V pátek 14. února se v brněnském Sono centru odehrál žánrově pestrý festival, který byl současně oslavou tří dekád činnosti tří vydavatelských větví, které si spojujeme s původním jednoduchým názvem Indies Records. V průběhu let se vydavatelství Indies Records rozdělilo na tři subjekty se třemi svébytnými edičními katalogy – Indies MG, Indies Scope a Indies Happy Trails, za nimiž stojí vydavatelské osobnosti Miloš Gruber, Milan Páleš a Jaromír Kratochvíl.
Iniciátorskou osobností slavnostního večera byl zcela zjevně Milan Páleš (Indies Scope) produkčně podporovaný svou dlouholetou pravou rukou Přemyslem Štěpánkem. Díky těmto dvěma hybatelům a moderátorovi, jímž byl hudební redaktor a publicista Milan Tesař z Radia Proglas, jsme si několik hodin mohli užívat příjemnou atmosféru a neokázalého přátelského ducha v pestrém žánrovém mixu.
Vydavatelství Indies se od svých počátků, zaměřených převážně na nemainstreamovou, tedy alternativní rockovou a folkovou scénu (ze známějších jmen uveďme například Psí vojáky a Jáchyma, Oldřicha Janotu, Vladimíra Václavka či Ivu Bittovou) rozvinulo do značné žánrové šíře, v níž na jedné straně stojí sice syrová, zemitá rocková alternativa, ale na straně druhé dnes už většinově zastoupená hudba s přesahy do klasiky, jazz, world music či vcelku populární interpreti typu Zuzana Navarová, Tata bojs, Traband, Radůza, Hradišťan, Druhá tráva či sourozenci Ulrychovi.
Co vlastně všechny tituly vydávané Indies spojuje? Myslím, že pěkně to vystihl na koncertě zpěvák kapely - 123 min Zdeněk Bína, jehož vyjádření parafrázuji: „Indies vydávají hudbu především proto, že ji mají rádi a za to jim děkujeme.“ Tak to cítí asi všichni, kdo s tímto vydavatelstvím spolupracují: Základem ediční filosofie není prvoplánový obchod a tomu odpovídající marketing, ale snaha šířit dobré hudební poselství.
V průběhu let se vyvinulo několik edic, o nichž můžeme říci, že jsou reprezentativními katalogy české hudby v různých žánrech. První folklorní titul V Brně na Špilberku ( podílely se na něm soubory Hradišťan, Gajdoši Brno a Cimbálová muzika Martina Hrbáče) vyšel v roce 1996, v následujících letech vyšly dva ojedinělé tituly z Horňácka a dnes můžeme říci, že Indies Scope skrze osmidílnou Antologii moravské lidové hudby poskytuje jedinečný obraz lidové hudební kultury na Moravě. Pokud k tomuto výčtu přidáme jednotlivé tituly jednotlivých souborů (cimbálových muzik), zvláště pak z bohaté produkce Indies Happy Trails Jaromíra Kratochvíla, máme zrcadlo reprezentativní, jemuž se nemůže rovnat žádný další český ani moravský vydavatel.
Indies Scope je také nejproduktivnějším vydavatelem titulů z oblasti moderního folku a world music. Ne náhodou je každoročním účastníkem největšího mezinárodního veletrhu world music WOMEX. Dokonce na český trhu uvedla tituly dvou renomovaných zahraničních skupin tohoto žánru – maďarskou Ghymes a finskou Värttinu.
Indies Happy Trails v posledních letech vydalo unikátní edici archivních nahrávek českého jazzu. Kdo si chce udělat obrázek o počátcích moderního jazzu v Československu a dále oživit si CD klíčová česká jazzová alba (s rozšířenými doprovodnými informacemi), nemůže minout katalog Indies Happy Trails.
Páteční večer v Sonu nabídl symbolicky kousek od všeho, co člověk u Indies může najít – Bombarďák pro děti i dospělé, zástupce world music scény BraAgas, folkové Martinu Trchovou a Adama Kubáta, folklorní muziku Kubíci z Horňácka, folkrockové Květy, bluesrockový Band of Heysek, raprockové Nuck Chorris Gang, jazz-rock-bluesové trio – 123 min, převážně ženskou alternativu Zuby nehty a další interprety.
Na koncertě bylo k dispozici také tematické číslo kulturního magazínu UNI 02/20, v němž mimo obsažné rekapitulující články a rozhovory s vydavatelským triem nalezneme i výsledky ankety, v níž šéfredaktor Ondřej Bezr oslovil čtyři desítky hudebních publicistů a kritiků s prosbou, aby vybrali deset dle jejich mínění nejkvalitnějších titulů z produkce Indies. Nebudu prozrazovat vše, ale aspoň toto: První příčku obsadilo CD Bittová & Václavek: Bílé inferno, druhá byla Zuzana Navarová&Koa s CD Barvy všecky a třetí Hradišťan s albem O slunovratu. V první desítce najdeme ještě Psí vojáky, Radůzu, Traband, duo Tara Fuki , ale také Antologii moravské hudby.
Dobrá práce, milí kolegové z Indies! A hodně sil do dalších let!
Zatím nebyl přidán žádný komentář..