Hrubá hudba se ve svém krátkém, ani ne ročním životě stala fenoménem. Projekt Jiřího Hradila s jeho kapelou Lesní zvěř a Horňáckou muzikou Petra Mičky opěvují kritici, nutí však k přemýšlení i milovníky folkloru, obohacuje klubovou scénu a vyprodává sály. Nejinak se tomu stalo také předposlední zářijový večer v brněnském Kabinetu múz. A to i přes přísná hygienická opatření: povinnost sedět na židlích a dalších omezeních. Jednalo se již o druhý vyprodaný koncert této fúze ve stejném klubu. První se uskutečnil v únoru a byl zároveň křtem alba. Koncerty byly však velmi odlišné a je na nich dokonale vidět, jak se kvůli známým důvodům změnila situace.
Únorový koncert byl do posledního místa vyprodán, lidé se mačkali před pódiem a někteří se ani nedostali dovnitř. Muzikanti si na tento koncert přizvali řadu hostů a atmosféra v sále vřela. Aktuální koncert byl také vyprodaný, ale vzhledem k nutnosti židlí v sále bylo diváků méně než polovina. Pěvečtí hosté, kteří už jsou mnohdy v požehnaném věku raději zůstali doma. To nejdůležitější však naštěstí zůstalo. Myslím úžasnou atmosféru, kterou si návštěvníci nenechali zkazit ani rozporuplnými nařízeními. Hudebníci v podstatě všechna omezení obrátili ve svůj prospěch a dopřáli divákům opět neopakovatelný a intimnější zážitek. Dokonce ani absence zpěváků nedonutila muzikanty k vynechání jejich písní, naopak jejich tvůrčí nadšení a muzikantské mistrovství jim dovolilo improvizovat. Dalo to vzniknout takovým zážitkům jako interpretace písně Hora milá hora, kterou na albu zpívá svým typicky křehkým hlasem Anna Šajdlerová. Na úterním koncertě jí zazpíval Petr Mička. Jeho hlas jako obvykle dokonale zaplnil sál do všech koutů a v nízkých polohám mohl svou tesknou barvou dokonale přiblížit horňácký styl zpěvu, stejně jako to umí paní Šajdlerová. Tato kompozice Jury Hradila je na albu Hrubá hudba jednou z mých nejoblíbenějších. V nezaměnitelném stylu zde Jura Hradil dobarvuje hlas zpěváka a zároveň nechává vyniknout lidový námět. Asi nebude pravidlem, že by namísto paní Šajdlerové tuto píseň zpíval Petr Mička, i proto jsem si tento jedinečný záskok velmi užila.
Jako obvykle na koncertech Hrubé hudby představili muzikanti nejen písně ze vzpomínaného alba, ale také starší skladby – kupříkladu Hostýn. Ty se trochu liší od stylu, který je použitý na dvojalbu, na koncertech však funguje skvěle. Aranže, které jsou typické pro Lesní zvěř jsou doplněny nejen lidovými smyčci, ale hlavně krásnými hlasy zpěváků z Horňácké muziky Petra Mičky.
Zazněly samozřejmě i další skladby z desky Hrubá hudba. Vyzdvihla bych například Kebys byla katolička, s doprovodem slavnostních fanfár na trumpetu dovedenou k dokonalosti. Trumpetista Marek Steyer zářil i v mnoha jiných částech večera a byl jeho opravdu neodmyslitelnou součástí. Jiří Hradil mu skládá skvěle přímo pod nátrubek.
Jak už kdysi v jedné studii změřil etnomuzikolog profesor Dušan Holý, písně na Horňácku mají rytmus velmi nepravidelný a tato nepravidelnost se u tak dobrých muzikantů, jakým Petr Mička bezpochyby je, dědí. U písní, ve kterých je k tomuto nepravidelnému lidovému předobrazu Jurou Hradilem přidaný pravidelný doprovod bubnu a bicích jsem se přistihla, že mi můj mozek uvyklý na folklor tyto dvě složky sám selektuje či rozděluje. Možná i to je důvod, proč může být poslech náročnější pro diváky, kteří nejsou zvyklí poslouchat jiné žánry.
Byla jsem ráda, že hudebníci zařadili také verbuňk Prečo si sa vydávala Ančička, který mně nejen svou divokou aranží, ale i tanečními výkony muzikantů vždycky zaručeně zvedne náladu.
Na koncertě bylo jasné, že tvůrčí duch, radost ze společného hraní či poslech kvalitní muziky se ani s pandemií a nouzovým stavem u našeho národa neztratí. Horňácko je krajem nesmírně zpěvným a jeho písničky jsou ústně předávány již po generace. Nebojím se, že by upadly v zapomnění. V tuto chvíli spíše pevně doufám, aby tuto nelehkou dobu přežily kluby, které muziku divákům zprostředkovávají. A tak úžasné koncerty jako byl ten úterní k tomu jasně přispívají. Jsem ráda, že před dalším uzavřením klubů, byl jedním z posledních tento koncert. Snad nám totiž zůstane na paměti a pomůže tak přestát tuto nelehkou dobu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..