U příležitosti svých loňských 66. narozenin vydal dokumentarista, písničkář, hudebník, divadelník a spisovatel Jiří Vondrák dvojalbum, které je spíše (téměř) reprezentativním průřezem jeho hudebními aktivitami než výběrem největších hitů. Více než o „best of“ jde o zajímavou směs typu „od hitů k raritám“, od starých písní k novým a od folku k bigbítu. Výborná příležitost pro základní seznámení s Vondrákem coby renesanční osobností brněnské scény, díky jinde nevydaným nebo stěží sehnatelným nahrávkám nepostradatelná kolekce pro sběratele a v neposlední řadě 2CD, jehož minimálně první polovina se moc dobře poslouchá.
Jiří Vondrák, který na písničkářskou scénu vstoupil na konci 60. let v duu s Antonínem Bodlákem, postupně spolupracoval s takovým množstvím (nejen) jihomoravských osobností a kapel, že jejich výčet by byl slušnou encyklopedií „who is who“. Bilanční dvojalbum zahrnuje pouze některé z těchto momentů, a to ty, do nichž Vondrák promluvil jako interpret a ještě přesněji jako autor a interpret. Je zde tedy stále svěží folkové duo Vondrák–Bodlák–Polák (Michal Polák, zpěvák skupiny Synkopy, který se k původní dvojici přidal, bohužel před několika dny rozšířil počet obětí covidu 19), jsou zde ukázky z Vondrákova staršího sólového alba Šansony a písně, sólové miniatury i novější spolupráce s Milanem Vidlákem z několikrát odloženého a snad stále ještě připravovaného nového sólového alba. Druhé CD pak představuje dvojí Vondrákovu spolupráci se zpěvákem Pavlem Váněm – folkové trio VKV s Pavlem Kopřivou a rockové trio Bowle s bubeníkem Richardem Laškem. Zatímco nahrávky VKV jsou stále dobře dostupné na albu Fialový víkend, které před pár lety vyšlo u Indies Happy Trails, výběr živých nahrávek Bowle Live v běžné distribuci není. I proto zřejmě dostala Bowle ve své syrové koncertní podobě na tomto disku výrazně větší prostor. Z dokumentárního hlediska je to v pořádku, navíc tato kapela ve své době s úspěchem hrávala i za hranicemi a historky Jiřího Vondráka o tom, jak jim v Německu tleskali John Mayall nebo Keith Richards, jsou úchvatné. Na druhou stranu právě bez bezprostředního živého prožitku v klubu a mimo svobodnou atmosféru 90. let tyto nahrávky něco ze svého kouzla ztrácejí a při opakovaném poslechu Punková píseň hrůzyplná nebo podobně punková Sem tam zdaleka nemají takovou sílu jako folková Neruš v podání VKV.
Protože se Jiří Vondrák na svém výběru zaměřil na autorskou tvorbu, zcela zde chybí velmi důležitá část jeho interpretačního portfolia, a sice překlady písní Bulata Okudžavy, dostupné naštěstí na albu Modrý balónek. Naopak vlastní šansonová tvorba je zahrnuta dostatečně, od zmíněného alba Šansony a písně z roku 1994 až po pár let staré novinky jako Frajer, Starý malíř nebo recitovaná Takhle končí víkend, zajímavě zpracovaný pohled na poslední věci člověka. Jiří Vondrák pochopitelně není hitmaker s rozhlasovými rotacemi, u nějž bychom mohli naprosto jasně odlišit hity a rarity. Ale písně jako Barvy, Neruš nebo z novějších Frajer ambice zalíbit se v dobrém slova smyslu mají. Miniatury jako Dárek nebo Starý pán, směřující k jasné pointě, asi nebudou vybízet k opakovanému poslechu, ale nepřipraveného posluchače zaujmou a možná i pobaví, jakkoli jde vlastně o vážná témata. Při soustředěném poslechu by však neměly zapadnout ani méně nápadné, a přitom velmi silné písně, jako je zhudebněná báseň Jiřího Ortena Lítost nebo Příkazy rozkazy neboli Pusťte mě do řady (v bookletu zřejmě nedopatřením uvedena pod oběma těmito názvy). Zajímavé je, že kolekce vyšla jako 2CD, ale celá by se vešla na disk jediný. Lze pochopit snahu oddělit zvukově se vymykající skupinu Bowle na druhé CD, ale písně tria VKV by náladou mohly být i součástí první poloviny. Takto lze oba disky charakterizovat jako „ten bez Pavla Váněho“ a „s Váněm“.
Je pravděpodobné, že při vyřčení jména Jiřího Vondráka někomu naskočí spíše dokumentární seriály Legedy folku a country, Básníci Evropy nebo Uprostřed běhu. Že si vzpomeneme na jeho knihy o skupině Synkopy, o Frantovi Kocourkovi nebo na tu nejnovější o sourozencích Ulrychových. Že nám v paměti vytane intenzivní spolupráce s Jiřím Suchým na prknech tehdejšího Divadla šansonu v Brně nebo třeba Pohádky z Dobráčkova, kniha a její následné scénické zpracování. To všechno je Jiří Vondrák a jeho skutečné „best of“ by toto vše mělo brát v potaz. Buďme však rádi za reprezentativní portrét Jiřího Vondráka jako písničkáře, případně rockera. Ne vše, co 2CD obsahuje, odolalo zubu času, ale velká většina vybraných nahrávek zní i dnes svěže a má smysl se k nim vracet.
Jiří Vondrák – Best of / 66. Vydavatel: Indies Happy Trails. 13+9 skladeb, celkový čas: 32:49 + 31:43
Zatím nebyl přidán žádný komentář..