S muzikantem v kuchyni. Jiří Slavík o hudbě, lidech i gastronomii

S muzikantem v kuchyni. Jiří Slavík o hudbě, lidech i gastronomii

Kontrabasista Jiří Slavík procestoval s hudbou Evropu: chodil na kontervatoř v Římě, v Londýně studoval klasický kontrabas a jazzovou kompozici. V současné době žije v Paříži a hraje s předními evropskými hudebníky i soubory. Nejvíc ho ale stejně dostane folklor z moravsko-slovenského pomezí, se kterým jako dítě začínal. Na JazzFestBrno přijíždí s kapelou Fly Agaric – Muchomůrka červená.

Jak se žije muzikantovi v Paříži?
No, není nás tady nejméně. Je to hodně velké město a říká se, že se za posledních dvacet let počet muzikantů desetinásobně zvýšil. Podmínky se zlepšily hlavně ke konci vlády Françoise Mitterranda, který rozjel velkou kulturní kampaň, nejrůznější dotace a to sem přitáhlo spoustu lidí. Teď už to trochu stagnuje, určitě není možné udržet jazzovou scénu v takovém měřítku tak, aby byl každý podporovaný. Francie má navíc zvláštní systém podpory umělců, při splnění určitých podmínek tady může člověk dostávat každý měsíc od státu něco jako plat. Ale nemám pocit, že by to nějak zvlášť prospívalo.

Takže konkurence, ale zároveň i motivace?
Motivace musí být, ale ta je dána spíše vysokou profesionální úrovní. Tady, když si s někým nesednete, tak můžete hned zavolat dalšímu, který je stejně dobrý, ne-li ještě lepší. Zdejší hudební scénu neprobádáte za jeden měsíc, tak jako v nějakém menším městě. Je tu vlastně několik hudebních scén, které se navzájem nepřekrývají. Hudebník může tím pádem neustále objevovat.

Strávil jste celou druhou polovinu svého života v zahraničí. Jaké jsou návraty do vlasti? Cítíte rozdíl mezi vámi a muzikanty bez zahraniční zkušenosti?
V rámci jazzu určitě ano. Je hned hmatatelně vidět, že někdo nevystrčil paty z domova. A zvláště jde-li o zem jako Česko, kam byl jazz importován. Když jazzman nevystrčí paty z New Yorku, tak to může být i výhoda, ale myslím si, že je naprosto stěžejní, aby se český muzikant jel podívat alespoň do Evropy. Aby zjistil, jak to tam funguje, a zažil pocit z kultury, které není jazz cizí.

Co myslíte slovem cizí?
Pro mě bylo třeba zásadní, když jsem v Londýně hrál v nějakých klubech a lidi znali slova jazzových standardů a začali zpívat. Samozřejmě, hudební tvorba jako taková může být na vysoké úrovni i bez toho, aby člověk moc cestoval, a možná že dnes, díky internetu je to i trochu snazší. Můžeme poslouchat desky, které vycházejí na úplně opačném konci světa, a přitom se tam nikdy nezajedeme podívat, sledujeme videa na YouTube… Možná už to sice není tak nutné jako dřív, ale pořád si myslím, že „jít do světa“ je pro muzikanta plus. Mě to rozhodně obohatilo a nedokážu si představit, že by to někomu v konečném součtu mohlo něco vzít.

Jiný svět můžete najít ve vedlejším domě

Začínal jste ve folklorním souboru. Máte folklor v krvi?
Čím dál víc se mi to vrací. Abych řekl pravdu, je to asi jediná hudba, na kterou mám vyloženě fyzickou reakci. Když slyším třeba ženský zpěv tam od nás z regionu, z moravsko-slovenského pomezí, tak to normálně projede celým mým tělem. U jiných hudebních žánrů se taková reakce takhle intuitivně nedostaví. Na folkloru jsem vyrostl. Začal jsem ho hrát, když mi bylo pět, a skončil jsem až ve svých čtrnácti letech, kdy jsem se odstěhoval do Itálie – to pak nejde popřít. I když potom člověk vyroste, dělá jiné věci, stále se k tomu bude vracet. Možná to je i hlavní důvod mých návratů, občas mi tahle část tak strašně chybí, že mám potřebu si to doplnit, dobít tuhle energii. Český a moravský folklor je navíc ohromně bohatý, nekonečný. Je to obrovská studna melodií, námětů a emocí.

