Kulturní dům U lípy na ulici Charbulova vprostřed týdne hostil tradiční Folklorní taneční. Tato milá akce v režii brněnského Slováckého krúžku se konala již po třetí. V několika týdnech na ní přizvaní lektoři učili tance typické pro jejich region. Podtitul aktuálního třetího běhu tanečních zní Tance méně známé a neznámé.
Středeční výuky se chopil Vlastimil Ondra. Civilním povoláním učitel na základní škole v Bánově. Pro folklorní svět je známý jako duše několika folklorních souborů z Nivnice a Bánova, také jako zakladatel a spoluvedoucí mužského pěveckého sboru Boršičané. V neposlední řadě je to výborný zpěvák a muzikant, oddaný lidové kultuře krásného hornatého kraje, ve kterém žije. K výuce si Vlastimil Ondra přizval svoji manželku a syna, pro které se stal folklor také neodmyslitelnou součástí života. Společnými silami učili příchozí Sedlckou z Nivnice a Našskou z Bystřice. Obvykle jsou Folklorní taneční doprovázeny Cimbálovou muzikou souboru Slováček, tedy dětské složky Slováckého krúžku. V tomto případě se však nezúčastnili. Ondra tanečníky doprovodil sám na harmoniku. Ta se mu hodila také k následné výuce písní, které se k jednotlivým tancům zpívají. I v tomto případě prokázal své hluboké znalosti a překvapil příchozí mnoha neznámými slokami.
Středečních Folklorních tanečních se zúčastnilo kolem třicítky tanečníků. To je, dle mého názoru, úctyhodná účast, i když – podle sděllení organizátorů - obvykle bývá návštěvnost ještě mnohem větší. Věřím, že tancechtivých bude přibývat. Tato akce si jistě zaslouží mít i svoje další pokračování a přidat se tak k řadě již tradičních událostí, které Slovácký krúžek během celého roku pořádá. Těším se již na příští týden, kdy bude lipovskou sedláckou učit legendární vedoucí folklorního souboru Lipovjan Ladislav Jagoš.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..