Pod „šifrou“ 29/2 (čti „Dvacátý devátý únor“) se skrývá kapela, která vznikla tak trochu z legrace. Použila kompoziční postupy, které by při psaní písní vůbec neměly fungovat. Sjednotila muzikanty, kteří si už z podstaty snad ani nemohou navzájem rozumět. A přitom vzniklo album velmi silných písní, které při vší experimentálnosti mají hlavu a patu a funguji i jako celek.
Na začátku krátké historie této „superskupiny“ (jak se v populární hudbě označují formace složené ze zkušených muzikantů z různých kapel) stál frontman brněnských Květů Martin Kyšperský. Zveřejnil na Facebooku zprávu, že by měl rád kapelu, která by se jmenovala 29. únor, sešla by se jednou za čtyři roky a hned natočila desku. Šílený koncept však došel naplnění, protože se Martinovi přihlásil dostatek dalších muzikantů, kteří by v takové kapele chtěli být. Zamluvili si tedy na 29. února 2020 studio. „Sešlo se nás dvanáct včetně zvukaře Dušana. Hudebníci s tak rozdílným cítěním a historií, že pestřeji by to vymyslet nešlo,“ líčí Kyšperský na obalu alba a pokračuje: „Doma si nikdo nic nepřipravoval, přesto jsme za těch pár hodin dokázali natočit podklady pro celé album. A některé písně dokonce rovnou i nazpívat.“
V kapele 29/2 se s Kyšperským sešli mimo jiné jeho kolega z Květů Aleš Pilgr, kapelník skupiny Tajné slunce Filip Pýcha, cimbalista Michal Grombiřík, skladatel soudobé, divadelní, duchovní i elektronické hudby a pianista Zdeněk Král, kontrabasista Jakub Nožička (Bartleby, ex-Ponk), písničkářka Alena „Alen“ Pohlová nebo Petr Tudy Holubář, klávesista z crossoverové skupiny Insania. Jak vznikala hudební složka, k jednotlivým zpomalené, líčí producent Kyšperský v bookletu vydané LP desky. Píseň Zpomalené dítě je například postavené na jednom akordu s tím, že jednotliví hudebníci se přidávají v předem domluveném pořadí. V písni Druhý měsíc mohl každý hrát „zahrát pouze tři tóny podle vlastního výběru; směl je hrát v rychlosti a frázování, které si sám vymyslel“. U závěrečné Doris de Agostini „bez domluvy na tónině nebo akordu chodili všichni hráči postupně nahrát svoje party na klikání metronomu“. A Clapton, nejsilnější píseň alba, vznikl tak, že hudebníci „pořadí akordů vylosovali z obálek“. Zde se tedy kapela blíží konceptu aleatorické hudby, jehož využití v písňové tvorbě je skutečně unikátní.
Texty, které Martin Kyšperský připravil, souvisejí s 29. únorem, případně s únorem. Některé se týkají událostí, které se v „přestupný den“ staly. Může jít o momenty, které skutečně patří do kronik (poslední průraz Gotthardského tunelu – 29. února 1880 – inspiroval k písni Gotthardský tunel), i o takové, které se maximálně mohly mihnout černou kronikou v tisku (Eric Clapton byl 29. února 2000 potrestán půlročním zákazem řízení za rychlou jízdu – píseň Clapton). Další písně vycházejí ze slovního spojení „druhý měsíc“, což je nejen únor, ale třeba také druhý měsíc věku dítěte, případně „druhý Měsíc“, objekt o průměru 1,9–3,5 m, identifikovali astronomové „v přestupném roce“. Některé Kyšperského texty stojí především na výrazných opakujících se sloganech („Nesmíš si stříhat vlasy, aby bylo dítě“), jindy jde o vymyšlené příběhy. Zde vyniká opět Clapton, který při rychlé jízdě autem myslí na své bluesové vzory a hudební kolegy a poté o tom v písni konverzuje s policistkou. Kyšperský má ostatně zkušenosti s psaním textů různého typu, a tak zatímco Gothardský tunel připomíná slova písní z jeho sólové elektronické desky Vlakem, Clapton má svým pábitelstvím blízko například k písni Když L. Kerndl zpíval na lodi z alba Myjau kapely Květy.
Skupina 29/2 a její oficiálně vydané album už ze své podstaty nemohou konkurovat například Květům jako vyzrálé a sehrané kapele. Jde však o zajímavý experiment, kdy muzikanti bez předchozí společné zkušenosti s pomocí prvků hry, humoru a náhody dokázali vytvořit skutečně smysluplnou nahrávku, která si zaslouží pozornost a která má daleko k nějakému hudebnímu bizáru. Svědčí to především o producentských schopnostech Martina Kyšperského. O tom, že dokáže realizovat své vize a vést zdánlivě nesourodou skupinu hudebníků.
29/2; Polí5 2021, 13 skladeb, celková stopáž 42:53
Zatím nebyl přidán žádný komentář..