Ve dvou dnech po sobě se setkala dvě výročí úmrtí pěvců, kteří značnou část své kariéry svázali s brněnskou operou. Sopranistka Gita Abrahámová a basbarytonista Rudolf Asmus patřili ke kmenovým členům souboru. Druhý z nich působil úspěšně také v berlínské Komické opeře, kterou vedl legendární režisér Walter Felsenstein.
Verdiovská hrdinka Gita Abrahámová
Gita Abrahámová (1933, Moravský Ján – 2005, Brno) přišla do Brna v roce 1955, studovala zpěv na JAMU u prof. Soběského. S prvním angažmá se vrátila zpět na Slovensko do Státní opery v Košicích, hostovala také v Bratislavě. Zpívala značně rozdílné role od Abigail v Nabuccovi, přes Belliniho Normu až po Santuzzu v Cavallerii rusticaně. Obě divadla se evidentně snažila mladou a talentovanou pěvkyni využít maximálním a všestranným způsobem. Vlastní jí byl ale spíš dramatický obor a se Santuzzou slavila úspěchy i při hostováních v zahraničí. Gita Abrahámová zemřela 12. února před deseti lety.
Nejčastěji byl v jejím repertoáru zastoupen Giuseppe Verdi, kromě Abigail zpívala ještě Leonoru v Trubadúru i Síle osudu, Amelii v Maškarním plesu, Alžbětu v Donu Carlosovi a paní Fordovou ve Falstaffovi. Ze světových autorů měla v repertoáru Pucciniho Turandot a Toscu a Wagnerovu Sentu a Venuši. Věnovala se pochopitelně také českému repertoáru, zpívala Jenůfu i Kostelničku, Káťu Kabanovou a Emílii Marty ve Věci Makropulos. Byla také Maryša ve stejnojmenné opeře E. F. Buriana a Katrena v opeře Krútňava Eugena Suchoně. V ukázce si můžete poslechnout árii lady Macbeth ze druhého dějství Verdiho opery Macbeth. Orchestr Státní opery v Brně řídí František Jílek.
Zpívající herec Rudolf Asmus
Rudolf Asmus (30. října 1921, Zlín – 13. února 2000, Berlín) byl skutečně prvotřídní basbarytonista. Na svůj obor měl vcelku světlý hlas, skvěle ho ovládal až k téměř činohernímu hereckému výrazu. Jako pěvec začínal v Ostravě v roce 1941 v operním sboru, ale vypracoval se na sólistu a v roce 1944 přišel do Brna. Souznění hereckého a pěveckého projevu u něj bylo prakticky dokonalé, na jeho podání Borise Godunova z roku 1953 se vzpomínalo doslova po generace (a snad ještě i vzpomíná). Myslím, že by si zasloužil i zařadit do Síně slávy ND Brno, patří tam se vším všudy.
Zpívající herce systematicky vyhledával ředitel Komické opery v Berlíně Walter Felsenstein a neunikl mu ani Asmus. Nejdříve zde zpíval od roku 1956 jako host a později se stal členem souboru. Některé Felsensteinovy inscenace jsou k dispozici na DVD, takže je možné se jejich prostřednictvím seznámit také s uměním Rudolfa Asmuse. Připomínám alespoň Příhody lišky Bystroušky, kde Asmus ztvárnil roli Revírníka, a Hoffmannovy povídky, kde vystoupil ve čtyřroli Lindorf-Coppélius-Miracle-Dapertutto. Velký úspěch sklidil také jako Tovje v muzikálu Šumař na střeše. Rudolf Asmus zemřel 13. února před patnácti lety. V ukázce výše – bohužel pouze zvukové – si poslechněte monolog Revírníka z finále Bystroušky. Asmus si několikrát zahrál i ve filmu, podívejte se na ukázku ze snímku Vojtěcha Jasného Přežil jsem svou smrt z roku 1960.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..