Folkové prázdniny: kouzla v zámeckém parku

Pod pojmem Folkové prázdniny se dnes skrývá směs world music, popmusic, jazzu, klasiky, šansonu i nezávislého rocku. Ale jde také ještě o něco jiného. Týden plný hudby všech možných žánrů (26. června – 2. srpna) spojovala nejen působivá atmosféra zámeckého parku v Náměšti nad Oslavou, ale také cosi, co člověku zřetelněji dochází až s odstupem, když rekapituluje své zážitky i reakce publika. To „cosi“ nemá přímou spojitost s konkrétním hudebním žánrem, neboť na „Folkovkách“ vystupovali například svébytní vokalisté z jižní Francie Lo Cor de la Plana, Bára Hrzánová a Condurango, klezmerské trio Kroke z Krakova, moravský Hradišťan, kanadská tradiční fidlerka a stepařka April Verch, slovenská šansoniérka Szidi Tobias, polotradiční ukrajinská kapela Veseli Vujky či poprocková hvězda Jana Kirschner. V pestrém – a zdánlivě nesourodém – výčtu bych mohl ještě pokračovat. Poskytnutí podrobnějšího přehledu však není mým cílem, spíše bych rád postihl hlubší esenci této neobyčejné akce. Je to snaha o vysokou autenticitu hudebního a v posledku lidského poselství. Snaha o ryzost sdělení, za nímž je cítit život, radost, smutek, opravdově žitá nejen hudební, ale i životní filosofie.

Folk není mrtev aneb radost z objevování

Tak jako folk ve svém nejširším významu (ne v tom českém, kdy splývá spíše s představou autorského písničkaření s kytarou) představuje nejasně ohraničené živoucí pole současné hudební tvořivosti vycházející jak z tradiční hudby, tak z momentálních tvůrčích impulsů „lidových“ (tedy akademicky neškolených) tvůrců, tak dramaturgie Folkových prázdnin zrcadlí tuto skutečnost jako málokterý z našich festivalů. Oproti jiným nesází z 90 procent na marketingovou jistotu (známá jména), ale spíše na s neobyčejnou poctivostí cizelovaný cit pro hudební (či vůbec umělecké) poselství a věrohodnost interpretů. A stejně se hodnotí i výsledek. Náměšťské publikum je totiž z velké části složeno z těch, kteří přicházejí objevovat a mají srdce doširoka otevřeno. To také znamená, že snadněji vycítí machu, kalkul, manipulativní exhibice či zcela obyčejnou vyprázdněnost, která se může skrývat i za dříve zvučným jménem. Ne každý koncert se musí vždy vydařit, ne každý interpret se v tomto svébytném prostředí jeví stejně, jako na propagačních videích či cédéčkách. To se stává i na Folkovkách. Ke cti festivalového dramaturga Michala Schmidta je nutno říct, že nenechává mnoho prostoru náhodám a snaží se pozvané kapely vidět živě ještě před tím, než jim pošle nabídku na účinkování. Mimochodem, jeho hlavní odměna za celoroční práci vypadá takto: Dostává proplacen pobyt na každoročním veletrhu word music Womex, který se koná každý rok v jiném evropském městě. Víceméně celé „Folkovky“ jsou totiž výsledkem dobrovolnické práce, pro niž vytváří administrativní a organizační zázemí Městské kulturní středisko v Náměšti nad Oslavou se svým skrovným, ale zato o to vstřícnějším osazenstvem. Minimální materiální ohodnocení dobrovolníků je daní za nekompromisní investici do programu, která plyne nejen z peněz sponzorů, ale též z grantů a dotací pracně dojednávaných se zahraničními kulturními institucemi a ambasádami. Málokterý z českých a moravských festivalů srovnatelného zaměření má tak vysoký podíl kvalitních zahraničních účinkujících. Folkové prázdniny je z toho hlediska nutno považovat za malý zázrak. Lidsky i z hlediska profese. Letošní Folkové prázdniny dva dramaturgické vrcholy, o nichž se chci zmínit podrobněji.

