavan, Mark Guiliana, Anthony Hart, Diego Urcola a další.
V roce 2006 se Shai Maestro připojil ke kapele kultovního basisty Avishaie Cohena. S Cohenovým triem navštívil všechny zásadní jazzové koncertní prostory po celém světě, mj. Blue Note v New Yorku, Ronnie Scott v Anglii, Olympia Hall, Salle Pleyel, a Theater Bataclan v Paříži, Vienne Jazz festival, Marciac Jazz festival, Cork Jazz Festival, Yoshi (San Francisco), Zaragoza JF, Konzerthaus ve vídni a mnoho dalších.
Shai Maestro hraje celkem na čtyřech nahrávkách Avishaie Cohena: album „Gently Disturbed“ (2008) si vysloužilo nadšené kritiky po celém světě a bylo nejprodávanějším kompaktním diskem v několika zemích. Album „Sensitive Hours“ (2008) bylo vydáno v Izraeli a stalo se tam i nejprodávanější deskou. „Aurora“ (2009) vyšla už na labelu EMI a nedávé „Seven Seas“ (2011) jsme mohli naživo vidět i na brněnském koncertě v rámci JazzFestu 2012.
V květnu 2011 odešel Maestro z kapely Avishaie Cohena a zvolil si vlastní cestu jako kapelník, skladatel a aranžér. Shai Maestro Trio vzniklo v červenci 2010 po nahrávací frekvenci ve studiu v Brooklynu. Zbývající dva členové tria, izraelský bubeník Ziv Ravitz a peruánský basista Jorge Roeder bydlí rovněž v New Yorku. „Napojení mezi námi bylo tak silné, že jsme vlastně hned přirozeně vytvořili kapelu. Bylo to zřejmé od prvního okamžiku,“ říká Maestro. Od té doby křižuje trio po celém světě, hraje na festivalech, v koncertních sálech a jazzových klubech s mimořádně vstřícnou odezvou ze strany publika.
Jejich debutové album, jednoduše pojmenované „Shai Maestro Trio“ bylo vydáno pod francouzskou značkou Laborie. „Tohle album je jen začátek naší spolupráce… Máme před sebou hodně práce a možnosti jsou nekonečné. Jsem velmi zvědavý, kam nás hudba zavede…,“ říká Maestro.