Skládat začala již v dětském věku, měla nesporný talent, během krátkého života získala ohlas u publika i oficiální uznání. Zdrobnělé pojmenování Vitulka sebevědomým orchestrálním kompozicím spíš odporuje, než aby souznělo.
Život skladatelky Vítězslavy Kaprálové (24. ledna 1915 Brno – 16. června 1940 Montpellier) je opředen legendami, které se týkají jejího vztahu k Bohuslavu Martinů i předčasného úmrtí. Dožila se pouhých pětadvaceti let, stihla napsat asi čtyřicet skladeb, zdařilý sbor Matičce na báseň Jana Nerudy napsala již ve třinácti letech.
Hudební základy získala od svého otce, skladatele a klavíristy Václava Kaprála, majitele Hudební školy v Králově Poli. Dirigování studovala na brněnské konzervatoři u Zdeňka Chalabaly, kompozici u Viléma Petrželky. Absolvovala Koncertem pro klavír a orchestr, který sama dirigovala, na klavír hrál Ludvík Kundera. Na pražské konzervatoři pokračovala od roku 1935 ve studiu u Václava Talicha a Vítězslava Nováka. Studium zakončila Vojenskou symfonietou, jejíž provedení Českou filharmonií rovněž sama řídila (26. listopadu 1937). V Brně i Praze se při těchto koncertech stalo vůbec poprvé, že orchestr řídila žena.
V roce 1937 se také seznámila s Bohuslavem Martinů a pod jeho vlivem i na doporučení Karla Boleslava Jiráka se rozhodla pokračovat ve studiu v Paříži. Rozšiřuje si obzory, seznamuje se s hudbou Igora Stravinského, Sergeje Pokofjeva, Šestky, Martinů se stává jejím rádcem a kolegou. Kaprálová mimo jiné diriguje jeho Koncert pro cemballo a orchestr. Společně také odjíždějí v roce 1938 na festival ISCM do Londýna, kde Kaprálová opět řídí svoji Vojenskou symfonietu, tentokrát s orchestrem BBC.
Vítězslava Kaprálová je na cestě ke světovému úspěchu, ale v březnu 1939 dojde k okupaci Československa, brzy začne druhá světová válka. Vzniká Elegie pro housle a klavír na památku Karla Čapka, později temné Concertino pro housle, klarinet a orchestr. Začátkem roku 1940 ještě provede Rudolf Firkušný její Dubnová preludia, v dubnu se Kaprálová provdá za Jiřího Muchu. Brzy nato se ale objevují první příznaky nemoci, je hospitalizována v Paříži a později evakuována do Montpellier, kde 16. června 1940 umírá.
Dvojité výročí Vítězslavy Kaprálové – 100 let od narození a 75 let od její smrti – připomínají v Brně čtyři koncerty:
19. ledna 2014 v 19.00 hod., sál Konzervatoře Brno
Skladby z doby studia. Pořádá Konzervatoř Brno a Klub moravských skladatelů
9. února 2015 v 19.00 hod., sál ZUŠ Vítězslavy Kaprálové
Skladby z dětství a z posledního období. Pořádá Společnost Bohuslava Martinů a ZUŠ Vítězslavy Kaprálové
17. února 2015 v 19.30 hod., Besední dům
Skladby Vítězslavy Kaprálové. Pořádá Spolek přátel hudby při Filharmonii Brno
19. a 20. února 2015 v 19.30 hod., Janáčkovo divadlo
Vitulka – koncert ke 100. výročí narození. Pořádá Filharmonie Brno
Spolek přátel hudby také vydal sborník obsahující životopisná data Vítězslavy Kaprálové a vzpomínky na ni.
Zítra, tedy v sobotu 24. ledna, je Vítězslavě Kaprálové věnováno vysílání stanice Vltava.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..