Podoba hudebního folklorismu druhé poloviny 20. století byla výrazně ovlivněna jediným profesionálním hudebním tělesem – Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů neboli BROLNem. A právě ten oslavil 8. září 2022 v brněnském Besedním domě své sedmdesáté narozeniny.
Tak dlouhá existence jednoho hudebního tělesa s sebou nese nejen řadu legendárních osobností, ale k jeho dědictví lze přičíst i řadu hudebních úprav a kompozic. BROLN od počátku interpretoval lidové písně v orchestrálních, více či méně náročných úpravách s vysokou mírou stylizace. Ty jsou v případě tohoto orchestru z pera řady hudebních upravovatelů. To vše v kontrastu regionálních zpěváků a zpěvaček, kteří byli od počátků neodmyslitelnou součástí.
Ač ve většině případů nejsem příznivcem stylizovaných hudebních úprav, v případě BROLNu musím uznat, že pro něho mám trochu nostalgickou slabost. Desky, které jsme měli doma, jsem poslouchala od útlého dětství, a tak jako pro většinu tuzemských milovníků folkloru to byla první setkání s lidovou písničkou. Stejnou nostalgii jsem cítila od většiny diváků ve vyprodaném sále Besedního domu.
Současným primášem orchestru je Petr Varmuža. Nejde sice o tak excentrického vedoucího, jakým byl například Bohumil Smejkal nebo František Černý, ale to rozhodně není na škodu. Kapela pod jeho vedením šlape jako hodinky, což je hlavní.
V programu koncertu jsme slyšeli většinu úprav od současného kontrabasisty Pavla Trkana, které spolu s dalšími byly vybrány ve spolupráci s dramaturgem Českého rozhlasu Brno Jaroslavem Kneislem na dvojalbum a které bylo při této příležitosti také představené. Jednou z kmotřiček byla i manželka dlouholetého primáše Jindřicha Hovorky, bývalá vedoucí ženského pěveckého sboru BROLNu Zdena Hovorková.
Brněnský rozhlasový orchestr zahrál několik instrumentálních skladeb, kde se jako vynikající hudební sólisté předvedli například cimbalista Jan Telecký nebo klarinetista Petr Kavalír.
Velká část večera se točila kolem sólistů pěveckých, kteří reprezentovali většinu moravských regionů, ale i Slezska. Tento severní kraj nám v písni Vłaštuvička švjyrgoli představila Veronika Kachlová. Z žen to byla ještě Kamila Tomšejová, která je výbornou zpěvačkou s velkým regionálním rozletem často až na Slovensko. Sluší jí to stejně jako v domácích, podlužáckých písničkách. Zpívala také Ludmila Malhocká, Kateřina Martykánová a Zpěváček ze Strání, malá nástupkyně Vlasty Grycové, dvanáctiletá Natálka Bruštíková. Mužů bylo na pódiu podstatně více: Vítězslav Klabačka, Lubomír Smolák, Karel Rajmic, Václav Kovářík, Pavel Janošek, Aleš Smutný, Petr Mička a Pavel Ptáček. Svůj typický švunk předvedl v sadě Skoro ráno z pondzelíčka i bývalý primáš František Černý.
Vyzdvihnou jen některé z nich by byla škoda, protože všechny výkony byly pravdivé a stoprocentní. I přesto si dovolím poukázat na stále neutuchající temperament valašského Pavla Ptáčka, který už téměř na samém konci dvouhodinového koncertu dokázal diváky téměř roztancovat.>
BROLN byl v honosném sále jako doma a atmosféru mezi diváky lze popsat jako intenzivní. V polovině koncertu po písní Pod slavkovem pod tú horů, rozložil Rus svú armádu (navíc v podmanivé interpretaci Kateřiny Martikánové), oznámil moderátor Jiří Kokmotos skon královny Alžběty II. Tato chvíle zmíněnou atmosféru ještě více prohloubila. Navíc v mrazivé symbolice, protože panovnice byla na trůnu taktéž přesně sedmdesát let. Některé situace se člověku vryjí do paměti na celý život a myslím, že toto bude jedna z nich. Asi nikdy jsem neměla tak intenzivní pocit, že právě prožíváme dějiny, a navíc nám k tomu hraje hudba živě do éteru Českého rozhlasu.
Ač se směřování hudebního folklorismu vydává v posledních letech trochu jinam, podle všeho zůstává i po sedmdesáti letech BROLN stále v srdcích mnoha posluchačů. Aplaus a nadšení, které jsme v Besedním domě slyšeli, je toho důkazem. Možná je to právě kontrast mezi dokonalou hrou profesionálních hudebníků a lidovou energií a jedinečností regionálních zpěváků, co posluchače na BROLNu pořád baví. Toto se neomrzí a BROLN hrdě dotáhne minimálně na stovku. Těším se, jaké muzikanty a zpěváky nám přinesou další roky této brněnské hudební legendy.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..