Cloud Cult: hudba životní alternativy

Prvním z nich bylo vystoupení americké skupiny Cloud Cult, jejíž ústřední postavou je zpěvák, multiinstrumentalista a písničkář Craig Minowa. Ten už v polovině 90. let začal tvořit hudbu, která byla současně odrazem jeho prohlubující se reflexe otázek spjatých se životním prostředím. Z jeho sólového projektu se posléze vyvinula skupina Cloud Cult, jejíž název odkazuje na dávná proroctví jisté skupiny severoamerických Indánů, která metaforicky upozorňovala na nebezpečí, jež vznikají z nerovnováhy mezi technickým pokrokem a lidskou sebereflexí. Minowa založil na své farmě, která se řídí ekologickými principy, vydavatelství Earthology Records (na níž vycházejí také alba Cloud Cult), poněvadž se nechtěl dostat do mechanismů standardního hudebního byznysu. Nebývale intenzívním tvůrčím impulsem se mu stala tragická událost v rodině, kdy jemu a jeho ženě, výtvarnici Connie, náhle ve spánku zemřel dvouletý syn. Z této osobní tragedie se doslova vypsal – během jednoho roku složil zhruba sto písní, které jednak reflektují smutné stránky života, ale současně jsou nabity touhou jít dál a najít své životní světlo. Ty se staly základem repertoáru Cloud Cult. Symbolická je jedna z nejznámějších – Step Forward.

Vystoupení Cloud Cult mají daleko do muzikantské exhibice, vše je podřízeno určité atmosféře. Jejich duch i energie připomíná nejpůsobivější éru kalifornských „květinových dětí“ přelomu šedesátých a sedmdesátých let, ale k prostým heslům „love and peace“ by člověk ještě mohl intuitivně připojit „hope, awareness“ (naděje, uvědomění) a náboj pozitivní energie. Úctyplný vztah k životnímu prostředí a vztah k rodině jsou jedněmi z určujících v životní filosofii Cloud Cult. Vystoupení skupiny dostalo od počátku svéráznou a inovativní dimenzi zapojením výtvarníků (Connie Minowa a Scott West), kteří během koncertu vytvářejí spontánně obrazy a ty jsou nakonec vydraženy pro různé účely. Cloud Cult se během minulých deseti let stali fenoménem, který získal ve Spojených státech značnou popularitu a renomé a vyprodává sály po celé zemi. Vydali doposud 10 alb a Jejich hudba je označována za nezávislý experimentální rock, i když dnešní sestava je víceméně akustická a zahrnuje nástroje jako housle, cello, trombón a lesní roh.

Záslužný a objevitelský počin Michala Schmidta, který zařídil první český koncert Cloud Cult, je pozoruhodný i tím, že to byl vůbec první evropský koncert skupiny. Dorazili na něj fanoušci skupiny až z Holandska a ze Švédska. Přidám perličku na závěr: Organizátoři měli jisté obavy, zda-li zdárně zajistí zázemí pro takto výrazně ekologicky orientované umělce. Budou to přísní vegani nebo budou mít jiné „ekopožadavky“? Nakonec přijeli neobyčejně milí lidé, kteří jedli, co se jim dalo, zajímali se o všechno, užívali si pro ně nezvyklého prostředí a vycházeli organizátorům ve všem vstříc. A pro publikum vytvořili v zámeckém parku uhrančivou atmosféru, tak jinou než většina ostatních účinkujících.