V posledních letech se jazz formálně dost mění. Co se podle vás v jazzu děje?
Já si myslím, že jestli se v Evropě s jazzem něco děje, tak je to způsobeno myšlením evropských muzikantů, daleko více ovlivněných klasickou hudbou, než je tomu u amerických hudebníků. Většina z Evropanů má za sebou studium klasické hudby. Ve Francii se například v poslední době otevírá cesta pro takzvanou texturální improvizaci, která spočívá v tom, že na sebe muzikanti vzájemně reagují v kontextu abstraktnějších hudebních celků, než je téma, což je někdy dosti svazující. Používá se i termín „volná improvizace“, kterému však moc nevěřím, přesnější slovo je podle mě „texturální“. Hudebník se nemusí k tématu vracet, reaguje na impulz. I američtí hudebníci ve standardní formě však také občas utečou od tématu a nechají se intuitivně dovést úplně jinam.

Co je tedy rozhodující?
To, co rozhoduje, je síla hudebního díla. Pokud se člověk vzdálí natolik, že to přestane dávat smysl a lidi už vůbec nebudou chápat, o co vlastně jde, tak ta hudba nebude mít ten dopad. Pro mě je nejdůležitější, bez ohledu na to, zda se hudebník k tématu vrátí, či ne, jak úspěšný je v tomto snažení – jestli ta hudební myšlenka má pořád nějakou sílu. Ta forma „téma, spousta chorusů a zase téma“ ještě pořád žije, má svoje publikum, i když spíše na jam sessionech. Stále jsou lidé, kteří se nechají strhnout technikou a fyzickým výkonem, ale je dobře, že se rozvíjí i alternativní žánry, které se vůči tomuhle pojetí vymezují.

Zajímáte se i o jiné umělecké disciplíny?
Paříž nabízí spoustu možností. Je možné tu třeba chodit do kina za relativně malé peníze – když zaplatíte dvacet eur měsíčně, dostanete kartu na neomezený vstup skoro do všech kin. Je tu také obrovské množství galerií i muzeí s výtvarným uměním. Ale to je v takových metropolích, jako je Paříž, téměř samozřejmost. To, v čem se já osobně hodně angažuji, je gastronomie.

Gastronomie jako umění?
Většina lidí gastronomii za umění nepovažuje, ale já ji částečně jako umění vnímám. Je v ní obrovská tvořivost, navíc rychlost, s jakou se v posledních letech vyvíjí, je fascinující. Co se mi ale líbí nejvíc, je, že nastala doba, kdy mezi sebou kuchaři sdílí úplně všechno, ovlivňují se, pořádají různé konference, kde každý odkrývá karty a klidně ukáže lidem do detailu, jak to dělá. To je ohromně inspirující. Probíhá jakýsi návrat ke kořenům, mluví se o tom, že vše musí být lokální, pracuje se s tím, co je přímo na místě. Podobně by to mělo být i v hudbě. Než se začnu zabývat brazilskou nebo indickou hudbou, která mě sice obohatí, měl bych se zamyslet nad tím, co mám přímo před barákem. V poslední době mi připadá, že toho mám přímo před sebou tolik, co jsem dříve ignoroval. Důležité je pro mě i to, že kuchyně je vždycky pro lidi – je třeba ji strávit, a ještě ke všemu je v ní velký prostor pro improvizaci.

Jak to myslíte?
V nejvyšší gastronomii se pracuje vždy s tím, co se ráno najde na trhu, jaké suroviny a ingredience máte k dispozici. Podle ročního období nebo místa, kde právě jste. A muzikant by měl myslet úplně stejně. Nemůžete hrát v kostele a v malém klubu tu stejnou hudbu. Nebude znít patřičně, nebude fungovat. Takže je tu pro mě spousta paralel. A Paříž je na tohle jedno z nejlepších míst.

