Šelepova No.1
Legendární brněnský klub ŠELEPOVA N°1, důvěrně zvaný ŠELEPKA
je nejstarším aktivním klubovým zařízením v České republice. V sobotu 1. května 2004 uplynulo přesně pětatřicet let od uvedení prvního programu, který zde uspořádali jeho dva současní majitelé a provozovatelé - Miloš Bernátek a Jiří Sedláček (třetím spolumajitelem je Boleslav Polívka.) Byla to diskotéka Petra Síse a koncert dnes již legendární brněnské skupiny, Progress Organization (tehdy ve složení Zdeněk Kluka, Pavel Váně, Jan Sochor, Emanuel Sideridis). Na prvním plakátu klubu (originál plakátu je umístěn v Muzeu populární hudby v Praze) jsou dále uvedeni Hana a Petr Ulrychovi, členové skupiny Olympic, Oskar Gottlieb, Petr Černocký a Jindřich Eliáš.
35. výročí založení legendárního klubu bylo ozvláštněno skutečností, že v ten den vstoupila Česká republika do Evropské unie. V duchu tradic i současné dramaturgie klubu byla proto akceptována nabídka německého partnera Michaela Wernera na prezentaci klubu prostřednictvím celoevropské a vlastně i k celosvětové aktivity MORE UMBRELLAS (http://www.more-umbrellas.de/). V sobotu 1. 5. 2004 tak při celodenním happeningu otevřely v parku před klubem vybrané brněnské osobnosti rovných 35 slunečníků na počest zmíněné historické události i jako symbolické připomenutí výročí založení klubu.
Činnost klubu a klub samotný se stal za pětatřicet let nejen místem setkávání a průsečíkem mnoha lidských příběhů a osudů, ale je i nezpochybnitelným brněnským fenoménem, který svým významem a věhlasem překročil rámec Brna a regionu. Některé tradiční akce, např. TEKUTÝ KAPŘÍK, BRNĚNSKÁ PŮLNOC, FESTIVAL POHODOVÝCH FILMŮ a BOLKOVA JEDENÁCTKA se staly vlajkovou lodí celého města Brna. K dalším stěžejním aktivitám klubu patří pravidelná prezentace jazzové a rockové hudby, lidová zábava, dámský klub, páteční a sobotní oldies párty (Šelepka byla několikrát oceněna titulem pro nejlepší diskotéku v republice) a také samostatné komponované programy.
K Šelepce rovněž neodmyslitelně patří i specifická brněnská mluva - brněnská hantýrka neboli HANTEC. Ten se na Šelepce rodí a stále rozvíjí: při příležitosti Tekutého kapříka 2003 zde byla slavnostně pokřtěna další z knížek, které se programově hantecem zabývají a pozitivně ho zviditelňují. Velká kniha podělávek je doposud posledním dílkem Pavla Číči Jelínka, který svou první knížku Štatl připravil ještě jako samizdat v polovině 80. let. (Číča je dále spoluautorem Velkého slovníku hantecu, Velké knihy hantecu a Velké knihy lochecu.) Pavel Číča Jelínek literárně navázal na dílo brněnského lingvisty Otakara Nováčka, který již před 70 lety sepsal knihu Brněnská plotna. Jelínek společně s dalšími (Eliáš, Rettegy, Los Brňos, Bokomara…) navazuje a obsahově rozvíjí nezapomenutelné dílo brněnského všeuměla, kterým není nikdo jiný než Franta Kocourek (viz galerie osobností). Ten má dodnes na Šelepce vysezené místo.
Hantec ovšem už dávno není jen jazykem, který Brňany spojuje a identifikuje po celém světě, ale stal se i uměleckým, reklamním a obchodním artiklem. I líní Cajzli, keří se zdekovali do Práglu kómó, že na Šelepce bévá plno s dobrým hrnkem STAROBRNO.
Aktivity klubu ŠELEPOVA N°1 jsou pochopitelně i v centru zájmů nejrůznějších tištěných i elektronických médií. K nejsledovanějším patřily a patří přímé rozhlasové a televizní přenosy. Z těch nejúspěšnějších připomínáme cyklické rozhlasové pořady ŠELEPKA LIVE a HOVORY ZE ŠELEPKY, realizované ve spolupráci s komerční rozhlasovou stanicí a také přímé přenosy Českého rozhlasu Brno, z nichž připomínáme alespoň komponovaný pořad k 55. narozeninám Boba Frídla.
Klubu ŠELEPOVA N°1 se může jako jediný subjekt v České republice pochlubit rovněž několika mediálními prvenstvími. Historicky první přenos televizní Noci s Andělem, kdy andělský štáb opustil hnízdo na Kavčích horách a odjel na Moravu, byl právě z brněnského klubu. Psala se sobota 27. května posledního roku minulého století. Od tohoto dne se z legendárního klubu a z parku před klubem uskutečnily ještě další dva přímé přenosy. Bylo to o silvestrovských nocích roku 2001 a 2002, kdy jsme jako první podvakrát přivítali tzv. brněnskou půlnoc a byli svědky nejrůznějších (některých doposud nedoceněných) taškařic, mezi nimiž si ocenění vydobyl zejména striptýz Bolka Polívky (kravatový).
Klub na Šelepově ulici v Brně se ovšem může pochlubit ještě dalším televizním primátem. Je jím uvedení prvního pořadu nového tisíciletí, který se na obrazovkách programu ČT 1 objevil 1. 1. 2001 bezprostředně po novoročním poselství Miloše Formana. Pod názvem ŠELEPKA HRAJE A ZPÍVÁ se představila plejáda brněnských osobností, které ke klubu neodmyslitelně patří.
Samostatnou kapitolou v "mediální historii klubu" by mohla být také televizní prezentace jednotlivých osobností, za které jmenujme alespoň fenomenálního trumpetistu Laca Decziho, který prohlásil, že Šelepka je nejlepším jazzovým klubem v Evropě, a Miroslava Donutila, který přesně před deseti lety začal na Šelepce svoji hvězdnou televizní kariéru a který říká, že Šelepka a Národní divadlo (nebo obráceně?) jsou jeho dvě domovské scény…