Po roce a půl se do Brna vrátila legenda současného instrumentálního jazz rocku (fusion) Snarky Puppy. V devítičlenné sestavě vystoupili 1. května v rámci Jazz Festu Brno ve vyprodaném Sono Centru. Během více než hodinu a půl dlouhé show zahráli jak několik skladeb z nejnovějšího alba Empire Central, tak výběr z přechozích nahrávek.
Kapela Snarky Puppy, pro kterou je kvůli proměnlivým sestavám vhodnější označení kolektiv muzikantů, je americké jazz fusion uskupení, které vzniklo jako studentský projekt baskytaristy Michaela Leaguea na University of North Texas v roce 2004. Během dvaceti let působení ze studentské kapely vykrystalizovala superskupina, na jejichž nahrávkách se podílelo přibližně čtyřicet různých muzikantů. Snarky Puppy získali během svého působení několik ocenění, včetně ceny Grammy za nejlepší současné instrumentální album za poslední studiovou desku Empire Central (2022). O oblibě Snarky Puppy v Brně a ve zbytku republiky hovoří mimo jiné také fakt, že středeční koncert byl vyprodaný dlouhou dobu předem.
Snarky Puppy odstartovali svoji středeční show bez jakéhokoliv slova a v úvodu zahráli tři písně. První dvě, Keep It On Your Mind a Cliroy, z posledního alba a poté Xavi z Immigrance (2019). Už při nich se divákům potvrdilo, s čím na koncert pravděpodobně přicházeli. Kapela byla výborně sehraná a své skladby podávala s dostatečnou dávkou energie. Po prvních číslech se ujal slova frontman a baskytarista Michael League. Poděkoval divákům, že přišli a pochválil architekturu i akustiku brněnského klubu Sono, kde to mají od minulého koncertu v roce 2022 moc rádi. Zmínil také, že budou hrát skladby z více desek než jen z poslední a s úsměvem dodal, že ty nejnovější fanoušci stejně slyšet nechtějí. Poté zdůraznil, že každý jejich koncert je originální a setlist se mění, načež uvedl špatnou píseň, čemuž se on, zbytek kapely i posluchači zasmáli.
Při zbytku koncertu, jak baskytarista avizoval, zazněly skladby z poslední desky i z těch předchozích. Všichni muzikanti se alespoň jednou předvedli při sólovém výstupu, včetně perkusionisty a bubeníka, jejichž sóla působila nejefektněji. Každý z hudebníků tak měl šanci ukázat skvělou techniku i cit pro rytmus a melodii během sólových výstupů. Všichni ale také pracovali výborně jako ansámbloví hráči, jelikož byl kolektiv výborně sehraný. Za pochvalu také stojí fakt, že muzikanti, kteří zrovna sólo neměli, se dokázali uskromnit jen na nutně potřebný podklad, aby mohla vyznít sóla jejich kolegů. Na samotný závěr si kapela nechala dvě skladby, které jsou z jejich repertoáru snad nejznámější: Shofukan a Lingus. Ty zazněly jako přídavek. Přestože ovace byly bouřlivé po každé z provedených písní, po dvou jmenovaných brněnské publikum na intenzitě potlesku ještě přidalo.
Zvukař odvedl dobrou práci, přesto pravidelní návštěvníci Sona ví, že z místí akustiky se dá vytěžit ještě více. Oproti minulému koncertu Snarky Puppy v Brně byl tedy zvuk o něco slabší. Přesto ale byly nástroje ve většině míst čitelné a zvuk se nesléval. K největšímu zaváhání došlo během předposlední písně Shofukan, ve které se trubka při své vyhrávce ve zvuku kapely téměř úplně utopila, tento problém ale zvukař záhy vyřešil. Práce se světly nebyla nijak složitá, přesto se ke koncertu perfektně hodila a velice dobře dokreslovala atmosféru.
Snarky Puppy přivezli do Sona suverénní show. Kombinace jazzu, funku, rocku, popu nebo latiny v jejich podání výborně fungovala. Svojí nápaditou hudbou plnou nepravidelných taktů, výbornou sehraností a technicky perfektními sóly si naprosto podmanili vyprodaný klub. Během celého, více než hodinu a půl dlouhého koncertu nedošlo ze strany muzikantů k jedinému zaváhání. Jejich výkon je o to více obdivuhodný vzhledem k faktu, že na každém koncertu hrají jiné písně a musí je mít tedy v paměti všechny, přičemž jejich struktura není zdaleka jednoduchá. Brněnské publikum kapele jejich výkon oplácelo bouřlivým potleskem po každé písni a členům kapely tak musí být naprosto jasně, že v Brně, popřípadě v tuzemsku, mají silnou fanouškovskou základnu.
Snarky Puppy:
Michael League – basová kytara
Bob Lanzetti – elektrická kytara
Justin Stanton – klávesy, trubka
Bobby Sparks – klávesy
Chris Bullock – tenorsaxofon, flétna
Mike “Maz“ Maher – trubka, křídlovka
Jay Jennings – trubka
Nate Werth – perkuse
Larnell Lewis – bicí
setlist:
Keep It On Your Mind
Cliroy
Xavi
Coney Bear
Tarova
Thing of Gold
Bad Kids to the Back
Tio Macaco
Shofukan
přídavek: Lingus
1. května 2024 v 19:30, Sono Centrum
Zatím nebyl přidán žádný komentář..