L. Janáček – Šumařovo dítě
B. Bartók – Klavírní koncert č. 2, Hudba pro smyčce, bicí a celestu
Dirigent: Tomáš Brauner
Klavír: Ivo Kahánek
PKF - Prague Philharmonia
Na jediném velkém orchestrálním koncertu letošního festivalu zazní vedle sebe právě díla Janáčka a Bartóka v podání orchestru, který právem patří mezi přední česká filharmonická tělesa, PKF – Prague Philharmonia. Uvede Janáčkovu symfonickou baladu Šumařovo dítě, inspirovanou básní Svatopluka Čecha, a dva opusy Bély Bartóka. Prvním je Klavírní koncert č. 2, který v Bartókově tvorbě bohatě odkazuje právě na lidové inspirace. Ke klavíru usedne jeden z předních českých virtuózů Ivo Kahánek. Druhou skladbou je Hudba pro smyčce, bicí nástroje a celestu, inspirovaná Bartókovým velkým vzorem Claudem Debussym.
Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace a je mnohými považován za nejlepšího současného českého pianistu. Je absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v roce 2004 a držitelem ocenění z mnoha významných soutěží v zahraničí (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem, Mezinárodní soutěž Fryderyka Chopina v Mariánských Lázních, Concertino Praga aj.), spolupracuje s předními uměleckými tělesy a dirigenty domy i v zahraničí. Po Rudolfu Firkušném je Ivo Kahánek teprve druhým českým klavíristou v historii, který vystoupil s Berlínskou filharmonií.
Tomáš Brauner patří k nejvyhledávanějším dirigentům své generace. Od roku 2013 zastává post šéfdirigenta Plzeňské filharmonie a od roku 2014 se stal hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu v Praze. Mimo to pravidelně spolupracuje s předními symfonickými orchestry a operními domy (např. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, PKF– Prague Philharmonia, Münchner Symphoniker, Slovenská filharmónia, Philharmonie Südwestfalen, Státní orchestr moskevského rozhlasu, Orchestra of Colours Athen, Janáčkova filharmonie Ostrava, Pražský komorní orchestr, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Bohuslava Martinů) a hostuje na významných mezinárodních festivalech (Bad Kissingen, Festival Richarda Strausse vGarmisch, Pražské jaro, MHF Smetanova Litomyšl, MHF Český Krumlov ad.). Mimo symfonickou hudbu se věnuje i operní tvorbě, jako operní dirigent debutoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kde nastudoval řadu titulů. Působí rovněž v Národním divadle v Praze a Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie, aby vnesla do českého a posléze světového prostředí čerstvý vzduch nakažlivého hudebního elánu a touhy po znamenitosti nejmenšího detailu prováděné hudby. Již zanedlouho posvém vzniku se zařadila do okruhu nejrespektovanějších orchestrů České republiky a vybudovala si vynikající renomé v Evropě i ve světě. Včele ansámblu stál do roku 2005 jeden z celosvětově vysoce uznávaných českých dirigentů Jiří Bělohlávek, následně se stal jeho čestným uměleckým ředitelem. Dalšími šéfdirigenty byli švýcarský dirigent Kaspar Zehnder a Jakub Hrůša, který se už ve svém mladém věku těší vynikajícímu mezinárodnímu renomé. Od počátku sezony 2015–16 se postu hudebního ředitele a šéfdirigenta ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Orchestr je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je partnerem světoznámých dirigentů a interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák, Thomas Hampson a řada dalších.