Šej-Haj-Hop! Za tímto tajemným pokřikem se skrývá spontánní radost z tancování. Právě proto si ho vybrala jako svůj název nová škola slovenského lidového tance v Brně. Stojí za ní tři přátelé – Michal Janšto, Edita Borščová a Ondrej Mišík, kteří se potkali před několika lety ve VSĽPT Poľana.
V pondělí se Na Šelepce konal historicky první Tanečný dom pod jejich taktovkou. Tanečné domy jsou velmi populární formou výuky tanců na Slovensku a v Maďarsku (Táncház), kde se konají pravidelně a účastní se jich obrovské množství tanečních párů. Svou oblibu získaly zejména u lidí, kteří z časových či jiných důvodů nemohou navštěvovat folklorní soubory, ale tanec milují, určeny jsou také členům souboru, kteří se chtějí naučit tance z nových regionů. Případně se tato akce hodí i pro úplné začátečníky nebo naopak vysloužilé souboráky, kteří ještě nemají v plánu pověsit taneční boty na hřebík. Přesně toto složení účastníků se přišlo zapojit i Na Šelepku a zcela zaplnilo taneční parket. Učili se tance z východního Slovenska z obcí Zámutov a Dlhé Klčovo. Tanečné domy jsou i díky tomuto pestrému složení mnohem přirozenější formou předávání lidové tradice než samotné pódiové výstupy a uzavřené skupiny folklorních souborů.
Členové školy Šej-Haj-Hop pochází z různých koutů Slovenska a mají bohaté taneční zkušenosti. Edita Borščová je z Prešova a prošla folklorními soubory Rozmarija a Hornád. Michal Janšto je z příhraničních Košarísk a navštěvoval soubor Brezová jako tanečník, ale pokračoval zde též v muzikantské rodinné tradici. Ondrej Mišík pochází z Trenčína a prošel dětským souborem Kornička, a dále dvěma seskupeními Trenčan a Nadšenci. Jejich cesty se spojily při vysokoškolských studiích v Brně, kde chtěli i nadále pokračovat v tanci. Vybrali si Vysokoškolský soubor lidových písní a tanců Poľana, kde měli před třemi lety možnost věnovat se přípravě nováčků a začátečníků. Právě tato zkušenost je nakonec přivedla k založení školy. Jak sami tvrdí: “Vďaka tomu sme si uvedomili, že hoci je folklórnych súborov v Brne veľa, je nedostatok možností, kde by sa laik mohol začať venovať folklóru. Často sa ozývali ľudia so slovami, že ich folklór zaujal a chceli by to skúsiť... Súbor predstavuje vždy celkom veľký záväzok a často nemá priestor na to, aby sa začiatočníkom venoval. To bolo našim podnetom na založenie tanečných kurzov slovenského ľudového tanca.“
První Tanečný dom byl jistě povzbudivým začátkem nejen pro lektory, ale také potenciální návštěvníky. K tanci navíc hrála velmi kvalitní hudecká trojka, kterou primoval Martin Janšto, bratr jednoho z lektorů. Prostředí sálu Na Šelepce připomínalo lidovou veselici na venkově, což by kousek od brněnského centra asi čekal málokdo. I to přispělo k atmosféře, kterou si člověk rád zopakuje.
Přeji nové škole Šej-Haj-Hop mnoho úspěchů. Doufám, že se jim podaří probudit tradici podobných tanečních workshopů ve větší míře také v tuzemsku.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..