Jiří Heřman: Vlastně pořád objevuji, co to opera je

12. leden 2015, 9:04

Jiří Heřman: Vlastně pořád objevuji, co to opera je

Nový šéfdirigent Janáčkovy opery Marko Ivanović se před třemi dny představil inauguračním koncertem. S novým ředitelem opery, režisérem Jiřím Heřmanem jsme se setkali o den dříve. Mluvili jsme pochopitelně o jeho započaté práci v Brně, o budoucích sezónách, přednostech i slabinách našeho operního souboru i provozu.

Národní divadlo v Praze, národní divadlo v Brně. Jaký je v tom rozdíl?
Hlavní rozdíl je v tom – a byl také důležitý pro moje rozhodnutí odejít do Brna –, že soubor opery tu má svůj operní dům, který sdílí s baletem, ale už s nikým dalším. To je pro mě zásadní, protože v Praze byl tak přetížený provoz, že neumožňoval zkoušení v takové míře, v jaké to bude možné tady. Tady mám konečně pocit, že je to divadlo, které opeře patří, koneckonců je to největší operní dům u nás. Myslím, že pro každého režiséra je to ideální scénický prostor a pro mě to byl důležitý impuls jít sem nejen jako šéf opery, ale i jako tvůrce. Je tu dobré zázemí – orchestrální sál, zkušebna, sborový sál, to jsem v Praze neměl. Rasantní rozdíl je ve financích. Co jsem měl na realizaci jedné premiéry v Praze, to mám tady na všech pět. To je klíčový rozdíl, ale já jsem do toho šel. Nejdřív je důležité něco udělat a ukázat, že to má smysl – potom člověk může žádat víc.

Jako ředitelé se v minulých letech objevili dirigent, režisér, hudební pedagožka, s vámi přichází opět režisér. Jak se občanská profese promítá do manažerské funkce v čele divadla?
Hlavní impuls pro můj odchod do Brna byl v tom, že mi chyběla práce se stálým souborem, a propojení tvůrčí práce s manažerskou, to je pro mě velice důležité. Organizační schopnosti i jako režisér mám, měl jsem kolem sebe výborný tým a hodně jsem se v manažerské práci naučil. Jde to ruku v ruce.

Nestane se z Janáčkovy opery vaše studiová scéna?
Nastoupil jsem teď v polovině sezóny, abych mohl dostát svým předchozím závazkům, a kladl jsem si za cíl, abych mohl se souborem maximálně pracovat. K původně plánovaným dvěma premiérám jsem proto přidal ještě Hry o Marii. Nejde však o vytváření studiové scény, ale o nastartování silné umělecké spolupráce. V příští sezóně budu studovat se souborem jednu premiéru a v přespříští dvě. Co se týká hostujících osobností, tak se tu v příští sezóně potkají tři reprezentanti mladé režisérské generace, kteří vzešli z JAMU: Linda Keprtová, Tomáš Pilař a Tomáš Studený.

Jaké jsou podle vás silné stránky současného souboru, na čem se dá beze změny stavět?
Už s nástupem Tomáše Hanuse začalo docházet k výrazným změnám v orchestru a právě muzikalita a vůbec schopnost interpretace tu má obrovský potenciál. Jak orchestr, tak sbor považuji za velká pozitiva Janáčkovy opery, ale platí to i pro ansámbl, Je to vždy otázka toho, kdo s nimi pracuje a jestli mají příležitost s někým pracovat kontinuálně. Jsou tu výborní sólisté: Honza Šťáva, Pavla Vykopalová, Jana Hrochová, Tereza Merklová… Je to tým dobrých umělců, panuje v něm otevřenost a vůle pracovat.

A jaké jsou slabiny, co je potřeba posílit nebo změnit? Potřebujeme tenora, nápovědu, lepší uvaděčky…
Slabinou bylo plánování. Na tak velké divadlo vyprodukovat tři premiéry za sezónu není úplně v pořádku. Zdejší divák potřebuje výběr z repertoáru poněkud širší a v příští sezóně už by se mělo dělat pět premiér. Potom je to určitě práce na komunikaci s divákem a propagaci, to považuji za klíčové. Panu řediteli Glaserovi se podařilo začít silným gestem, kterým byl nový vizuální styl, ale teď to musí jít mnohem dál, co se týká jednotlivých souborů. Za operu jsou tady velké rezervy, takže jde o rozvoj komunikace – bez něj lidi do divadla nedostaneme. Na to navazuje další rezerva a to jsou programy nejen pro děti, ale také doprovodné programy pro dospělé, které jsou spojeny s Janáčkovou operou. Přibližují dění v divadle a dají člověku možnost poznat práci souboru a začlení diváky do procesu vzniku díla.

