Před devadesáti šesti lety, tedy 28. října 1918 vznikl v Brně Moravský národní výbor. Ten převzal řízení státního převratu, ke kterému došlo na Moravě o den později.
Předsedou výboru byl Adolf Stránský – právník, novinář a zakladatel Lidových novin, dalšími členy předsednictva byli Kuneš Sonntag, Jan Šrámek a Karel Vaněk. Nad absencí žen se nepozastavoval nikdo, narozdíl ode dneška, kdy se nad ní nepozastavuje skoro nikdo. Takže je vidět, že tento malý krok pro Evropu, ale velký pro Československo přece jen nějaký pokrok přinesl. Představuji si, že to byla podobná sláva jako v dobách po 17. listopadu 1989 – lidé na sebe byli hodní, na demonstracích do sebe nestrkali a pouštěli ty menší dopředu, chtělo se jim pracovat pro veřejné blaho a utahovat si opasky. Předpokládám, že jim to nevydrželo stejně jako nám, ale aspoň občas je dobré vidět, že takovou možnost i schopnost soužití máme.
„A tu jednou zřel jsem město v zázračné přeměně… nad městem vykouzlena zář svobody, znovuzrození 28. října 1918!“ napsal o devět let později Leoš Janáček ve fejetonu Moje město. Připomeňme si dnešní výročí vzniku novodobé české státnosti s jeho Sinfoniettou. Státní filharmonii Brno diriguje František Jílek.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..