Spolek Brněnsko tančí a zpívá a TIC Brno uspořádali 6. června 49. ročník přehlídky Brněnsko tančí a zpívá. Program koncentrovaný do jednoho dne byl nabitější, než v předchozích letech. Podtitul Rok folklorních souborů byl vypůjčen od stejnojmenného projektu kanceláře Brna města hudby UNESCO.
Krátce po začátku měla přijít dešťová přeháňka, a tak vystoupení pěti dětských kolektivů začala s půlhodinovým odkladem.
foto: Majda Slámová
Děti si připravily pásma Komínské namlouvání (Komíňáček), Na svatého Jána, jahody do džbána (Křenováček), V lese (Orlík Pozořice), Smrtonoška - jarní zvyky, písně a tance (Národopisný soubor Ferdinanda Volka Tuřany).
foto: Majda Slámová
Dechová hudba Střeličáci vzápětí doprovodila průvod dvou set krojovaných a taneční zastavení na náměstí Svobody. Zvlášť kvůli němu dorazili zástupci Rosic, Popůvek, Heršpic u Slavkova a Židlochovic. Pořad dospělých kolektivů představil většinou nová taneční a hudební čísla. Byly to písně z Líšně (sbor Stará Líšeň) a o kořalce (mužský sbor z Moravských Knínic). Osu zpravidla tvoří taneční pásma: tance z Líšně v pásmu „Aj ta Líšeň stará hezká“ předvedli Líšňáci, tance ze Slavkovska v číslech Zahréte mně kanafasko, Tanečníci a Přespole soubor Křenovák, Slavkovské króžek a Zbejšovská chasa, tance na písně z guberniální sběrné akce r. 1819 Komínská krojovaná skupina, na jarmark nás zavedli Újezdská Rozmarýna a Začanští mužáci, kosení či sečení louky ztvárnily Orelská chasa vod Pozořic a Novolískovecká chasa.
foto: Radim Strachoň
Závěrečná čísla poznamenala další dešťová přeháňka, tím ovšem folklorem protknutý den neskončil. Řada účastníků navštívila besedu s cimbálovou muzikou Pajtáš a část z nich také koncert kapely Docuku.
Fotografie z akce přibývají na fb.com/brnenskotanci, videozáznam bude k dispozici na youtube.com.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..