Album Zavrzlama bosenské skupiny Divanhana je podle průběžného pořadí prozatím druhou nejlepší světovou nahrávkou roku 2022 podle panelu rozhlasových publicistů World Music Charts Europe. Divanhana vystoupí v rámci Lednicko-valtického hudebního festivalu 26. srpna v Hlohovci a o den později v Břeclavi – Charvátské Nové Vsi. Na naše otázky odpovídá pianista skupiny Neven Tunjić.
Vaše aktuální album má zvláštní název Zavrzlama. Co to slovo znamená?
Slovo „zavrzlama“ znamená uzel nebo nějakou změť, když se moc věcí splete dohromady. Zároveň to ale můžeme obrazně přenést na každodenní život v Bosně a Hercegovině, kde se proplétají lidé různých náboženství a různých národností. Tím pádem je politický život u nás velmi složitý a to všechno nás svazuje do jednoho velkého uzlu. Všichni máme bosenská srdce a náš život je někdy složitý, jindy méně. A o tom všem promlouvají krásné písně, které z naší propletené země pocházejí.
Tvoří i vaše hudba nějaký takový propletenec?
Ano, album jsme pojali vlastně také jako spleť nebo uzel různých hudebních stylů, které spolu souvisejí. Vyšli jsme od naší tradiční hudby, které se říká sevdalinka nebo sevdah. Potom je tu velmi důležitá vrstva takzvané kafana music, která ze sevdalinky svým způsobem vychází. A konečně tu máme nejnovější vrstvu, písně, které vznikly v moderní době po válce v Bopsně a Hercegovině. Mnoho umělců začalo psát vlastní sevdalinky a my k těmto autorům patříme také a také píšeme svou původní hudbu, která má kořeny v sevdalince. Na tomto jednom albu tedy splétáme dohromady různé hudební žánry.
Co mají naopak písně na vašem albu společného?
Jak už jsem řekl, všechny tyto písně, i když pocházejí z různých zdrojů, mají kořeny v naší tradiční hudbě zvané sevdah. Společný mají také jazyk, stejná je kapela a všechny písně spojuje i nápad natočit album ve studiu v Lublani tak, že budeme sedět všichni v jedné místnosti a celé album nahrajeme naráz tak, jak se to dělávalo třeba před třiceti lety. Všechny tyto písně mají tedy společnou energii, kterou se nám na album snad podařilo přenést.
Album jste nahrávali postaru, na analogové pásy. Proč?
Myslím, že jsme se poučili z chyb z minulosti, kdy jsme nahrávali alba digitálně. Při použití analogové záznamové techniky se daří na nahrávce zachovat původní dynamiku kapely. Je to také lepší vzhledem k tomu, že používáme mnoho tradičních akustických nástrojů. Nyní se nám tedy povedlo dostat na album naši energii. Měli jsme také výborného producenta ze Slovinska, Janeze Križaje, který má bohaté zkušenosti a podílel se na velkém množství nahrávek včetně třeba punkových alb. Byl to myslím právě on, kdo nám poradil, ať zkusíme tento trochu staromódní způsob nahrávání, protože takto by naše kapela měla znít. A myslím, že měl pravdu, protože lidem se zvuk našeho alba líbí.
Prakticky všichni hudebníci, kteří v poslední době vydali alba, vyprávějí, jak jejich nové nahrávky ovlivnila koronavirová krize. Jak vám zasáhla do vzniku desky pandemie?
Album jsme stihli nahrát ještě před koronavirovou krizí, ale během pandemie jsme nahrávku míchali. A myslím, že nám to pomohlo, protože jsme na to měli dost času. Jinak totiž pořád koncertujeme, stále cestujeme. V době, kdy nebylo možné cestovat, jsme se mohli naplno věnovat dokončení alba. Seděli jsme doma, nahrávku jsme si navzájem posílali, debatovali o ní, ptali jsme se dalších lidí na názor. Vzniklo tak kolektivní dílo, na kterém se v posledních dvou letech podílela spousta našich spolupracovníků. A já jsem na výsledek opravdu hrdý.
Dokážete definovat, v čem ta hrdost hlavně spočívá?
Především je na tomto albu nové to, že na něm vůbec poprvé hrajeme svou vlastní hudbu. Zároveň mám pocit, jako by to byl nový začátek kapely. Během pandemie jsme nemohli hrát vůbec a nyní jsme začali jakoby znovu od nuly. A to opět souvisí s tím, že začínáme s něčím novým, s vlastní hudbou. Vlastně neobjevujeme nic nového, ale objevujeme sami sebe prostřednictvím svých autorských písní. A tím se toto album liší od všech našich předchozích nahrávek.
Dotkli jsme se hudby sevdah. Jak byste ji návštěvníkům vašich koncertů na Moravě představil?
Je těžké lidem vysvětlit, co přesně znamená sevdah. Přirovnal bych to například k portugalskému fadu nebo k flamenku. To je hudba, kterou cítíte v srdci. A podobným pocit můžete mít i ze sevdalinek. Je to hudba, která vznikala v městském prostředí na území dnešní Bosny a Hercegoviny v době Osmanské říše. Ale je to také hudba, která vzniká v současné době a která vypráví o současném každodenním životě v Bosně a Hercegovině. Sevdah je píseň našeho života.
Máte vy sám nějaké hudební hrdiny, kteří vás v přístupu k této hudbě ovlivnili?
Mnoho tradičních písní má neznámé autory, ale můžeme říct, že všichni umělci, kteří tuto hudbu hráli na území bývalé Jugoslávie, nás nějakým způsobem ovlivnili. Byli to například Himzo Polovina, Safet Isović nebo Zehra Deović. Ale jsou to také součastí umělci z Bosny a Hercegoviny jako Damir Imamović, Amira Medunjanin, Božo Vrećo nebo skupina Mostar Sevdah Reunion. Vlastně všechno, co slyšíme, má nějaký vliv na naši hudbu.
Dva měsíce bylo vaše album na vrcholu měsíčního žebříčku World Music Charts Europe (v březnu a dubnu 2002) a v průběžném celoročním pořadí jste prozatím druzí z interpretů z celého světa. Je to pro vás důležité?
Pro kapelu je tento úspěch opravdu důležitý, protože potvrzuje, že naše cesta vede správným směrem. Určitě bychom tedy rádi pokračovali podobným způsobem a dál vydávali vlastní hudbu. Úspěch v žebříčku je ale důležitý i pro nás „byznys“, pro ty, kteří nám organizují koncerty, pro naše manažery a podobně. Doufám tedy, že nám to přinese spoustu další zajímavé práce. Chceme se totiž soustředit především na cestování, na to, že budeme moci hrát dalším a dalším lidem. Doufám tedy, že to naší kapele přinese více koncertů.
Víte už, jak by mohlo vypadat vaše další album?
O dalším směřování kapely už máme docela jasnou představu. Máme už pár nových písní. Chceme tedy dál rozvíjet svou vlastní tvorbu a představovat naši kapelu prostřednictvím autorských písní. Zároveň ale budeme čerpat ze světa kolem sebe, budeme dál objevovat lidovou hudbu naší země. Máme také nápady na další spolupráce se zajímavými umělci. Plánů tedy máme spoustu a doufáme, že korona už ustoupí a že opravdu budeme moci dál žít normálním životem. A že se nám naše sny splní.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..