Profesionální brněnský bigband B-Side Band se za osm let své existence může pochlubit řadou zajímavých úspěchů – od nastudování nové verze legendární Jazzové mše Jaromíra Hniličky přes řadu koncertů s technicky výborným zpěvákem Vojtěchem Dykem až po krátké turné s držitelem Grammy Kurtem Ellingem nebo brněnský koncert se souborem New York Voices. Po albech Bloody Good Experience (žánrově pestrá směs skladeb pro seznámení s kapelou; 2008) a Live At La Fabrika (koncertní nahrávka s Vojtou Dykem; 2012) nyní B-Side Band vydává nové studiové album Meeting Point. Jde zatím o nejsuverénnější nahrávku souboru, který se zde tentokrát prezentuje skutečně jako bigband, bez žánrových úkroků stranou.
Úpravy popových a rockových hitů k jazzu neodmyslitelně patří – Brad Mehldau, Herbie Hancock nebo u nás Jaromír Honzák by mohli povídat. B-Side Band se navíc neprezentuje jako čistě jazzové těleso a živé nahrávce s Vojtěchem Dykem úpravy Norwegian Wood (Beatles) nebo Smells Like Teen Spirit (Nirvana) skutečně sluší. Ostatně obě tyto písně patří u světových jazzových souborů k nejoblíbenějším. Album Meeting Point se však bez podobných posluchačsky vděčných momentů obejde. Soubor pod vedením Josefa Buchty dorostl do takové formy, že si může dovolit oslovit fanoušky náročnějším repertoárem. Slovo „náročnější“ je ovšem třeba brát s rezervou. Ani na čistě jazzovém albu orchestr nepřekvapuje neslyšenými harmoniemi, divokými rytmickými zvraty nebo kakofonií. Jestliže se band už ve svých začátcích (díky práci na Hniličkově Jazzové mši) hlásil k odkazu Orchestru Gustava Broma, novým albem příbuznost stvrzuje a podtrhuje.
Zřejmě ne náhodou tvoří třetinu nového CD skladby Josefa Blahy, předčasně zesnulého skladatele a aranžéra, který ve své době představoval u Bromovců výraznou autorskou posilu. Z bromovského prostředí pak pochází i skladba Starý Landštejn (Josef Audes). Naopak mírně nadpoloviční většinu alba představuje tvorba mladších autorů – saxofonisty Jakuba Červenky a pianisty Jiřího Levíčka.
Levíček (* 1984) odjel od Spojených států v době, kdy B-Side Band vznikl. V Americe se po studiích usadil a na tamní scéně se etablovat a do Česka se začal postupně vracet až nedávno, kdy se stal členem Robert Balzar Tria. B-Side Bandu nejen věnoval tři své skladby, ale hraje na albu na klavír a přispěl jistě cennými radami (v bookletu je uveden jako „music supervision & assistant director“). Hned v úvodní kompozici Meeting Point předvede vskutku virtuózní klavírní hru a ve skladbě Chaazi (což je mimochodem křestní jméno Levíčkovy ženy) nabídne jeden z nejvýraznějších melodických motivů celého alba, který v bigbandovém podání vynikne lépe než ve verzi s Robert Balzar Triem.
Album však pochopitelně nestojí na klavíru. Pozornost na sebe naprosto logicky strhávají dechy, a to nejen proto, že Josef Buchta v orchestru soustředil opravdu elitní hráče. Jména jako Hubert Ratschker (trubka) nebo Antonín Mühlhansl a Pavel Zlámal (saxofony) a další jsou známá nejen z jazzových projektů. Podobně protřelí hudbou různých žánrů jsou mimochodem i další členové orchestru jako kontrabasista Tomáš Vundrle Koudelka (sedm let hrál na baskytaru ve Fleretu) nebo bubeník Kamil Slezák (hraje se Zuzanou Lapčíkovou nebo s Druhou trávou).
Síla alba Meeting Point spočívá v kombinaci všech výše uvedených aspektů – tedy profesionality hráčů, jejich jazzových i mimojazzových zkušeností (včetně „amerického“ přínosu Levíčkova) a kombinace repertoáru léty prověřeného se skladbami novými, které sice ctí tradice žánru, ale současně přinášejí na scénu svěží vítr. Výsledkem je nahrávka, která sice neoslní stylovým novátorstvím jako například skladby mladých autorů pro pražský Concept Art Orchestra pod vedením Štěpánky Balcarové, ale představuje bigbandový mainstream té nejvyšší kvality. Tedy hudbu sice instrumentální (bez přitažlivého Dykova hlasu), ale přístupnou širokému spektru posluchačů.
B-Side Band: Meeting Point: BUJOART 2014. 9 skladeb. Stopáž: 46:05
Zatím nebyl přidán žádný komentář..