Dirigent Otakar Trhlík zanechal v našem hudebním životě velmi dlouhou stopu. Jeho domovskými městy byly Brno a Ostrava, českou a slovenskou hudbu ale během své kariéry uváděl po celém světě.
Otakar Trhlík (19. ledna 1922 – 27. srpna 2005) se učil na housle, ve studentském orchestru hrál na violu, později přešel do Orchestrálního sdružení Vladimíra Helferta. To bylo ještě za gymnaziálních studií v letech 1933–41. Na brněnskou konzervatoř už přešel jako student skladby a dirigování, studium nuceně přerušené válkou dokončil v Praze v roce 1947. Zároveň už byl také asistentem Václava Talicha u jeho Českého komorního orchestru. Po krátkém působení ve Státním divadle v Ostravě přešel v roce 1952 do Brna k Symfonickému orchestru brněnského rozhlasu, z nějž vznikla o čtyři roky později sloučením se Symfonickým orchestrem kraje brněnského Státní filharmonie Brno, která jako nestátní hraje dodnes. Otakar Trhlík v ní působil až do roku 1962.
Po čtyřech letech ve funkci šéfa Symfonického orchestru Československého rozhlasu v Bratislavě přišel v roce 1968 do Ostravy. Společně s ředitelem orchestru prosadil přejmenování Státní filharmonie Ostrava na Janáčkovu filharmonii Ostrava a stal se klíčovou osobností v dějinách orchestru. Jako šéfdirigent u něj pracoval až do roku 1987 a nepřestal se k němu vracet až téměř do své smrti. V roce 1995 ještě krátce vedl brněnskou filharmonii.
Kromě domácích orchestrů pracoval Otakar Trhlík po celém světě, jeho zásluhou proběhlo několik „národních“ premiér českých skladeb v zahraničí. Provedl poprvé v Ósace Janáčkovu Sinfoniettu, v Madridu Tarase Bulbu, v Budapešti Glagolskou mši. V Austrálii natočil kompletní symfonie Bohuslava Martinů, za nahrávku Symfonie A dur „Jarní“ Jana Václava Stamice získal v roce 1961 Cenu pařížské Akademie Charlese Crose. Věnoval se hudbě soudobých českých a slovenských autorů, v ukázce si můžete poslechnout jeho interpretaci Symfonie č. 7 Jána Zimmera. Během života dirigoval přes 1000 koncertů. Učil na brněnské JAMU, mezi jeho žáky patří Petr Altrichter, Zdeněk Mácal, Bohumil Kulínský a Miloš Machek.
Od smrti Otakara Trhlíka uplynulo právě dnes 10 let.
Jan Niederle
27. srpen 2015, 10:49