Do repertoáru ještě v této sezóně přibyde vaše inscenace Her o Marii, rodinná opera Čarokraj Marka Ivanoviće a Tosca, ta ve vaší nové inscenaci. Daly by se z toho odhadnout vaše repertoárové preference – něco jako česká moderna, italská klasika, soudobá opera pro každého?
Každá sezóna bude jiná, nechci se uzavírat do žádného uzavřeného konceptu. Příští sezóna bude sahat od barokní opery až po současnou světovou operu. Čeká nás v ní krásné výročí 50 let otevření Janáčkova divadla, takže bude nové nastudování Jenůfy – Janáčkovu dílu se budeme kontinuálně věnovat. Chceme pokračovat v českém repertoáru, dlouho se zde nehrála Smetanova Hubička. A pak to bude soudobá opera Powder Her Face světové hvězdy Thomase Adése, kterou uvedeme v Redutě. S Markem Ivanovićem chceme vrátit zpět do Brna tradici uvádění českých i světových premiér. Světová premiéra si ještě počká, i když je mým přáním, aby Marko Ivanović pro tento soubor operu napsal co nejdříve. Je podstatné, abychom to, co se dnes hraje na světových jevištích, dokázali hrát i tady. Jsou to často díla už osvědčená a kvalitní, například Láska na dálku úžasné finské skladatelky Kaiji Saariaho.

A když se vrátíme ještě ke klasice…
Důležitá je kontinuální obnova starého repertoáru. Je samozřejmě krásné, když divadlo má inscenace, které se drží řadu let, ale také časem vidíte, jak už to pokulhává. Takže přijde nová inscenace Carmen a příští sezónu uzavřeme večerem, který netradičně spojí dvě díla. Bude to scénické provedení Eposu o Gilgamešovi, které už mám dlouho v hlavě, takže to není návaznost na Filharmonii Brno. Je to klíčové uvedení pro mě – ten přesah od opery někam dál do scénického rituálu – a je to i velká výzva pro sbor. Ve druhé části večera pak bude barokní opera Dido a Aeneas. Chci uvést barokní operu na velké jeviště, kam podle mě patří. Funguje to různě ve světě, třeba v Salcburku, proč by to nefungovalo i tady.

Jako šéfdirigent s vámi přichází Marko Ivanović. Nastudováním Věci Makropulos se uvedl dobře, ale na operu se dosud přímo nespecializoval, snad ji měl i poněkud na okraji zájmu – proč jste si vybral zrovna jeho?
S Markem se znám už od dob studií a považuji za ideální spojení jeho skladatelských i dirigentských schopností. Působil i v opeře Národního divadla v Praze, kde dirigoval za mého působení, takže ho znám i z této spolupráce a neřekl bych, že je to pro něj okrajová záležitost. Myslím ale, že je důležité si klást výzvy, a zvlášť po Věci Makropulos jsem rád, že cesta je nastartovaná a myslím, že velice dobře. Marko má organizační schopnosti, intenzivně se zajímá také o to, jak funguje zdejší orchestr a také o akustickou problematiku Janáčkova divadla. Ta volba je pro mě jednoznačně inspirativní.

Opera je strašně drahé umění,na tom se asi shodneme, je to po všech stránkách luxus. Jak to udělat, aby byl obecně dostupný a zároveň neztratil svou exkluzivitu?
Já takto vůbec nepřemýšlím. Já myslím, že opera podporu dostane, slibuji si to i od nového vedení města Brna. Samozřejmě nekřičím, mělo by k tomu dojít v průběhu našeho období tady. Panu řediteli se podařilo dorovnat platy zaměstnanců, což je nejzásadnější, ale jsou zde pořád rezervy. Umělci jsou tady ráno i večer, dávají tomu spoustu času. Je to spíš investice dovnitř souboru. Mým cílem je nastavení komunikace mezi souborem a veřejností. Chceme oslovit diváky, kteří do divadla nejsou zvyklí chodit, ať už různými happeningy nebo akcemi mimo divadlo. Nicméně opera peníze potřebuje a já bych si přál, aby ji nepodporovalo jen město Brno, ale i ministerstvo kultury – je to přece jen největší operní dům v republice. Už jen prostředky na scénografii při tak velkém jevišti jsou obrovské a z běžného rozpočtu si je nemůžete dovolit investovat do každé premiéry v plné míře. Snažíme se pracovat s tím, co je, ale chceme, aby se to zlepšilo. Protože pokud divák bude mít na co koukat, bude se mu dostávat zajímavých interpretací, budou peníze na pořádnou výpravu, tak se domnívám, že divadlo bude plné. Také výnosy budou lepší a bude nám líp všem.

