12. srpna 2018 si připomeneme 90. výročí úmrtí skladatele Leoše Janáčka. Zemřel ve věku 74 let na vrcholu tvůrčích sil a jeho náhlá smrt všechny zaskočila. Koncem července 1928 odjel na letní pobyt do rodných Hukvald, kam za ním přijela Kamila Stösslová se synem Ottou. Vzal si s sebou opis partitury své poslední opery Z mrtvého domu, aby provedl korektury a doplňky, práci však nestihl dokončit. Ze silného nachlazení se rozvinul zápal plic, se kterým byl skladatel převezen do Kleinova sanatoria v blízké Ostravě. Zemřel v neděli 12. srpna 1928 v deset hodin dopoledne. Pohřeb se konal o tři dny později v Brně. Janáček je pochován na brněnském Ústředním hřbitově v tzv. čestném kruhu, autorem náhrobku je výtvarník Eduard Milén (tentýž, který navrhl scénu a kostýmy ke světové premiéře opery Příhody lišky Bystroušky).
Janáček většinu života prožil v Brně, kde se zasloužil o rozvoj českého hudebního života i školství a kde se také konaly světové premiéry převážné části jeho díla. Uznávaným skladatelem v mezinárodním měřítku se stal ještě za života, především díky svému opernímu dílu. Dnes je Janáček ve světě nejhranějším českým operním skladatelem a řadí se mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů vůbec. Nejčastěji uváděnými Janáčkovými operami jsou Její pastorkyňa, Příhody lišky Bystroušky, Káťa Kabanová, Věc Makropulos a Z mrtvého domu.
Odkaz Leoše Janáčka je v Brně stále živý. S jeho organizačními aktivitami je spojena historie i současnost řady brněnských institucí – Konzervatoř Brno, JAMU, Národní divadlo Brno, Filharmonie Brno, jeho hudba zní na jevišti brněnské opery i na četných koncertech. Vrcholnou přehlídkou Janáčkovy tvorby je mezinárodní festivalové bienále Janáček Brno, jehož šestý ročník se bude konat letos od 7. listopadu do 5. prosince. V Brně se staví nový koncertní sál s názvem Janáčkovo kulturní centrum a probíhá rozsáhlá rekonstrukce Janáčkova divadla. O rozvoj a podporu hodnot spojených s Janáčkovým odkazem pečuje Nadace Leoše Janáčka. Stezku Po stopách Leoše Janáčka Brno mapující lokality a budovy spojené s Janáčkovým životem a tvorbou připravuje TIC BRNO, které iniciovalo i vznik portálu www.leosjanacek.eu. Brno je také sídlem Janáčkova archivu, dokumentárního fondu, který obsahuje téměř kompletní skladatelovu písemnou pozůstalost, rukopisů skladeb i jeho literárního díla, osobních i úředních dokumentů a více než 14 000 jednotek Janáčkovy korespondence. Mimořádná celistvost a rozsah fondu byla podnětem pro zápis Janáčkova archivu do registru Paměti světa UNESCO, ke kterému došlo v roce 2017.
Snad se v budoucnu podaří i vznik reprezentativního muzea Leoše Janáčka – zatím mají milovníci jeho hudby možnost navštívit pouze Památník, tedy domeček na Smetanově ulici, ve kterém Mistr prožil posledních téměř 20 let života.
Janáčkovské výročí připomene na den přesně festival Maraton hudby Brno v rámci Pianoštafety za účasti klavíristů Ivo Kahánka a Sáry Medkové, moderuje David Mareček. Vybrané části skladby Po zarostlém chodníčku zahraje Sára Medková a Pavel Zemen.
Na Ústředním hřbitově se v 10:00 setkají u hrobu Leoše Janáčka představitelé města Brna a brněnských institucí, spojených s Janáčkovým odkazem.
copyright Moravské zemské muzeum
Zatím nebyl přidán žádný komentář..