Pavla Vykopalová: Z Rusalky jsem v šesti letech utekla

Pavla Vykopalová: Z Rusalky jsem v šesti letech utekla

Se sopranistkou Pavlou Vykopalovou jsme se sešli deset dní před premiérou operety Polská krev v Janáčkově divadle. Mluvili jsme nejen o ní, ale o operetě vůbec. A samozřejmě také o opeře, oblíbené hudbě a dětství stráveném v Hudebním divadle v Karlíně.

Jak pokračuje práce na Polské krvi, už vám teče v žilách?
Dnes jsem se dokonce pořezala, takže mi tekla doopravdy. Jinak se už blížíme do finále, osaháváme si prostor, scénu, teď jsou před námi generálky. Máme dobrou hlasovou poradkyni na mluvu, ta nás prohání. Musíme v-y-s-l-o-v-o-v-a-t, aby nám všem bylo perfektně r-o-z-u-m-ě-t. Z toho mám radost, protože je to příležitost se posunout trošku dál.

Takže operetní praxe opernímu herectví prospívá?
Určitě ano. Já jsem vlastně v operetě vyrostla, moje maminka byla operetní zpěvačka v Hudebním divadle v Karlíně, to bylo moje dětství. A moc jsem si přála operetu zpívat a žádná příležitost nepřicházela. Mám to vlastně jako vzpomínku na dětství.

To mě bohužel minulo, já jsem chodil odmala tady do Janáčkova divadla.
Utekla jsem z Rusalky z Národního divadla v Praze asi v šesti letech. Mamince jsem řekla, že princ je malý a tlustý a že si ho Rusalka nemůže vzít, a taky že zpěvákům vůbec nerozumím. Tak mě maminka o pauze vzala a šli jsme domů.

K legendám českého operního života patří, jak Zdeněk Košler řekl Dagmar Peckové, aby se vrátila do Karlína ke svým šibřinkám.
To víte, život je někdy složitý. Já si pamatuji na kvalitní inscenace.

Zpíváte v Polské krvi Helenu, ráznou a hubatou dceru polského statkáře. Umíte taková být i v životě?
Já se tak na venek moc neprojevuji, ale někdy to umím. A taky mám někdy trochu zvláštní smysl pro humor, občas si dělám z lidí legraci a pak mě to mrzí, takže dobře vím, co Helena prožívá.

Já vás beru spíš jako lyrický typ, ale Mařenku v Prodané nevěstě nebo komické aspekty Julietty jste vystihla výborně. Jaká poloha vám v tomto směru vyhovuje víc?
Myslím, že jsem lyrický typ s nádechem komičnosti...

Na to mi přišla zrovna Julietta ideální.
Tento part byl pro mě velmi náročný, poprvé jsm se setkala s hudbou inspirovanou impresionismem. Nepatřila zrovna k mým oblíbeným rolím.

Zvenku to ale vidět vůbec nebylo.
To je samozřejmě dobře.

Kde vůbec vidíte hranici mezi operou a operetou, co odlišuje Smetanu a Nedbala, Mařenku a Helenu?
Já si myslím, že Helena je taková operetní Mařenka, ty postavy mají hodně společného. A ten náboj, který v sobě má Mařenka, má Helena taky. Dřív to bývalo tak, že divadla mívala svůj operetní soubor. Teď se šetří. Opereta je žánr, který by se měl hrát a dělat na profesionální úrovni. Není to nic lehkého.

Ona je taky opereta a opereta, jedna věc je Na tý louce zelený a druhá věc je Netopýr. Jinak v Brně už jste dlouho, jste tu doma?
Nežiju v Brně, dojíždím, ale jsem tu hodně často.

Kterou brněnskou inscenaci máte nejraději, která je vám nejbližší?
Z těch, co jsem zpívala, je to jednoznačně Prodaná nevěsta, Její pastorkyňa, Komedianti a Gianni Schicchi. Detailně udělané a propracované inscenace, kterým jsme věnovali hodně času, a myslím, že to na nich je vidět.

Takže vám vyhovovala spolupráce s Ondřejem Havelkou.
Vyhovovalo mi jeho přesné vidění postav a choreografie. Totéž bylo i u Zdeňka Kaloče v Jenůfě.