Tři hlasy – ojedinělé setkání tří kultur

Druhým vrcholem festivalu a současně i posledního festivalového dne v sobotu 2.srpna byl projekt houslistky a zpěvačky Jitky Šuranské Tři hlasy. Jeho základem měla původně být svého druhu tvůrčí dílna tří vokalistek – Izraelky Michal Elia Kamal z istanbulské skupiny Lightin Babylon, Maďarky Irén Lovász, která vystoupila na festivalu se svým Groove and Voice Triem a Jitky samotné. Jitka Šuranská nakonec využila ještě několika dalších hudebníků ze skupiny Light in Babylon, z mezinárodní formace Shum Davar a mandolinistu Martina Krajíčka z vlastního tria. A právě tento muzikant spolu se slovenským houslistou Jurajem Stierankou a tureckým hráčem na santur (druh cimbálu) Metehanem Çifçi vytvořili zdatnou instrumentální protiváhu skvělým zpěvačkám. Napínavá a intenzívní příprava, která trvala pouhé dva dny a v níž se projevily naplno i různé emotivity a vlivy různých kultur, vyústila nakonec v plnohodnotný koncertní projekt. Ten střídal komornější polohy s písněmi jednotlivých zpěvaček s „velkokapelovými“ čísly, v nichž účinkovaly všechny tři. Zpívalo se česky, maďarsky, hebrejsky a turecky a tento jazykový Babylón vůbec nenarušil jednolité vyzařování. Hudba je univerzálnějším médiem než jednotlivé jazyky. Všechny peripetie náročné a stresující přípravy byly zapomenuty ve chvíli, kdy všichni aktéři stáli na pódiu a proudila mezi nimi a z nich radostná energie. Trefně tento princip vystihla Jitka Šuranská v rozhovoru pro Denik.cz.

Koncertní setkání Tři hlasy se stalo vrcholem festivalu, přestože v závěrečném dni mělo těžkou konkurenci – domácí zavedenou kapelu Traband a mezinárodně uznávané britské kvarteto Spiro. Stalo se vrcholem, protože spontánně a bez nadbytečných spekulací zosobnilo výsostnou schopnost hudby – schopnost spojovat. Zažil jsem takový a tak vydařený projekt na tuzemských festivalech poprvé a můžu dosvědčit, že by se neztratil ani na nejlepším festivalu svého žánru v Evropě, v Rudolstadtu. Zázračné je, že se zrodil na mnohonásobně menším festiválku, což svědčí o výjimečnosti poměrů v zákulisí Folkových prázdnin a doufejme, že tento příklad povzbudí i další.

A co říct závěrem? Příští rok se Folkové prázdniny konají už potřicáté! Jsem zvědav, jak se dál bude rozvíjet pozoruhodný příběh tohoto festivalu a jaká překvapení nám jubilejní ročník přinese.

Folkové prázdniny. 26. června – 2. srpna, Náměšť nad Oslavou.

Foto Jiří Polehla. Jiří Plocek se věnoval Folkovým prázdninám také v Kulturních novinách 4. srpna 2014.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dále si přečtěte

Jedním z důležitých výročí, které zohledňovala dramaturgie letošního Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, bylo 160. výročí narození hudebního skladatele Leoše Janáčka. Bylo těch výročí vlastně více – ještě 90 let Českého rozhlasu Brno a Rok české hudby – a všechna spolu jaksi souvisela. Programová rada se jim tedy rozhodla věnovat jeden z pořadů. Postupně se ustavilo trio autorů – muzikoložka Jarmila Procházková, já sám a nakonec k nám přibyl režisér Břetislav Rychlíkvíce

Se serverem Město hudby začíná spolupracovat Jiří Plocek. Hrál na mandolínu s Poutníky i se svojí kapelou Teagrass, naposledy natočil album Písňobraní s Jitkou Šuranskou. Působí jako hudební redaktor a dramaturg v Českém rozhlasu Brno, stojí v čele družstva Kulturních novin. Mluvili jsme o všem možném, ale vlastně jsme pořád kroužili kolem jednoho bodu: jak se biochemik dostal k hudbě a hlavně jak skrze ni objevuje sebe sama.  více


Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pár dní nazpět oslavila 100. výročí premiéry, která se uskutečnila v Národním divadle Brno. Jejího novodobého festivalového uvedení se zhostil soubor Národního divadla moravskoslezského v režii Itzika Galiliho – choreografa a režiséra izraelského původu. Přivezená inscenace byla uvedena v neděli 10. listopadu v Mahenově divadle.  více

Do letošního ročníku festivalu Janáček Brno přispěla i Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění. Její posluchači připravili sobotní komponovaný program, který divákům předvedl nejen hudbu nejrůznějších stylů, ale také jim ukázal různé prostory fakulty. Při vstupu na fakultu byla příchozím rozdána barevná kolečka, která rozdělila publikum na tři menší skupiny. To vše se stalo z kapacitních důvodů, jelikož se program kromě auly odehrával také ve varhanním sále, klenbovém sále a učebně 09. Všichni tak slyšeli totožný program jen v jiném pořadí.  více

