Josef Suk: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave op. 35a
Pavel Haas: Smyčcový kvartet č. 3 op.15
Antonín Dvořák: Klavírní kvintet č. 2 A dur, op. 81
Pravidelným hostem festivalu Janáček Brno je již po několik ročníků světově proslulé smyčcové kvarteto Haas Quartet, které tento rok přednese vedle kvartetních skladeb Josefa Suka a Pavla Haase také Klavírní kvartet Antonína Dvořáka.
Vlastenecký apel vtělil Josef Suk (1874–1935) v roce vypuknutí první světové války do skladby Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“. Skladba se stala vlajkovou lodí světově proslulého Českého kvarteta, jehož byl Josef Suk členem, a záhy obletěla téměř celou Evropu. Dílo nesmírné křehkosti a pozoruhodné zvukovosti patří dodnes k Sukovým nejhranějším komorním dílům.
Významné místo v nepočetné tvorbě Pavla Haase (1899–1944) zaujímají smyčcová kvarteta. Janáčkův snad nejnadanější žák napsal svůj třetí smyčcový kvartet v letech 1937–38. Je to dílo, které bylo zkomponováno ve šťastnějším skladatelově životním období, kdy se manželům Haasovým narodila dcerka Olga a kdy začal slavit úspěchy se svou tvorbou. Mezinárodní situace se ale zhoršovala, nacistické Německo o sobě dávalo stále více vědět. Třetí smyčcový kvartet je jedním z Haasových nejlepších děl, ve kterém se však již zrcadlí tušení národní i osobní tragédie následujících let.
Klavírní kvartet Es dur je druhým a zároveň posledním dílem Antonína Dvořáka (1841–1904) pro toto nástrojové obsazení. Napsal jej na vrcholu svých uměleckých sil během letních prázdnin v roce 1889 na naléhání berlínského nakladatele Simrocka. Je to dílo vrcholné, v němž je jasně patrná Dvořákova mistrovská práce s formou, do které vložil osobitý, originální obsah.
Jiří Zahrádka