Co je pro vás důležité u dirigenta a co u režiséra – dá se to nějak jednoduše říct?
Pro mě je důležité, aby měl režisér jasnou představu. Nejhorší je pro mě práce s režisérem, který tvoří za pochodu: tohle zkus, teď něco jiného, tohle se ti povedlo, tak to tam nechej… Když má jasnou představu, tak do ní můžu zase já přinést to svoje a společně tu věc můžeme dotvářet.

S dirigenty je to podobné?
U dirigenta to je zvláštní, s tím si buď sednu, nebo nesednu.

Zpívala jste s Adamem Plachetkou na novoročním koncertu Filharmonie Brno árie z českých oper. Řekl bych, že u vás český repertoár celkově převažuje, máte k němu speciální vztah ?
Neřekla bych speciální. Mému srdci nejbližší je Dvořák, Janáček a Smetana.

Nechtěla byste taky nějakou českou operu nahrát?
Samozřejmě chtěla. Věřím, že ta příležitost přijde.

Mě při tom koncertu mimo jiné napadlo, že nám kvůli absenci nahrávek vypadává z dlouhodobé paměti minimálně jedna generace pěvců…
Je to tak, nahrávky chybí. Rozhlas se snaží, teď jsem v lednu natáčela čtyři árie s dirigentem Tomášem Hanusem, a další spolupráce se rýsuje na rok 2015.

Chystáte se teď na něco nového, kromě aktuální Polské krve?
Já se pomalu připravuji na koncertní provedení Rusalky do Budapešti. Dirigent Iván Fischer ji chce dělat úplně celou, takže se musím naučit i veškeré škrty, které se v ní obvykle dělávají. Velice se těším do Frankfurtu. Eliahu Inbal mi nabídl sopránové sólo v Bernsteinově symfonii č.3 – Kaddish, recitovat bude Samuel Pisar. Přežil holokaust, na podnět Leonarda Bernsteina napsal k symfonii mluvený text a po Bernsteinově smrti ještě Rozhovor s Bohem. Považuji za velkou poctu, že se mohu takového projektu zúčastnit.

Jak se díváte na kritiku a jak ji snášíte?
Upřímně řečeno ji v poslední době přestávám číst.

Začínala jste u barokní opery, je to pro zpěváka obecně dobré?
Ano, začínala jsem barokem. Mým učitelem byl pan Jiří Kotouč. Ale zpívala jsem i Mozarta. Neplatí to obecně, ale Mozart je dobrá škola hlasové techniky.

Asi před osmi lety jste přešla z mezzosopránu na soprán, hlídáte si nějak svůj obor?
Můj přechod z mezzosopránu na soprán už je velká minulost, tím už se vůbec nezabývám. Hledám hudbu, která mi sedí hlasově a emotivně. Co mi přinese budoucnost, nevím, ale myslím, že k dramatičtějším rolím mohu dospět.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dále si přečtěte

Sopranistka Ivana Rusko (rozená Krejčiříková) je v současné době sólistkou opery v Curychu. Vystudovala ale brněnskou konzervatoř a začínala v Ensemble Opera Diversa, na jehož pozvání vystoupila minulý týden v Redutě. Jaký je život začínající pěvkyně v jednom z nejlepších operních divadel světa, jaké to je být přistěhovalec, o zpívání pro děti i vysněných rolích jsme s Ivanou Rusko mluvili den před jejím brněnským koncertem.  více

V Janáčkově divadle se blíží premiéra opery Gaetana Donizettiho Maria di Rohan. Její režii nachystala a začala realizovat Barbara Klimo, která ale musela práce z vážných zdravotních důvodů zanechat. Termín premiéry zachránila Linda Keprtová, která se narychlo a se souhlasem Barbary Klimo ujala dokončení inscenace. Mluvili jsme spolu nejen o tom, jaké to je, skočit do takto rozjeté práce, ale také o operní režii a české i slovenské opeře vůbec.  více

Tento pátek má v Janáčkově divadle premiéru nové nastudování opery Richarda Wagnera Bludný Holanďan. S režisérem inscenace Romanem Polákem jsme mluvili především o díle samotném, o jeho současné práci v brněnské opeře, ale také o síle slova a pokoře. Navíc přikládáme fotky z jevištních zkoušek.  více


Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce

Moravskou národní operu Její pastorkyňa Leoše Janáčka (1854–1928) přivezlo do Brna na festival Janáček Brno 2024 Moravské divadlo Olomouc v koprodukci s Janáčkovou operou NdB. Inscenační tým v čele s režisérkou Veronikou Kos Loulovou se titul rozhodl uvést pod názvem Jenůfa, pod kterým se uvádí v zahraničí. Ve středu 20. listopadu, pět dní po své premiéře v Olomouci, mohli také diváci v Mahenově divadle shlédnout nejnovější tuzemské uchopení nejhranější Janáčkovy opery. Hudebního nastudování výrazně upravené původní verze z roku 1904 se zhostila dirigentka Anna Novotná Pešková, a v hlavních rolích se představili Barbora Perná (Jenůfa), Eliška Gattringerová (Kostelnička), Josef Moravec (Laca Klemeň) a Raman Hasymau (Števa Buryja).  více

Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pár dní nazpět oslavila 100. výročí premiéry, která se uskutečnila v Národním divadle Brno. Jejího novodobého festivalového uvedení se zhostil soubor Národního divadla moravskoslezského v režii Itzika Galiliho – choreografa a režiséra izraelského původu. Přivezená inscenace byla uvedena v neděli 10. listopadu v Mahenově divadle.  více

Do letošního ročníku festivalu Janáček Brno přispěla i Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění. Její posluchači připravili sobotní komponovaný program, který divákům předvedl nejen hudbu nejrůznějších stylů, ale také jim ukázal různé prostory fakulty. Při vstupu na fakultu byla příchozím rozdána barevná kolečka, která rozdělila publikum na tři menší skupiny. To vše se stalo z kapacitních důvodů, jelikož se program kromě auly odehrával také ve varhanním sále, klenbovém sále a učebně 09. Všichni tak slyšeli totožný program jen v jiném pořadí.  více

Téměř po devadesáti letech od svého vzniku se do Brna vrátila jediná opera Pavla Haase (1899–1944) Šarlatán. Inscenování této humorné opery se ujalo Národní divadlo moravskoslezské v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Několik týdnů po premiéře inscenace v Ostravě se v pátek 8. listopadu v Mahenově divadle, kde měl Šarlatán v roce 1938 svoji světovou premiéru, nabídnul novinku ve svém devátém ročníku Festival Janáček Brno 2024.  více

Jedním z komorních koncertů devátého ročníku festivalu Janáček Brno byl také večer věnovaný dílům Leoše Janáčka, a zejména Pavla Haase. Tyto skladby provedla v úterý 5. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta různá hudební uskupení složená z tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady ValešovéNavarra String Quartetu, houslistky Ivany Víškové, hornisty Antonína Koláře a flétnisty Michala Vojáčkavíce

Sobotní dopoledne 2. listopadu bylo zasvěceno sborovým zpěvům v podání mužského pěveckého ansámblu Q VOX. Zpěváci si pro posluchače připravili skladby vybrané na základě dramaturgické linie opírající se o generační prolnutí (učitele) Pavla Křížkovského (1820–1885) a (žáka) Leoše Janáčka (1854–1928), jež byly v druhé půli doplněny díly sbormistrů a skladatelů kontextem i tvorbou spjatými s osobností Janáčka.  více

S tradičním dvouletým odstupem začal Mezinárodní festival Janáček Brno 2024, jehož slavnostní zahájení se uskutečnilo v pátek 1. listopadu v Janáčkově divadle. Národní divadlo Brno při této příležitosti uvedlo premiéru nové inscenace opery Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka (1854–1928), jenž vznikla na náměty dvou povídek Svatopluka Čecha. Režie operní novinky, která vznikla v koprodukci se Staatsoper Unter den Linden, Berlin a Teatro Real, Madrid, se ujal kanadský režisér Robert Carsen. Hudební nastudování, stejně jako dirigování premiéry bylo vloženo do rukou Marka Ivanoviće a v titulní roli Matěje Broučka se představil skotský tenorista Nicky Spencevíce

Nejčtenější

Kritika

Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce