V pondělí 18. září se v Rytířském sále Nové radnice uskutečnilo velmi neobyčejné přijetí: primátorka Markéta Vaňková iniciovala setkání více než třech desítek sbormistryň a sbormistrů, kterým tak při příležitosti projektu Rok sborů vyjádřila dík za jejich soustavný přínos k obohacování brněnské hudební scény a za mimořádnou péči o kulturní život našeho města. Fakt, že se v Brně můžeme pyšnit stovkou aktivních pěveckých sborů fungujícími napříč generacemi a profesemi, s sebou totiž nepřináší pouze velké množství koncertů či kultivaci talentů. Aktivní sborová komunita znamená pro město také početnou skupinu lidí věnujících volný čas společné tvůrčí činnosti a v neposlední řadě právě sboristé tvoří i poučené publikum pravidelně navštěvující ostatní kulturní akce.
„Málokteré město může být hrdé na podobnou sborovou rodinu, mimořádně kvalitní, velmi početnou a s tak dlouhou tradicí. Nespornými hybateli tohoto bohatého sborového života jste právě vy, sbormistři, kteří své sbory navíc mnohdy vedete ve svém volném čase a zdarma,“ zmínila primátorka Markéta Vaňková při pondělním setkání. Stříbrnou pamětní mincí alespoň symbolicky ocenila tuto nezištnou a zásadní práci všech, kteří se na organizaci a provozu brněnských sborových těles podílejí. Pozvání na radnici přineslo i další překvapení: podle svědectví všech zúčastněných se dosud nikdy nesešlo tolik sbormistryní, sbormistrů a osob spojených s brněnským sborovým životem na jednom místě.
Přítomno bylo celkem 34 sbormistryní a sbormistrů z 39 sborů:
Pavel Šnajdr (Brněnský akademický sbor), Ondřej Mučka (APS Moravan, Jakubáček / sv. Jakub, Jakubák / sv. Jakub, Svatojakubský chrámový sbor), Petr Kolář a Petr Janek (Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská, Brněnský katedrální sbor Magnificat), Eduard Kostelník (Choirchestra Brno), Jiří Lang (Dětský pěvecký sbor Primavera), Natalia Chirilenco (Gloria Brunensis, GYMUM), Martin Cetkovský (Jumanne), František Ostrý (pěvecký sbor Lumír, Pěvecký sbor Pedagogické fakulty), David Šmíd (Mladost Brno), Patrik Buchta (Vachův sbor moravských učitelek), Dan Kalousek (Ars Brunensis), Tereza Toufarová (Auris Brunensis), Petlanová (Brno gospel Choir), Lucie Kořínková (OctOpus vocalis), Marie Ryšavá (Salzáček), Jaromír Gamba (Sbor města Modřice), Pavel Kyncl (Smíšený pěvecký sbor chrámu sv. Augustina), Jarmila Zukalová (dětská schola u sv. Tomáše), Michal Jančík (Kantiléna), Michal Vajda (Český akademický sbor), Ivana Kryštofová (K-dur), Irena Veselá (Kůrnice), Jan Hollan (Mužský pěvecký sbor Láska opravdivá), Ondřej Pivoda (Pěvecký sbor Gaudeamus Brno), Markéta Jedličková a Iva Kalusiková (Kampanela), Kaya Havelková (Smíšený pěvecký sbor Boni Discipuli), Jan Ocetek, (Pěvecký sbor Masarykovy univerzity, smíšený Sbor Kantiléna), Petr Šplíchal (Chrapot - evangelický sbor Židenice), Petr Fiala (Český filharmonický sbor Brno), Pavel Koňárek (sbor Janáčkovy opery). Nepostradatelná byla přítomnost jedné z nejdůležitějších osobností brněnského sborového života, Josefa Pančíka.
Projekt Rok sborů vznikl z iniciativy Kanceláře pro Brno – město hudby Sítě kreativních měst UNESCO a za podpory Turistického informačního centra Brno a Města Brna. Rok sborů je součástí víceletého projektu, který mapuje a oceňuje pestrou, kvalitní a velmi početnou amatérskou hudební scénu v Brně, která zásadně ovlivňuje a podporuje profesionální hudební scénu. Po Roku sborů budou následovat roky věnované folklorní scéně a fenoménu garážových kapel.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..