Věnujete se i kompozici. Co vás nutí sednout a psát, co vás inspiruje?
Pro dokončení díla hraje určitě svoji roli termín, na začátku si ho někdy musím zvolit sám. Co se týče inspirace, ta je podle mě už v tom, že jsem muzikant, a podle mě by muzikant měl vymýšlet a tvořit. A inspirací může být jakýkoliv zážitek, kterým člověk projde. Kdybych nepsal hudbu a nepracoval aktivně s tím, co jsem zažil, můj život by se radikálně změnil. Hudbou filtrujeme, co se stalo, co se děje, je to jazyk, kterým mluvíme. Je to logické. Pro mě je nepochopitelné, že někteří muzikanti nemají potřebu psát hudbu. Asi hudbu nechápou jako aktivní jazyk, kterým by mohli oni sami promlouvat a říct něco osobního. Dokud budu žít, budu mít o čem psát. Otázka je, zda to vždy dokončím. Je pravda, že jsem už nedodělal spoustu věcí. Třeba po nějakém čase nebyly tak zajímavé nebo na ně nezbyl čas. Tak už to chodí.

Kromě folkloru, jaká hudba vás vždycky dostane?
Mohl bych jmenovat mnoho autorů a interpretů, jejichž hudba je velmi komplexní, velmi bohatá a jednoduchá zároveň a která se mě přímo dotýká. Což je pro mě asi svatý grál hudby. Kdybych měl jmenovat jednoho, tak to je Johann Sebastian Bach. To je studna nápadů i emocí a mnoha dalších věcí důležitých pro generace minulé i příští. To, co mě na jeho hudbě baví nejvíc, je fakt, že ji můžete poslouchat mnohokrát a na mnoho způsobů. Naposloucháte horní hlas, pokračujete spodním nebo vnitřním hlasem, vnímáte architekturu skladby, studujete kompoziční techniku a potom na to celé klidně zapomenete a necháte se unášet tou emocí, a pořád je to obrovsky bohatá hudba. Ale můžete to zažít, i když jdete třeba po ulici a najednou slyšíte zpěv – v tom nejčistším slova smyslu folklorní – kdy interpret často ani netuší, jak je to, co dělá, hluboké a současně v rámci své vnitřní přirozenosti jednoduché. Zajímají mě hudebníci, kteří pochopili, že podstata hudební myšlenky může být vyjádřena kdykoliv a kterýmkoliv hlasem. Že to není jen sólista, který hraje téma a ostatní stojí okolo něj a snaží se mu nezaclánět. Slovo si prostě může vzít kdokoliv a kdykoliv, což je princip té nejlepší komorní a do jisté míry i symfonické hudby. Pořád se něco mění, někdo promlouvá a současně vytváří prostor pro další informaci. Tahle interakce je to, co hledám a o co se snažím.

Posloucháte i jiné hudební žánry?
Určitě. Jsem také pedagog, takže musím sledovat, co se děje kolem mě. Moji studenti se ptají, co si myslím o tomhle zpěvákovi nebo kapele, a já na to přece musím odpovědět. Žiji v současnosti a jenom k ní se můžu objektivně vyjádřit. Absolutně netuším, jak to bylo v minulosti, protože nemám onu patřičnou osobní zkušenost. Když poslouchám současnou hudbu, tak se ji snažím nějak logicky propojit s tím, co už tu bylo, abych si taky mohl vytvořit představu o tom, co by mohlo přijít v budoucnosti. Rád bych viděl víc muzikantů ochotných poslouchat bez předsudků. Může se klidně stát, že hudba, která je komerční, je i velmi kvalitní. Když jsem žil v Itálii, moji spolužáci poslouchali desku amerického rappera d’Angela. Já jsem to ignoroval, protože na obalu byla fotka polonahého svalnatce a měl jsem vůči tomu spoustu předsudků. O pár let později jsem uslyšel tu hudbu znova a zjistil, že má neskutečný groove, děje se v ní hodně věcí a vůbec není lehké ji jen tak uchopit, natož ji takhle zahrát.

