Po americkém turné Filharmonie Brno vedená šéfdirigentem Dennisem Russel Daviesem připravila minifestival tří propojených večerů s názvem Dialogy. Každý z těchto večerů nabízel ojedinělou dramaturgii s mimořádným repertoárem. Částečně se vázal ke zmiňovanému turné (např. koncert Z Ameriky do Česka). Závěrečný koncert trilogie, který se konal v pátek 10. března v Janáčkově divadle, nabídl domácímu publiku monumentální orchestrální díla z per skladatelů Alfreda Schnittkeho a Sergeje Rachmaninova. Celý koncert v přímém přenosu vysílala stanice Vltava Českého rozhlasu.
První půlka večera patřila Schnittkeho Houslovému koncert č. 4, unikátnímu polystylovému dílu. Koncert dokončený roku 1984 byl původně napsaný pro Gidona Kramera a Berlínskou filharmonii. S osobností Kramera je kompozice spjata i skrze motivický materiál tvořící kryptogram hned několika jmen, včetně jména uznávaného lotyšského houslisty (g-c-d-e, g-d-e-e). K příležitosti provedení této skladby přizvala Filharmonie Brno houslistu Milana Paľu, jehož hudební nastudování za doprovodu filharmonie bylo strhující. Po dlouhé době se jednalo o tak výraznou intepretaci skladby, při které byl divák skoro až nucen nespouštět z interpreta oči. Svým projevem Paľa nechal skrze nástroj plynout nespoutaný tok emocí, naprosto a do detailu vypracovaných myšlenek podepřených houslistovou dravostí. Ryzí, čistá, bezchybná interpretace tak na sebe přitahovala veškerou pozornost publika a byla vrcholem recenzovaného večera.
Po přestávce následovala Symfonie č.3 ruského skladatele Sergeje Vasiljeviče Rachmaninova. Třívětá skladba dopsaná mezi lety 1935–1936 se řadí mezi velká orchestrální díla, co se týče nástrojového aparátu a také zvuku. Eklekticismus, který byl Rachmaninovi často vytýkán, se v kompozici snoubí s prvky filmové hudby a jazzu. Symfonie není výrazným milníkem ve změně skladatelova kompozičního jazyka, skrývá v sobě ovšem neotřelou harmonickou strukturu a práci s výraznou hudební myšlenkou tzv. mottem. Velmi milým překvapením bylo provedení v podání Filharmonie Brno pod taktovkou šéfdirigenta Russela Deviese. Dílo v podání orchestru působilo suverénně, sjednoceně, na což bohužel z jeho strany nejsme v poslední době zvyklí. Fráze, myšlenky a jednotlivé emoce byly důmyslně vystavěny. Osvěžující byla houslová sóla zahraná koncertním mistrem Pavlem Wallingerem. Celkové vyznění symfonie působilo přesvědčivě a vůči předešlé skladbě Alfreda Schnittkeho tvořilo posluchačsky i dramaturgicky příjemný kontrast.
Poslední ze tří koncertů tak můžeme vnímat jako pomyslnou tečku za velkým úspěchem souboru v zahraničí a jako zdárné ukončení tohoto turné.
ALFRED SCHNITTKE Houslový koncert č. 4
SERGEJ RACHMANINOV Symfonie č. 3 a moll op. 44
Milan Paľa – housle
Filharmonie Brno
dirigent Dennis Russell Davies
Pátek 10. března 2023, Janáčkovo divadlo v 19:00
Zatím nebyl přidán žádný komentář..