Divadlo Šansonu
Myšlenka Divadla šansonu vznikla na konci roku 2006. Jejím autorem je televizní dokumentarista a spisovatel Jiří Vondrák, jenž se při formování idey této scény nechal inspirovat literárně-hudebními kabarety Paříže třicátých až padesátých let.
Zprvu divadlo fungovalo spíše jako „myšlenková scéna“, v rámci níž vznikla řada mimořádných koprodukčních projektů, realizovaných ve spolupráci s Městským divadlem Brno, Redutou Národního divadla v Brně a Českou televizí.
Po dvou sezonách v Dělnickém domě Jamborova našlo Divadlo šansonu útočiště v prostorách Café Práh ve Vaňkovce. V současné době je již divadlo přestěhováno do Pasáže Dominik v centru Brna, ale do konce roku 2012 uvede ještě několik svých představení v Café Práh.
Aktivity Divadla se rozrostly a kromě několika programů měsíčně zde v Brně, objíždí jeho stálý ansámbl česká a slovenská podia s Pohádkami, kabaretními a hudebními pořady. Členy Orchestru Divadla šansonu se staly osobnosti jako Hana Robinson, Ctibor Bártek nebo Helena Macháčková.
Kromě průběžných aktivit také divadlo pořádá každoroční Mezinárodní festival divadelní a hudební písně, známý také jako Festival Huga Haase, který v roce 2012 prožívá již třetí ročník.
Divadlo šansonu chce svou tvorbou obohatit brněnskou kulturní scénu o kvalitní hudební projekty, vycházející z tradice francouzských kabaretů a žánrově blízkých poetice divadla Semafor šedesátých let, a rovněž řadu dalších kulturních akcí (filmové projekce, výstavy, pořady pro děti), inspirovaných z velké části také uměním země galského kohouta.
Projekty divadla, které budou realizovány v novém prostoru a jejichž cílem je rozšířit kulturní nabídku určenou umění milovné veřejnosti z Brna i okolí, naváží na úspěšné pořady minulého období a opřou se i nadále o kvalitní dramaturgii, obohacenou o další původní autorské hudební inscenace a spolupráci se zahraničními umělci a kabaretními scénami z Francie, Polska, Slovenska a Ruska.
Výběr realizovaných koprodukčních projektů Divadla šansonu
- společný koncert frontmana anglické skupiny Jethro Tull Iana Andersona s orchestrem Městského divadla Brno
- koncert slavného francouzského šansoniéra Huguesa Aufraye
- mezinárodní setkání interpretů písní Bulata Okudžavy v čele s Jaromírem Nohavicou a Hanou Hegerovou
- cyklus pravidelných šansonových koncertů, kterého se zúčastnila řada významných interpretů tohoto žánru z Brna i Prahy (například Marta Kubišová, Zora Jandová, Jana Musilová, Petr Ulrych, Chantal Poullain)
- s Českou televizí - všechny akce realizované v Městském divadle Brno byly zaznamenány a několikrát odvysílány ČT Praha
Cyklus hudebních inscenací
Projekt cyklu hudebních inscenací byl jedním z pilířů první sezóny Divadla šansonu v novém prostoru. Doplní jej i v dalších sezonách řada dalších projektů, které svým zaměřením charakterizují celkovou dramaturgii a směřování divadla.
Cyklus hudebních inscenací je stěžejním projektem. V roce 2008 byly v rámci I. ročníku tohoto cyklu převedeny do jevištní podoby dvě původní autorské inscenace Jiřího Vondráka, inspirované francouzským šansonem. První z nich je hra OSUD JMÉNEM EDITH, pojednávající o slavné Edith Piaf a jejích osudových mužích, druhou BOHÉM V PAŘÍŽI, hra vycházející z dějin francouzského šansonu a kontaktů neslavnějších umělců žánru s českými umělci. Jen pro příklad uvádíme některé z nich:
- Chantal Poulain – Chansons, šansonový recitál slavné herečky a šansoniérky
- Jazz je hlavně pohoda Barbora Mindrinu a jazz kvartet BM
- Rodinné stříbro – Petr Ulrych, klasický hudební kabaret
- recitály Jaromíra Nohavici, Vlasty Redla či Ivy Fruhlingové
Koncerty zahraničních umělců Gerarda Pitiota (Paříž), Paula Millnse (Londýn), Grzegorze Turnaua (Krakow), Jeleny Kamburové (Moskva)
Návštěvní večery
Projekt vedla rozhlasová moderátorka Marcela Vandrová + šansoniérka Lenka Filipová – Kudelová. Příklad zvaných osobností - Milan Lasica, Jiřina Fikejzová, Marián Labuda, atd. Součástí pořadu byla i odpovědna