Kladete si nějaké konkrétní cíle, nebo se necháte vést osudem?
Já myslím, že není možné si klást dlouhodobé cíle. Pokud mám životu naslouchat, nemohu plánovat na deset let dopředu. Já mám matnou představu o tom, co budu dělat a čemu se budu věnovat tak asi do konce roku. A jestli to tak skutečně bude, to se teprve ukáže. Jediné, co vím, je, že musím pokračovat v tom, co už jsem začal. V hudebním prozkoumávání všemožných koutů, ve snaze pochopit to a vstřebat, v poznávání lidí a různých kultur, v pokusech domluvit se jejich jazykem, abych získal co možná nejobjektivnější obraz toho, jak to celé funguje. Ve velkém městě, jako je Paříž, podle mě ani jinou cestou jít nelze. Tady vyjdete z domu a potkáváte lidi z celého světa. A pokud s nimi chcete komunikovat, musíte se snažit jim porozumět a dozvědět se o nich víc než jen to, že jsou Pařížané. Postupně se vám tak mohou otevírat dveře, které byste jinak neotevřeli. Jiný svět můžete najít i ve vedlejším domě, a byla by obrovská škoda o něm nevědět.

Je za tím vaše zvídavost a chuť poznat věci do hloubky?
Samozřejmě, to je úplný základ. Ve chvíli, kdy bych nepociťoval tuto zvídavost, tak bych se úplně změnil a nevím, jestli by to, co dělám, mělo vůbec smysl. Učitelem jsem navíc nejen z ekonomických důvodů, ale i z přesvědčení. A jako učitel musím být zvědavý. Mám před sebou neustále se měnící skupinu lidí a musím se ptát sám sebe, jak s nimi mám mluvit, co ode mě chtějí slyšet a co bych jim měl ukázat.

Vaše kapela se jmenuje Fly Agaric – muchomůrka červená. Krásná houba jako droga, estetický objekt, nebo proč vlastně?
Dlouho čekám na tuto otázku. I na to, jestli se někdo zeptá, zda jsem ji jako drogu použil. Opravdu nepoužil. Ani v gastronomii. Mě nejvíce zajímá série mýtů, které se tradují kolem této houby. Naše první deska se jmenuje in Search of Soma a řada lidí neví, co je to Soma. Pokud tedy nečetli knihu Aldouse Huxleyho Konec civilizace aneb Překrásný nový svět (v originále Brave New World). Autor zde popisuje použití této substance – Soma je jakýmsi rituálním nápojem pohanských bohů, jehož složení je neznámé, ale spekuluje se, že jeho základem byla právě muchomůrka červená. Muchomůrka je zároveň asi nejznámější houbou. Znají ji i v zemích, kde se nehoubaří, viděl ji každý. Objevuje se ve filmech pro děti, na nejrůznějších obrazech. A přitom je pořád trochu záhadou a názory odborníků na ni se dost liší: někteří tvrdí, že je smrtelně jedovatá, jiní, že není, další říkají, že je halucinogenní. Nikdo přesně neví, kam ji zařadit. A ta naše kapela je jí v tom smyslu podobná. Zjednodušeně se o nás dá říct, že hrajeme jazz, ale když si nás někdo poslechne pozorněji, zjistí, že to tak úplně není. Těch vlivů v naší hudbě je víc a někdy je obtížné je rozeznat. A proto nám tato paralela připadala lákavá.

A slovo na závěr?
Chtěl bych říct, že jsme strašně rádi, že nás Vilém (Spilka) letos pozval a že můžeme v Brně hrát. JazzFestBrno je jedinečná akce a je to suverénně nejotevřenější festival v Česku. Jsou tu velké hvězdy i neznámí hudebníci, o kterých ještě nikdo neví. Je tu cítit dramaturgický zájem o kvalitu, a nejenom o mediální atraktivitu – právě toho si moc ceníme.

Foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dále si přečtěte

Brad Mehldau se svým triem včera okouzlil publikum v Janáčkově divadle a dostál vynikající pověsti, která ho předcházela. JazzFestBrno začal po všech stránkách skvěle.  více

Stejní muzikanti, stejná hudba a dva rozdílné koncerty. Koncert Brada Mehldaua s jeho triem v turecké Antalyi a v Brně, aneb jaké to je, když si diváci vytvářejí atmosféru sami.  více

Kytarista Peter Bernstein přijede na letošní ročník festivalu JazzFestBrno se svými dlouholetými spoluhráčí Larrym Goldingsem a Billem Stewartem. Náš rozhovor také u jeho „domácí“ kapely většinou zůstal, i když jsem se nezapomněl zeptat ani na Brada Mehldaua, s nímž Peter Bernstein často hrává.  více


Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce

Moravskou národní operu Její pastorkyňa Leoše Janáčka (1854–1928) přivezlo do Brna na festival Janáček Brno 2024 Moravské divadlo Olomouc v koprodukci s Janáčkovou operou NdB. Inscenační tým v čele s režisérkou Veronikou Kos Loulovou se titul rozhodl uvést pod názvem Jenůfa, pod kterým se uvádí v zahraničí. Ve středu 20. listopadu, pět dní po své premiéře v Olomouci, mohli také diváci v Mahenově divadle shlédnout nejnovější tuzemské uchopení nejhranější Janáčkovy opery. Hudebního nastudování výrazně upravené původní verze z roku 1904 se zhostila dirigentka Anna Novotná Pešková, a v hlavních rolích se představili Barbora Perná (Jenůfa), Eliška Gattringerová (Kostelnička), Josef Moravec (Laca Klemeň) a Raman Hasymau (Števa Buryja).  více

Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pár dní nazpět oslavila 100. výročí premiéry, která se uskutečnila v Národním divadle Brno. Jejího novodobého festivalového uvedení se zhostil soubor Národního divadla moravskoslezského v režii Itzika Galiliho – choreografa a režiséra izraelského původu. Přivezená inscenace byla uvedena v neděli 10. listopadu v Mahenově divadle.  více

Do letošního ročníku festivalu Janáček Brno přispěla i Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění. Její posluchači připravili sobotní komponovaný program, který divákům předvedl nejen hudbu nejrůznějších stylů, ale také jim ukázal různé prostory fakulty. Při vstupu na fakultu byla příchozím rozdána barevná kolečka, která rozdělila publikum na tři menší skupiny. To vše se stalo z kapacitních důvodů, jelikož se program kromě auly odehrával také ve varhanním sále, klenbovém sále a učebně 09. Všichni tak slyšeli totožný program jen v jiném pořadí.  více

Téměř po devadesáti letech od svého vzniku se do Brna vrátila jediná opera Pavla Haase (1899–1944) Šarlatán. Inscenování této humorné opery se ujalo Národní divadlo moravskoslezské v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Několik týdnů po premiéře inscenace v Ostravě se v pátek 8. listopadu v Mahenově divadle, kde měl Šarlatán v roce 1938 svoji světovou premiéru, nabídnul novinku ve svém devátém ročníku Festival Janáček Brno 2024.  více

Jedním z komorních koncertů devátého ročníku festivalu Janáček Brno byl také večer věnovaný dílům Leoše Janáčka, a zejména Pavla Haase. Tyto skladby provedla v úterý 5. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta různá hudební uskupení složená z tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady ValešovéNavarra String Quartetu, houslistky Ivany Víškové, hornisty Antonína Koláře a flétnisty Michala Vojáčkavíce

Sobotní dopoledne 2. listopadu bylo zasvěceno sborovým zpěvům v podání mužského pěveckého ansámblu Q VOX. Zpěváci si pro posluchače připravili skladby vybrané na základě dramaturgické linie opírající se o generační prolnutí (učitele) Pavla Křížkovského (1820–1885) a (žáka) Leoše Janáčka (1854–1928), jež byly v druhé půli doplněny díly sbormistrů a skladatelů kontextem i tvorbou spjatými s osobností Janáčka.  více

S tradičním dvouletým odstupem začal Mezinárodní festival Janáček Brno 2024, jehož slavnostní zahájení se uskutečnilo v pátek 1. listopadu v Janáčkově divadle. Národní divadlo Brno při této příležitosti uvedlo premiéru nové inscenace opery Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka (1854–1928), jenž vznikla na náměty dvou povídek Svatopluka Čecha. Režie operní novinky, která vznikla v koprodukci se Staatsoper Unter den Linden, Berlin a Teatro Real, Madrid, se ujal kanadský režisér Robert Carsen. Hudební nastudování, stejně jako dirigování premiéry bylo vloženo do rukou Marka Ivanoviće a v titulní roli Matěje Broučka se představil skotský tenorista Nicky Spencevíce

Nejčtenější

Kritika

Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce