Krásná princezna Turandot se nechce vdávat a pro své nápadníky připravila krutou zkoušku. Kdo uhodne tři hádanky, dostane ruku princezny, kdo ne, přijde o hlavu. Kouzlu Turandot podlehne i princ Calaf, který hádanky rozluští. Pokořená Turandot se odmítne stát jeho ženou, a tak Calaf navrhne princezně možnost rovněž hádat...
Po úspěšném italském uvedení Triptichu se Giacomo Puccini (1858-1924) začal poohlížet po novém námětu na operu. Libretista Pucciniho oper Plášť a Vlaštovka Giuseppe Adami, spolu s Renatem Simonim navrhli skladateli jako předlohu hru italského dramatika a básníka Carla Gozziho (1720-1806) Turandot z roku 1762. Historie příběhu o krvelačné princezně však sahá až do 12. století, kdy se objevila ve sbírce perských pohádek Hezar o-yek shab – Tisíc a jeden den, kterou sebral derviš Moqlas. Do Evropy se dostal prostřednictvím francouzského orientalisty Françoise Pétis de la Croix (1653-1713), syna arabského tlumočníka na královském dvoře. Ten sbírku pohádek přeložil a vydal. Zde Turandot objevil v 18. století Carlo Gozzi a přivedl na divadelní jeviště. Gozziho hra slavila velký úspěch a záhy se dočkala i překladu do němčiny, jehož autorem byl Friedrich Schiller.
Puccini navštívil berlínskou inscenaci Maxe Reinhardta, který uváděl Turandot v německé adaptaci Karla Vollmöllera. Když Simoni s Adamim toto dílo navrhli váhal, ale nakonec souhlasil. Na konci ledna 1921 začal Puccini na nové opeře pracovat, ale struktura libreta musela být několikrát přepracována, než byl skladatel spokojen. I tak práce nepostupovala příliš rychle a zdravotní problémy, které se u Pucciniho objevily v průběhu roku 1923 vše ještě zkomplikovaly. Naneštěstí skladatel o rok později podlehl rakovině hrtanu aniž operu dokončil. Plánovaná premiéra byla odložena a Franco Alfano (1875-1954) byl požádán, aby dílo dokončil. Na premiéře 25. dubna 1926 v milánské La Scale však nakonec zazněla jen ta část opery, kterou Puccini stihl dokomponovat. V roce 2001 italský skladatel Luciano Berio (1925-2003) na základě Pucciniho skic nově instrumentoval konec opery, který byl takto poprvé hrán v lednu 2002 na Kanárských ostrovech.
Na brněnské jeviště se Pucciniho Turandot vrací po více než patnácti letech a poprvé v České republice bude provedena se zakončením Luciana Beria. Nové nastudování opery bude dílem renomované umělecké dvojice, režiséra Jiřího Nekvasila a výtvarníka Daniela Dvořáka, kteří spolu s kostýmní výtvarnicí Simonou Rybákovou připravují působivou inscenaci v nejlepších intencích současného divadla.
Premiéra dne 29. 4. 2011 v Janáčkově divadle