Možná je to poněkud přízemní otázka, ale co říkáte na nabídku divadelních bufetů – neměla by se trocha operní exkluzivity projevit i tady?
Janáčkovo divadlo má uvnitř svoji atmosféru a jakési retro k ní patří. Já to beru jako raritu a zatím si ji užívám. Myslím, že jsou tady ale zásadnější věci k řešení, třeba zázemí umělců. Když si projdete některé šatny, tak se nestačíte divit.

Sám říkáte, že pro váš režijní styl je důležitý duchovní rozměr. Vybíráte si díla tak, aby v nich byl jasně obsažen, vnášíte ho do nich, nebo se vám vynořuje prostě ze všeho?
Já jsem začal dělat divadlo právě proto, že má duchovní rozměr, takže odpověď je jasná: vynořuje se mi ze všeho.

Minulý rok jste inscenoval Schubertův písňový cyklus Zimní cesta v barrandovských ateliérech. Budete jako ředitel divadla mít čas na podobné projekty, nebo vás práce pro brněnskou operu úplně vytíží?
Příští sezónu to nebude, ale rozhodně bych tu rád rozvinul další divadelní cestu, kdy hudbu propojujete se zajímavými prostory. Takové projekty určitě budou a doufám, že se podaří už v sezóně 2016/17. Velice se mi také líbí, jak je zrekonstruované prostranství před Janáčkovou operou a byl bych rád, kdyby právě tento prostor byl otevřený pro zahajovací koncerty, happeningy, cokoliv podobného.

Včera došlo v Paříži k atentátu na redakci týdeníku Charlie Hebdo, v Redutě dnes hostuje Nové operetní studio s premiérou operety Na tý louce zelený. Jak se má postavit dlouhodobě plánované divadlo k aktuálnímu dění, jak na něj má nebo nemá reagovat? Minutou ticha, ničím…
Já myslím, že přítomnost uvědomění během krátkého času před představením je cestou – důležité je, co se v těch hlavách odehraje. Dnešní svět se stává nebezpečným a všichni jsme toho součástí. Všichni si budeme muset připustit, že to není někde daleko ve Francii, ale že se to týká nás všech. Je to jakési souznění a uvědomění propojenosti do společného přání, aby se takové věci neděly a abychom především sami v sobě ještě víc zakotvili, že lidskost je jen jedna, stejně jako vzájemný respekt. A musíme to mít neustále v srdci.

Jak se vůbec díváte na operetu v operním divadle?
Pokud vím z minulosti, tak opereta byla součástí divadla, byl to čtvrtý soubor, který sídlil v Redutě. Ten se přesunul do Městského divadla Brno a mělo by být jeho posláním, aby tento žánr nadále pěstoval a rozvíjel. Soubor Janáčkovy opery uvádí operety, ale to není naše poslání. To poslání bylo předáno někomu jinému a prostředky, které jsou věnovány na operu, by měly sloužit k rozvíjení operního repertoáru.

V Brně se hodně zdůrazňuje operetní minulost Reduty. Ta trvala nějakých padesát let, ale 300 let předtím už se tam hrála opera. Chcete Redutu využívat pro komorní operní produkce, experimenty, už jste to naznačil…
Reduta má pro takové věci ideální prostorové dispozice. Klíčová je pro mě ale momentálně obnova repertoáru v Janáčkově divadle.

Jak se díváte na působení Ensemble Opera Diversa v Redutě, neuvažujete o nějaké bližší spolupráci nebo propojení s „velkým“ operním souborem?
S Tomášem Studeným jsme teď navázali režijní spolupráci. Na nějaké další debaty ještě nebyl čas, ale těším se na to, že se podívám na více představení a věřím tomu, že se cesta najde.

Salieriho opera říká „Nejdřív hudba, potom slovo“ – je to pravda?
Ne. Pro mě je klíčový celek, ve kterém má všechno svoji hodnotu a všechno se propojuje. Já vlastně pořád objevuji, co to opera je. Pořád hledám formu, jak jí dát prostor a jak ji uvést, aby zarezonovala v současném divákovi. Je to krásná cesta a proto tady jsem.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dále si přečtěte

Novým ředitelem brněnské opery bude režisér Jiří Heřman. Do funkce nastoupí až v lednu 2015, přece jen jsme mu ale už teď položili několik otázek.  více

Nenápadný luxus advokátní kanceláře, v níž se protne několik obyčejných životů s jedním neobyčejným, a nekonečným. K tomu dráždivě pichlavá energie hudebního nastudování. To je nová brněnská inscenace Janáčkovy Věci Makropulos v kostce.  více

Novým ředitelem souboru brněnské opery se stal od začátku ledna režisér Jiří Heřman, jako šéfdirigent s ním přišel Marko Ivanović. Ten se v Brně už představil nedávno úspěšným nastudováním Věci Makropulos.  více


Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pár dní nazpět oslavila 100. výročí premiéry, která se uskutečnila v Národním divadle Brno. Jejího novodobého festivalového uvedení se zhostil soubor Národního divadla moravskoslezského v režii Itzika Galiliho – choreografa a režiséra izraelského původu. Přivezená inscenace byla uvedena v neděli 10. listopadu v Mahenově divadle.  více

Do letošního ročníku festivalu Janáček Brno přispěla i Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění. Její posluchači připravili sobotní komponovaný program, který divákům předvedl nejen hudbu nejrůznějších stylů, ale také jim ukázal různé prostory fakulty. Při vstupu na fakultu byla příchozím rozdána barevná kolečka, která rozdělila publikum na tři menší skupiny. To vše se stalo z kapacitních důvodů, jelikož se program kromě auly odehrával také ve varhanním sále, klenbovém sále a učebně 09. Všichni tak slyšeli totožný program jen v jiném pořadí.  více

Téměř po devadesáti letech od svého vzniku se do Brna vrátila jediná opera Pavla Haase (1899–1944) Šarlatán. Inscenování této humorné opery se ujalo Národní divadlo moravskoslezské v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Několik týdnů po premiéře inscenace v Ostravě se v pátek 8. listopadu v Mahenově divadle, kde měl Šarlatán v roce 1938 svoji světovou premiéru, nabídnul novinku ve svém devátém ročníku Festival Janáček Brno 2024.  více

Jedním z komorních koncertů devátého ročníku festivalu Janáček Brno byl také večer věnovaný dílům Leoše Janáčka, a zejména Pavla Haase. Tyto skladby provedla v úterý 5. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta různá hudební uskupení složená z tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady ValešovéNavarra String Quartetu, houslistky Ivany Víškové, hornisty Antonína Koláře a flétnisty Michala Vojáčkavíce

Sobotní dopoledne 2. listopadu bylo zasvěceno sborovým zpěvům v podání mužského pěveckého ansámblu Q VOX. Zpěváci si pro posluchače připravili skladby vybrané na základě dramaturgické linie opírající se o generační prolnutí (učitele) Pavla Křížkovského (1820–1885) a (žáka) Leoše Janáčka (1854–1928), jež byly v druhé půli doplněny díly sbormistrů a skladatelů kontextem i tvorbou spjatými s osobností Janáčka.  více

S tradičním dvouletým odstupem začal Mezinárodní festival Janáček Brno 2024, jehož slavnostní zahájení se uskutečnilo v pátek 1. listopadu v Janáčkově divadle. Národní divadlo Brno při této příležitosti uvedlo premiéru nové inscenace opery Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka (1854–1928), jenž vznikla na náměty dvou povídek Svatopluka Čecha. Režie operní novinky, která vznikla v koprodukci se Staatsoper Unter den Linden, Berlin a Teatro Real, Madrid, se ujal kanadský režisér Robert Carsen. Hudební nastudování, stejně jako dirigování premiéry bylo vloženo do rukou Marka Ivanoviće a v titulní roli Matěje Broučka se představil skotský tenorista Nicky Spencevíce

Znovuuvedením oblíbeného muzikálu Čarodějky z Eastwicku se Městské divadlo Brno rozhodlo připomenout jubilejních dvacet let od otevření svojí velké Hudební scény. Opětovné nasazení titulu představuje povedený narozeninový dárek divadla publiku, které od premiéry v roce 2007 zhltlo 149 repríz hudební inscenace režiséra Stanislava Moši. V novém uvedení se objeví známé tváře z původního obsazení, ale také noví herci a herečky. A tento divadelní comeback bude jistě vděčným diváckým soustem po několik sezon i po sedmnácti letech od prvního českého uvedení právě v Brně. Jen za půl měsíce od nynější premiéry udělají Čarodějky 24 vyprodaných repríz. K tomu není co dodat.  více

Letošní ročník Expozice nové hudby uzavřelo teprve druhé uvedení kompozičního site specific projektu Fresco Karlheinze Stockhausena (1928–2007), který byl poprvé uvedený v roce 1969. Od této doby se ho nikdo neujal. Divákům, kteří v sobotu 19. 10. navštívili Besední dům, se tak naskytla naprosto unikátní příležitost zažít dílo na vlastní kůži. Zmíněné první uvedení této skladby bylo provázeno sabotážemi ze strany konzervativních muzikantů. A tak je legitimní si položit otázku, zda teprve v sobotu Fresco nezaznělo, jak si to skladatel představoval. Tento náročný projekt kurátorky Moniky Pasiecznik a uměleckého vedoucího Pabla Drukera realizovala čtyři tělesa složená ze členů Brno Contemporary OrchestraMladých brněnských symfoniků Filharmonie Brno pod vedením Pablo Drukera, Radima HanouskaPavla Šnajdra, Tomáše Krejčího a Pavla Zlámalavíce

Nejčtenější

Kritika

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce