Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.
Potemnělý sál nejprve zalila nahrávka písně Pres Brezovú v podání Františky Vaculové a oči diváků se upnuly na plátno na horizontu scény, na které byla po celou dobu promítána fotka zadní části světnice. Snímek hezky dokreslil prostředí vytvořené několika lavicemi a stolem, na kterém se nacházelo pohoštění v podobě koláčků a různého pití. Píseň byla poté zopakována, tentokrát již v živém podání Kateřiny Gorčíkové z Březové. Zazpívala ji bez doprovodu, což bylo asi jedním z důvodů, proč nebyla intonace vždy stoprocentně čistá. V popsaném kontextu to ale nepředstavovalo výraznější problém. Při následující hudecké písni z Březové Kosí Janko, kosí trávu přišla na pódium hudecká trojka lidové hudby Matóše z Lopeníka ve složení Tomáš Beníček – primáš; housle, Jakub Šustr – kontra, Štěpán Bartoš – basička. Poté na scénu přišel ženský sbor Netáta ze Strání a jednohlasně přednesl baladu Náš Janoško nič nerobí.
Postupné příchody muzikantů završila taneční čardášová píseň Eště sa já podívám k tým brezovským zahradám, při které se k triu muzikantů přidali ještě klarinetista Vladimír Kučera a trumpetista Radim Krchňáček. Výše zmíněná hudecká trojka prostřídala nástroje a divákům tak ukázala, že umí obsluhovat i jiné, než jejich „primární“ instrumenty. Když byli na scéně už všichni hudebníci, přednášeli postupně několik písní, ve kterých se střídalo obsazení. Některé písně zazněly pouze v podání sboru, některé pouze v podání muziky, a v ostatních se tyto způsoby přednesu kombinovaly. Jako sólové zpěvačky se publiku předvedly Kateřina Gorčíková a Marie Múčková.
Právě díky různorodému obsazení jednotlivých písní, jejich rozdílnému charakteru, a úryvkům z Janáčkovy eseje v podání Vladimíra Doskočila, bylo toto pásmo dramaturgicky pestré. Přes konstatovanou pestrost působilo představení lehce staticky. Jednalo se ovšem o koncert a ne o scénické pásmo. Sbor byl ve většině případů dobře sezpívaný. Pouze v písni Kde sme žaly, si část Netáty spletla text, svoji chybu si ale rychle uvědomila a ke zbytku se během okamžiku přidala s již správnými slovy. Naopak velice povedené byly vokální harmonie sboru i hudebníků z lidové muziky. Instrumentální složka byla dobrá, muzikanti byli ve většině případů dobře sehraní a hezky na sebe reagovali. Přestože byly klarinet a trubka v několika místech v celkovém zvuku utopení, není zřejmé, do jaké míry to byla jejich chyba. I přes tyto naznačené nedostatky diváci vyslechli povedené folklórní představení, během kterého dostalo několik lidí v publiku od účinkujících vynikající koláček, což celkovému dojmu ještě přidalo.
Pres Brezovú (nahrávka z r. 1975)
Pres Brezovú
Kosí Janko, kosí trávu
Náš Janoško nič nerobí
Eště sa já podívám k tým brezovským zahradám
Ej, sbohom ostávajtě
Duchnárky
Brezovanú doma néni
Idem, idem, nebo mosím
Vyrostel nám za okénkem hrebíček
Kde sme žaly
Čo bolo, to bolo pod naším okjénkom
Chodíval Matúšek
Klamanci
Pres Brezovú
Magdalena Múčková – námět, scénář, režie
Pavel Popelka, Marie Múčková, Tomáš Beníček – odborná spolupráce
Ženský sbor Netáta ze Strání
Marie Múčková – vedoucí sboru
Lidová hudba Metošé z Lopeníka:
Tomáš Beníček – primáš; housle, heligonka, zpěv
Jakub Šustr – kontra, velký buben, zpěv
Štěpán Bartoš – basička, heligonka, zpěv
Radim Krchňáček – trubka, zpěv
Vladimír Kučera – klarinet, zpěv
Kateřina Gorčíková z Březové – zpěv
Vladimír Doskočil – čtení z eseje Leoše Janáčka Březovská píseň (1899)
neděle 10. listopadu v 15 hodin, divadelní sál Reduty
Zatím nebyl přidán žádný komentář..