V duchu myšlenky, že Brno a folklor patří k sobě, proběhl ve čtvrtek 6. června Happening Roku folklorních souborů. Událost uspořádala Kancelář Brno město hudby UNESCO ve spolupráci se spolkem Brněnsko tančí a zpívá. Akce se tak stala součástí dlouhodobého projektu, který si předsevzal zmapovat amatérskou hudební scénu v Brně, a to nejen folklorní. V minulém roce Brno město hudby obdobným způsobem oslovilo pěvecké sbory, v budoucnu to budou například garážové kapely. Dokládá tak pestrost brněnské hudební scény nejen na úrovni profesionálních těles, ale i nadšených laiků, pro které je muzika neoddělitelnou součástí života.
Kromě Happeningu bude výstupem Roku folklorních souborů také soupis všech uskupení, která mají jako svůj hlavní inspirační zdroj folklor, tedy od folklorních souborů, cimbálových muzik až k dechovkách a mezižánrovým kapelám. Podobný seznam už dlouho nebyl žádnou institucí aktualizován. Jde tudíž o záslužný, ale nelehký počin.
Pro Happening bylo vybráno datum, které se kryje s již tradiční přehlídkou Brněnsko tančí a zpívá zcela záměrně. Samostatná stage na Staré radnici totiž divákům nabídla rozmanitost lidové kultury širšího Brněnska.
foto Majda Slámová
Aprílové počasí, které provází prozatím celý letošní červen, se nakonec rozhodlo spolupracovat a v rámci této části programu se mohl uskutečnit také avizovaný průvod městem.
foto Radim Strachoň
Zbytek stanovišť rozesetých po celém historickém centru doplnila další uskupení, která působí v Brně.
Největší návštěvnost měly soubory na exponovaných místech jako Brněnský Valášek na náměstí Svobody nebo Javorníček na Jakubském náměstí.
foto Majda Slámová
Za zmínku jistě stojí i nejmladší brněnský soubor Výkvet, který zaplnil Moravské náměstí na prostranství u sochy Jošta.
foto Majda Slámová
Pozorní návštěvníci však měli možnost objevit folklor i na dalších místech. Na Římském náměstí to byla Anna Urbaničová, nadaná skladatelka, muzikantka a také hostující zpěvačka BROLNu. Na Dominikánském náměstí měla své stanoviště taneční škola Folk it, která využívá prvky lidového tance k aerobnímu cvičení.
Z mnoha dalších vystupujících nesmím zapomenout také na menšiny, které jsou výraznou částí brněnské folklorní scény. Na Happeningu byly zastoupeny bulharským Pirinem a romskými Salut Roma.
foto Radim Strachoň
Za dramaturgií celého Happeningu stojí Marie Hvozdecká, folklorní redaktorka Českého rozhlasu Brno. Tato instituce si stále drží významnou pozici v rámci folklorního hnutí. Nejen, že je hudební folklorismus pravidelnou součástí programu, ale vznikají zde stále nové nahrávky, které si už řadu let udržují vysokou kvalitu. Právě proto se i rozhlas stal jedním ze zastavení Happeningu. Ve studiu číslo 7 pouštěl dramaturg folklorního vysílání Jaroslav Kneisl legendární archivní rozhlasové nahrávky, jež doplnil svým jedinečným humorem.
Folklor je neodmyslitelnou součástí genia loci jihomoravské metropole.
foto Radim Strachoň
Happening roku folklorních souborů tuto skutečnost skvěle využil a zasadil do veřejného prostoru. Zároveň prostřednictvím vystoupení a pěveckých či tanečních škol zapojil diváky do procesu tvorby a dal jim nahlédnout, jak pestrá a rozsáhlá folklorní scéna v Brně a na Brněnsku je.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..