Tóny lidových písní v úterý rozezněly dvoranu rektorátu Vysokého učení technického na Antonínské ulici v Brně. První folklorní doprovodný pořad festivalu Janáček Brno 2018 nesl poetický název Kvítí milodějné, který mu byl propůjčený ze stejnojmenné skladatelovy úpravy z jedinečného cyklu Moravská lidová poezie v písních. Celý pořad měl zajímavou a sympatickou koncepci, ve které byly představeny tři polohy zpracování lidového materiálu ze sběrů Leoše Janáčka. Všechny tři byly blízké nejen samotnému skladateli, ale jsou také obecně oblíbené.
První z nich je čistě artificiální pojetí. Prezentoval je vyhledávaný český varhaník Martin Jakubíček, který na koncertě hrál na piano. Vzhledem k dlaze na malíčku pravé ruky předvedl obdivuhodný výkon. Možná právě tato indispozice byla důvodem změny nástroje z původně avizovaných varhan. Toto pojetí představilo také těleso s názvem Q VOX. Profesionální vokální kvarteto, jehož členové se předvedli nejen společně, ale také sólově. Jejich skvělý výkon doplnil bodrý projev zejména jejich uměleckého vedoucího Tomáše Krejčího při sólovém výstupu s cimbálovou muzikou. Vše si užili nejen diváci, ale také interpreti.
Další interpretační směr, který na koncertě zazněl, byl u nás asi nejpopulárnější pódiový folklorismus. V tomto případě se prezentovala folklorní hnutí Cimbálová muzika Danaj s primášem a zpěvákem Janem Gajdou a známou cimbalistkou a sólovou zpěvačkou Magdalenou Múčkovou, která je autorkou většiny aranží. Doplnila je také nadaná malá zpěvačka Nela Gajdová.
Třetím v řadě potom byl pokus o co nejvěrnější a nejautentičtější interpretaci. O to se postaral Ženský pěvecký sbor Marína ze Zvolena. Tyto dámy svou živelností a krásnými hlasy zaplnily prostor tak živoucně, že by to myslím ocenil i sám Janáček. Navíc musím pochválit jejich krojovou výbavu, která obsahovala nádherné starodávné součásti. Písně ze sběrů Leoše Janáčka pro ně vybrala Magdalena Múčková a byly mezi nimi takové skvosty jako rusínské Poniže Jakubian nebo Roskezovački zo Zvolenskej Slatiny.
Koncert se tak stal skvělým doplněním hlavního programu festivalu. Janáčkovský duch z něj sálal a atmosféra přivedla posluchače až do Mistrovy doby. Rektorát VUT se nachází v těsné blízkosti domu, kde skladatel bydlel. Je to sice místo trošku nevlídné, ale hlasy a ozvěny starých písní ho naplnily vlídnou krásou.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..