Ivo Kahánek a Prague Philharmonia

9.10.2016, 19:30

L. Janáček – Šumařovo dítě
B. Bartók – Klavírní koncert č. 2, Hudba pro smyčce, bicí a celestu

Dirigent: Tomáš Brauner
Klavír: Ivo Kahánek
PKF - Prague Philharmonia

Na jediném velkém orchestrálním koncertu letošního festivalu zazní vedle sebe právě díla Janáčka a Bartóka v podání orchestru, který právem patří mezi přední česká filharmonická tělesa, PKF – Prague Philharmonia. Uvede Janáčkovu symfonickou baladu Šumařovo dítě, inspirovanou básní Svatopluka Čecha, a dva opusy Bély Bartóka. Prvním je Klavírní koncert č. 2, který v Bartókově tvorbě bohatě odkazuje právě na lidové inspirace. Ke klavíru usedne jeden z předních českých virtuózů Ivo Kahánek. Druhou skladbou je Hudba pro smyčce, bicí nástroje a celestu, inspirovaná Bartókovým velkým vzorem Claudem Debussym.

Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Je absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v roce 2004 a držitelem ocenění z mnoha významných soutěží v zahraničí (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.), spolupracuje s předními uměleckými tělesy a dirigenty domy i v zahraničí. Po Rudolfu Firkušném je Ivo Kahánek teprve druhým českým klavíristou v historii, který vystoupil s Berlínskou filharmonií.

Tomáš Brauner patří k nejvyhledávaněj­ším dirigentům své generace. Od roku 2013 zastává post šéfdirigenta Plzeňské filharmo­nie a od roku 2014 se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Mimo to pravidelně spolu­pracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy (např. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF– Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Sloven­ská filharmónia, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orche­stra of Colours Athen, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů) a hostuje na významných meziná­rodních festivalech (Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse vGarmisch, Pražské jaro, MHF Smetanova Litomyšl, MHF Český Krum­lov ad.). Mimo symfonickou hudbu se věnuje i operní tvorbě, jako operní dirigent debutoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval řadu titulů. Působí rovněž v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslez­ském v Ostravě.

PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigen­ta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho posvém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektova­nějších orchestrů České republiky a vybudo­vala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. Včele ansámblu stál do roku 2005 jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, následně se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Dalšími šéfdirigenty byli švýcarský dirigent Kaspar Zehnder a Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Od počátku sezony 2015–16 se postu hudebního ředitele a šéfdirigenta ujal význam­ný francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Orchestr je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních svě­tových sálech a je partnerem světoznámých dirigentů a interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Ko­žená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák, Thomas Hampson a řada dalších.