Brno nyní stojí po boku 180 měst z celého světa, která patří do Sítě kreativních měst UNESCO. Pouze tři desítky z těchto měst se soustředí na hudbu. Z České republiky jde vedle Prahy teprve o druhé město přijaté do této Sítě. Udělený titul oceňuje práci umělců, kulturních pracovníků, žánrovou rozmanitost i spolupráci s okolním regionem.
Označením „Kreativní město“ UNESCO ocenilo aktivity Brna na poli hudby, mimořádnou rozmanitost hudební nabídky i plány zařadit hudbu do rozvojových priorit města. „Mám z toho obrovskou radost a jsem hrdý, že se Brnu po úspěchu v Entente Florale podařilo získat další mezinárodní ocenění. Pro všechny je to ta nejlepší zpětná vazba, která svědčí o tom, na jak vysoké úrovni život v Brně je a jaký se v našem městě skrývá potenciál do budoucna. Těším se na možnosti, které to městu nejen v oblasti hudby a vůbec kreativního a kulturního průmyslu přinese,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.
Za jedinečné považuje UNESCO také propojení Brna s okolním regionem, který má sám o sobě mimořádně bohatou hudební tradici vyrůstající z folkloru. Po zařazení vily Tugendhat na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2001 je to další ocenění od této významné mezinárodní instituce. Brno se tak stává součástí Sítě kreativních měst UNESCO, která spojuje města jako Berlín, Reykjavík nebo Šanghaj. Každé město se hlásí k určité oblasti kultury, kterou se vyznačuje a je v ní vyjímečné. Kromě oblasti hudby se města mohou přihlašovat do kategorie design, média, gastronomie, lidové umění a řemesla, film a literatura.
Titul Kreativní město, který je udílen již od roku 2004, je možné získat v oblastech literatury, designu, hudby, gastronomie, filmu, médií, lidového umění a řemesla a je časově neomezený. V současné době Síť kreativních měst UNESCO tvoří 180 měst ze 72 států z celého světa. Brno je v rámci České republiky teprve druhým městem, které se tímto titulem může pochlubit – prvním se v roce 2014 stala Praha, která se ovšem profiluje jako město literatury. Kreativních měst soustředících se na hudbu bylo dosud dvacet, letos se jejich řady rozrostly vedle Brna o dalších 11 měst z celého světa (např. portugalské Amaranto, novozélandský Auckland nebo chilský Frutillar).
Brno letos kandidovalo již podruhé. K opakování kandidatury bylo Brno vyzváno UNESCEM, které uvedlo, že většina měst získá titul až na základě opakované žádosti. Patronkou a aktivní podporovatelkou brněnské kandidatury byla světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená. „Pro Brno je to doslova historický moment a já sama mám z toho, že mu bylo přiznáno označení město hudby, nesmírnou radost. Jsem totiž bytostně přesvědčena, že málokteré evropské město má tak kvalitní a přitom zajímavou a pestrou hudební nabídku, nezatíženou zbytečnými metropolitními zlozvyky a přitom poháněnou neskutečně inspirativními a progresivními hudebními osobnostmi. Pevně věřím tomu, že zařazení Brna do společnosti světových hudebních měst pomůže k dalšímu rozvoji města v hudební oblasti a zásadně urychlí i dobudování nového koncertního sálu, po kterém tak dlouho všichni toužíme!“ řekla Kožená.
Členství v Síti kreativních měst není časově omezené. Jeho přínos spočívá v navázání mezinárodní spolupráce s dalšími zapojenými městy, v nových možnostech propagace města a zvyšování atraktivity jako turistické destinace. Město současně s titulem přijímá závazek prosazovat kulturu jako součást své rozvojové strategie a zvyšovat nejen kvalitu nabízených kulturních možností, ale také jejich dostupnost.
Brno se jako město hudby profiluje dlouhodobě. Již v roce 2002 tu vznikl projekt Brno – město hudby, u jehož zrodu stál David Dittrich, současně hlavní koordinátor kandidatury města Brna do Sítě kreativní měst UNESCO. „Přijetí do UNESCO znamená velké uznání pro všechny, kteří se tady věnují kultuře, zejména hudbě. Udělení titulu je také pro celý přípravný tým velkou radostí i obrovským zadostiučiněním. Brno tak dostává jedinečnou příležitost uvést se na hudební mapě světa a navázat kvalitní a inspirativní mezinárodní spolupráci s ostatními kreativními městy,“ podotkl Dittrich.
Na projektu Brno – město hudby od samého počátku participovala řada brněnských hudebních institucí a postupně se připojovaly další. První výraznou iniciativou bylo vytvoření portálu www.mestohudby.cz, na jehož provoz byla v roce 2009 získána podpora od ROP jihovýchod, díky které se začal portál intenzivně rozvíjet. Úsilí organizátorů projektu vyústilo v roce 2015 v první kandidaturu města a v roce letošním k jeho přijetí do Sítě kreativních měst UNESCO.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..