Téměř po devadesáti letech od svého vzniku se do Brna vrátila jediná opera Pavla Haase (1899–1944) Šarlatán. Inscenování této humorné opery se ujalo Národní divadlo moravskoslezské v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Několik týdnů po premiéře inscenace v Ostravě se v pátek 8. listopadu v Mahenově divadle, kde měl Šarlatán v roce 1938 svoji světovou premiéru, nabídnul novinku ve svém devátém ročníku Festival Janáček Brno 2024.  více

Jedním z komorních koncertů devátého ročníku festivalu Janáček Brno byl také večer věnovaný dílům Leoše Janáčka, a zejména Pavla Haase. Tyto skladby provedla v úterý 5. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta různá hudební uskupení složená z tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady ValešovéNavarra String Quartetu, houslistky Ivany Víškové, hornisty Antonína Koláře a flétnisty Michala Vojáčkavíce

Sobotní dopoledne 2. listopadu bylo zasvěceno sborovým zpěvům v podání mužského pěveckého ansámblu Q VOX. Zpěváci si pro posluchače připravili skladby vybrané na základě dramaturgické linie opírající se o generační prolnutí (učitele) Pavla Křížkovského (1820–1885) a (žáka) Leoše Janáčka (1854–1928), jež byly v druhé půli doplněny díly sbormistrů a skladatelů kontextem i tvorbou spjatými s osobností Janáčka.  více

S tradičním dvouletým odstupem začal Mezinárodní festival Janáček Brno 2024, jehož slavnostní zahájení se uskutečnilo v pátek 1. listopadu v Janáčkově divadle. Národní divadlo Brno při této příležitosti uvedlo premiéru nové inscenace opery Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka (1854–1928), jenž vznikla na náměty dvou povídek Svatopluka Čecha. Režie operní novinky, která vznikla v koprodukci se Staatsoper Unter den Linden, Berlin a Teatro Real, Madrid, se ujal kanadský režisér Robert Carsen. Hudební nastudování, stejně jako dirigování premiéry bylo vloženo do rukou Marka Ivanoviće a v titulní roli Matěje Broučka se představil skotský tenorista Nicky Spencevíce

Znovuuvedením oblíbeného muzikálu Čarodějky z Eastwicku se Městské divadlo Brno rozhodlo připomenout jubilejních dvacet let od otevření svojí velké Hudební scény. Opětovné nasazení titulu představuje povedený narozeninový dárek divadla publiku, které od premiéry v roce 2007 zhltlo 149 repríz hudební inscenace režiséra Stanislava Moši. V novém uvedení se objeví známé tváře z původního obsazení, ale také noví herci a herečky. A tento divadelní comeback bude jistě vděčným diváckým soustem po několik sezon i po sedmnácti letech od prvního českého uvedení právě v Brně. Jen za půl měsíce od nynější premiéry udělají Čarodějky 24 vyprodaných repríz. K tomu není co dodat.  více

Letošní ročník Expozice nové hudby uzavřelo teprve druhé uvedení kompozičního site specific projektu Fresco Karlheinze Stockhausena (1928–2007), který byl poprvé uvedený v roce 1969. Od této doby se ho nikdo neujal. Divákům, kteří v sobotu 19. 10. navštívili Besední dům, se tak naskytla naprosto unikátní příležitost zažít dílo na vlastní kůži. Zmíněné první uvedení této skladby bylo provázeno sabotážemi ze strany konzervativních muzikantů. A tak je legitimní si položit otázku, zda teprve v sobotu Fresco nezaznělo, jak si to skladatel představoval. Tento náročný projekt kurátorky Moniky Pasiecznik a uměleckého vedoucího Pabla Drukera realizovala čtyři tělesa složená ze členů Brno Contemporary OrchestraMladých brněnských symfoniků Filharmonie Brno pod vedením Pablo Drukera, Radima HanouskaPavla Šnajdra, Tomáše Krejčího a Pavla Zlámalavíce

Nejčtenější

Kritika

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce