Součástí Českého rozhlasu Brno je už téměř sedmdesát let také folklorní redakce. V rozhovoru s jejím současným dramaturgem, ale také cimbalistou a pedagogem Jaroslavem Kneislem se dozvíte, co se v nově zrekonstruované budově brněnského rozhlasu právě chystá. A dále vám kupříkladu prozradíme, proč by měl každý milovník lidové hudby ladit tuto stanici právě v listopadu.
Jardo, jakou roli pro tebe osobně má lidová hudba ve vysílání Českého rozhlasu Brno?
Brněnské studio Českého rozhlasu a folklor to jsou skoro synonyma, alespoň já bych si to přál. Je tomu tak už od roku 1952, kdy zde vznikl nejen Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, ale i samotná folklorní redakce. Od té doby zde pracovalo mnoho osobností, které se tomu věnovaly. My se snažíme navázat na jejich práci. Ať už to byl Jaromír Nečas, Jaroslav Jurášek, Jaroslav Jakubíček nebo Josef Prudil. Naše studio má velký archiv, a nejen proto i velký potenciál.
V září se po několikaleté rekonstrukci znovu otevřela zrekonstruovaná budova brněnského rozhlasu od architekta Ernsta Wiesnera. Jakou roli v tom hrála folklorní redakce?
Podíleli jsme se na koncertu, který byl součástí celodenního programu otevírání nově zrekonstruované budovy. Ten měl za úkol představit nejen “novou” budovu, ale především náš nový koncertní cimbál.
Jak konkrétně představení probíhalo?
Jednalo se o představení cimbálu v jeho různých podobách. Ta hlavní samozřejmě spočívala v lidové písni, o což se postaral BROLN, který byl hlavním uměleckým tělesem programu. Po několika desítkách let hrál BROLN dokonce se dvěma cimbalisty a dvěma cimbály, na které jsme si zahráli s kolegou Janem Káčerem. Posluchači si ale mohli vychutnat vzpomínaný nástroj také v artificiální muzice nebo jazzu.
A které interprety bylo při koncertu možno slyšet?
Při přípravě koncertu jsem vsadil na kartu mladých a nadějných cimbalistů, kteří jsou na začátku své sólové dráhy. Artificiální muziku skladatele Jana Meisla zahrála Gabriela Krchňáčková z Nivnice. Speciální jazzový kousek od Pata Methenyho zahráli na dva cimbály Jakub Šíbl a Michal Procházka.
Také bych rád zmínil, že patronkou nového cimbálu se stala dlouholetá cimbalistka a sólistka BROLNU paní Helena Červenková. Druhým patronem se stal generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.
Máte s tímto nástrojem další plány?
Brněnské rozhlasové studio má po mnoha desítkách let opět cimbál, což znamená, že se nástroj může používat nejen pro cimbálové muziky a soubory. Byl bych rád, kdyby se natáčela sólová a komorní hudba, ve které má cimbál svoje místo – a to i jazzová nebo moderní pojetí. Cimbál dává skutečně velké možnosti. Nyní ho máme přímo ve studiu a můžeme toho naplno využít.
Pojďme však k aktuálním událostem. Proč by si tedy měli milovníci lidové hudby naladit frekvence Českého rozhlasu Brno právě v listopadu?
Je to tuším třetím rokem, co se tady listopad stal měsícem folkloru. Jak všichni pravidelní posluchači vědí, březen je měsícem knihy. A my jsme si s vedoucím vysílání Jiřím Kokmotosem řekli, že by chtělo dát ve vysílání brněnského rozhlasu občas ještě trochu více prostoru lidové kultuře a lidové muzice. Listopad je navíc takový pošmourný měsíc, tak ho alespoň trochu rozveselíme touto muzikou. Tedy letos potřetí bude dán na frekvencích Českého rozhlasu Brno, ale i Českého rozhlasu Zlín větší prostor právě lidové hudbě a tradicím.
Ve kterých pořadech se mohou posluchači na tento folklorní koncept těšit?
Naši hlavní vlajkovou lodí je pořad Na pěknú notečku. Jeho díly budou v tento měsíc ještě o něco speciálnější než obvykle. Bude se v nich pouštět např. nově natočená muzika, která vznikla v brněnském studiu, což budou ve většině případů dokonce premiéry. Navíc budou přizváni i samotní interpreti, ale i jiní hosté. Rozhovory budou nejen v Notečkách, ale i v dopoledním pořadu Apetýt. Vše můžete sledovat v naší facebookové skupině Radiofolklor.
Budou vznikat i nějaké další nové nahrávky?
Ano, v listopadu bude v brněnském rozhlase “folklorně” živo a taky se se budou natáčet další zajímavé projekty. Jmenovitě půjde o VUS Ondráš a CM Luďka Běťáka. Také se těším, že spojíme dvě metropole, protože bude natáčet ženský pěvecký sbor Lada z Prahy, který doprovodí CM Vojtěcha Konečného, která má zase sídlo v Brně. Dotáčet se bude také projekt na pomezí žánrů Michala Grombiříka.
A závěrem: na co se v tomto Listopadu - měsíci folkloru těšíš osobně a na co bys rád posluchače pozval?
Pomyslným vrcholem celého měsíce by měl být přímý přenos z jedné takové “folklorní jam session”, kde bude hrát CM Grossianka a další muzikanti. Ta by se měla vysílat živě i s video přenosem na youtube. Dojde k tomu na svatou Kateřinu tedy 25. listopadu v jednom z brněnských podniků, kde se tyto akce pravidelně konají. Ovšem v tuto chvíli zatím nechci potenciální zájemce příliš vnadit, protože teprve uvidíme, co vše nám covid dovolí.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..