Brněnskou stopu najdeme na jednom z nejpozoruhodnějších mezinárodních hudebních alb roku 2021. Na nahrávce Live at Tou skupiny Angrusori, která nedávno získala na Slovensku ocenění Radio_Head Award v kategorii World music a folk, se totiž výraznou měrou podílela Iva Bittová. Houslistka a zpěvačka, kterou si už několik dekád spojujeme s brněnskou scénou.
Základ souboru Angrusori tvoří spojení dvou skupin hudebníků, které si málokdo z nás představí pohromadě. Na jedné straně jsou to členové norského experimentálního tělesa Kitchen Orchestra, na straně druhé vybraní romští zpěváci a hudebníci z východoslovenských osad v čele s manželi Dreveňákovými, známými také z projektu Giľav – Piesne, ktoré si Rómovia spievajú doma. Spojovacím článkem jsou pak další hudebníci ze Slovenska jako violoncellista Roman Harvan, člen orchestru Slovenského národního divadla, a v neposlední řadě právě Iva Bittová. Ta má bohaté zkušenosti ze spolupráce s různými soubory soudobé hudby a experimentálními tělesy. A také na některých svých albech (Echoes, Entwine/Proplétám) zpívala písně s romskými texty.
Prvotní impuls na propojení dvou světů přišel prý při návštěvě norské delegace v klubu Tabačka v Košicích. Při výběru romských hudebníků výrazně pomohla etnomuzikoložka Jana Belišová, která s manželi Dreveňákovými spolupracovala už na některých předchozích projektech. Celé slovensko-norsko-české uskupení na svém repertoáru intenzivně pracovalo v Norsku, kde jako součást dlouhodobého projektu vznikla i živá nahrávka z klubu Tou. Ačkoli se natáčelo už v roce 2017, vydání a veřejná prezentace alba se několikrát odkládaly, a to nejen kvůli covidu. Nakonec album vyšlo u britské společnosti Hudson Records v roce 2021 (na obalu je ovšem uvedeno vročení 2020) a k oficiálními představení projektu v Bratislavě dojde 19. května 2022.
Velmi zjednodušeně řečeno hrají Angrusori romské lidové písně. Ovšem hranice mezi skutečně tradičním materiálem a novou kompozicí je zde velmi jemná, a tak zatímco u některých skladeb je norský varhaník a skladatel Nils Henrik Asheim uveden jako autor aranží, jinde je Iva Bittová rovnou autorkou hudby. Ve všech případech však platí, že vedle sebe, proti sobě a spolu (v různém pořadí a s různými akcenty) stojí experimentální hudebníci se zkušenostmi z jazzu a improvizované hudby a syroví romští muzikanti, kteří mají hudbu po generace v krvi a kteří ve věky prověřených písních vyprávějí o svém vlastním životě. Přitom nezáleží na tom, zde jde o tklivou melodii, nebo skočnou píseň k tanci. Pevnou písňovou strukturu narušují saxofonová sóla (Petter Frost Fadness) i kakofonické pasáže, které se ovšem znovu přelévají do melodických linek zpěvu. Na albu nechybějí sóla na bicí (Ståle Birkeland), břitké kytary (Peter Mižigar) a samozřejmě důležité houslové pasáže (Gjerturd Økland, Patrik Žiga, Iva Bittová). Česká zpěvačka, která má ovšem sólo pouze ve třech písních, dokáže poodhalit poměrně dost velkou část své pestré škály hlasových i hráčských rejstříků. Celkově je však její vklad spíše kořením, které už tak zajímavé spojení různých chutí a vůní přivádí k dokonalosti.
I když je album záznamem koncertu, mezinárodní těleso se zde představuje v tak dokonalé souhře a i v improvizovaných pasážích bez hluchých a zbytečných míst, že je výsledek takřka na úrovni vycizelované studiové nahrávky. Ovšem vycizelované tak, že neztrácí vůbec nic z živosti, která k romské – a vlastně i k současné improvizované – hudbě patří. A to je možná tím největším kladem celého projektu. Že se povedlo propojit nejen dva zdánlivě nespojitelné hudební světy, ale právě i živost s dokonalostí. Nezbývá se než těšit, že koncertní premiéra v Moyzesově sále v nedaleké Bratislavě bude 19. května minimálně stejně silným zážitkem jako poslech nahrávky.
Angrusori – Live at Tou; Hudson Records 2021, 11 skladeb, celková stopáž 49:57
Zatím nebyl přidán žádný komentář..