Nádvoří hradu Špilberk v letních měsících často rozeznívá hudba. Až do září je možné spojit prohlídku hradu také s kulturním zážitkem. Pořadatelé se snažili připravit program napříč žánry, aby si přišel na své opravdu každý. Večer patřil lidovým tónům. Pódium i přes nepříznivé počasí ovládl Vojenský umělecký soubor Ondráš.
Ondráš je jediným profesionálním folklorním tělesem u nás a v současné době čítá kolem stovky členů. Krom profesionálních tanečníků a muzikantů má také složku amatérskou a ženský pěvecký sbor. Na středečním koncertu, který nesl název Ondrášovské putování, se představili všichni výše zmínění. V letošním roce slaví soubor 65. výročí svého založení. Jak ale bylo při vystoupení vidět, rozhodně je stále při síle.
Koncertu byl ovšem hned v úvodu přerušen. Důvodem byl odchod dlouholetého uměleckého vedoucího Čestmíra Komárka do důchodu. Komárek působil v Ondráši více než čtyři desítky let a nesmazatelně se vryl do tuzemského folklorního povědomí. Všechny složky souboru si pro něj připravily blahopřání, která milým a vkusným způsobem doplnila večerní program a dohnala diváky k aplausu vestoje vlastně ještě před samotným začátkem programu.
Koncert byl složen z pěveckých, tanečních a hudebních čísel z regionů České republiky i Slovenska. Tradičně Ondráš zpracovává velmi kvalitními a precizně provedenými choreografiemi regiony Čech, nejinak tomu bylo i na tomto vystoupení. Choreografie Jana Tkáče s názvem Štokrlový se pokusila vtipně vyměnit tradiční valašky za stará štokrlátka a dle ohlasů diváků se to také povedlo. Nemohly chybět tance ze Slovenska, které jsou díky své živelnosti divácky velmi úspěšné. Na několika hudebních číslech se podílel Marian Friedl nebo Jiří Slavík, kteří mají ryzí folklorní duši, ale jsou také předními českými jazzmany. Písně v jejich úpravách byly proto lahůdkou pro muzikantské i laické uši. Potěšila i starší věc pro ženský sbor nesoucí název Dievčence v úpravě bývalého primáše VUS Ondráš Lubomíra Graffeho. Skladba, která vychází ze syrových písní regionu Kopanic, měla obrovskou energii, kterou podle mne vnímají jak interpreti, tak posluchači.
Druhá půle programu bohužel byla již celá překryta černými bouřkovými mraky a doprovázena zlověstnými zvuky blížící se bouřky. I přesto spousta diváků vydržela a užila si koncert až do konce. Což bylo jasným důkazem toho, že Ondráš posluchače stále vábí a že je stále souborem plným života a elánu. I když mu už táhne na sedmdesátku…
Zatím nebyl přidán žádný komentář..