Velikonoční festival duchovní hudby možná nejvýrazněji reflektuje svátky ze svého názvu v tzv. tenebrae (temných hodinkách). Jedná se o tři večery od Škaredé středy po Velký pátek, během nichž posluchači mají možnost si vyslechnout rozmanitá zhudebnění lamentací (nářků) z knihy Pláč nebo také responzorií věnovaných Kristovu utrpení. Ke zpěvům původně náležely obřady, ze kterých se při koncertech zachovává symbolické zhasínání svící.
Temné hodinky konané na Zelený čtvrtek 6. dubna 2023 v kostele Nanebevzetí Panny Marie byly věnovány francouzským barokním skladatelům v provedení pěveckého tria Drei Engel a bassa continua ve složení: Jan Krejča (teorba), Michal Raitmajer (viola da gamba), Jiří Havrlant (varhanní pozitiv). Trio tvořené ze sopranistek Markéty Klaudové, Pavly Radostové a altistky Lucie Karafiátové se zabývá historicky poučenou interpretací. Mezi jejich repertoárové lahůdky se řadí právě hudba francouzského baroka. Není tedy žádným překvapením, že koncertní program se skládal výhradně z děl Marca-Antoina Charpentiera, Michela Lamberta, François Couperina a Jeana-Henriho D´Angleberta.
Program rozdělený do tří částí představil skladby určené pro provozování ve všech výše zmíněných dnech. Převahu vokálně-instrumentálních kompozic příhodně doplnily dvě fugy Michela Lamberta v podání cembalisty a (pro tento večer) varhaníka Jiřího Havrlanta. Kontrapunktické skladby svým zádumčivým, meditativním charakterem odlehčily tematicky náročný program. Havrlantova interpretace si pohrávala s ozdobami a místy působila jako nenápadné polyfonní improvizace. Svébytný a výrazný byl také pěvecký projev tří dam. Na úvod se posluchačům sólově představila altistka Lucie Karafiátová se svým ne tolik nosným, ale o to více sytým, temným až mužně (není myšleno hanlivě) zabarveným hlasem. Její kolegyně taktéž vynikaly zajímavými hlasovými témbry. Všechny zpěvačky velice intenzivně pracovaly s afekty, ozdobami a hudebně-rétorickými figurami v náročných melismatických exhibicích při lamentacích, ale také v jednotlivých responzoriích. Pro upřesnění zmíním vědomé a střídmé užívání vibrata, dynamicky vyklenuté dlouhé tóny tzv. messa di voce (např. ve verši ora pro nobis), zvukomalebnost, již zmíněné vystavění melismat, nápadité měnění hlasových rejstříků a v neposlední řadě práci s tempovým pohybem.
Dialogičnost a komunikace mezi všemi hudebníky dodávala večeru atmosféru soudržnosti. Zpěvačky společně s muzikanty neodvedli pouze obdivuhodné výkony, ale především celému večeru vtiskli meditativní ráz. A proto také hudební vyprávění velikonočních příběhů posluchače obohatilo nejen posluchačsky, ale i duchovně.
Program
Michel Lambert – Incipit lamentatio Jeremiae Prophetae
Marc-Antoine Charpentier – In monte Oliveti H. 111, Tristis est anima mea H. 126
Michel Lambert – Jerusalem convertere ad Dominum
François Couperin – Troisième leçon à deux voix (Leçons de ténèbres: Jod, Caph, Lamed, Mem, Nun)
Marc-Antoine Charpentier – Una hora H. 116
Michel Lambert – Jerusalem convertere ad Dominum
Jean-Henri D´Anglebert – Fugue grave pour l´orgue (Pièces de clavecin)
Marc-Antoine Charpentier – Leçon de ténèbres du Jeudi saint H. 109: Aleph, Beth, Gimel
Jean-Henri D´Anglebert – 3. Fugue sur le même sujet (Pièces de clavecin)
Marc-Antoine Charpentier – Leçon de ténèbres du Vendredi saint H. 110: Incipit oratio Jeremiae Prophetae, Recordare Domine
Obsazení
Drei Engel:
Markéta Klaudová – soprán
Pavla Radostová – soprán
Lucie Karafiátová – alt
Jan Krejčí – teorba
Michal Raitmajer – viola da gamba
Jiří Havrlant – varhanní pozitiv
Zelený čtvrtek 6. 4. 2023 ve 21 hodin, kostel Nanebevzetí Panny Marie
Zatím nebyl přidán žádný komentář..