Skleněná louka funguje i bez hodin a času

Skleněná louka je pojem nejen v brněnské alternativní kultuře – pokud něco jako alternativa vůbec existuje. Dům na Kounicově ulici sousedí z jedné strany s Moulin Rouge, naproti je Ústav hudební vědy, siločáry, které probíhají Skleněnou loukou jsou ale zcela svébytné a pohltí do sebe všechno. I ty holky z Moulin Rouge, které si kdysi občas odskakovaly od své práce k baru ve sklepě, od nějž se provoz celého domu začal odvíjet. Sklepní scéna v posledních letech umírala na úbytě až úplně skončila. Po půlroční pauze v ní obnovil provoz zvukař, kytarista a teď už i dramaturg a hospodský Jakub Adámek.

Sklepní scéna na Skleněné louce je už dnes legendární místo, proč jsi ji znovu otevřel – chtěl jsi mít hospodu, klub?
Já jsem k tomu měl dlouholetý vztah jako štamgast a bylo mi líto, že ten prostor chátrá a už rok je úplně zavřený. Mluvilo se o tom i v hospodách, jestli se na Louce něco bude nebo nebude dít. Tak jsem si to rozepsal, jestli je vůbec reálný se do toho pouštět, a vyšlo mi, že jo.

Po jak dlouhé době je Louka dole otevřená – po třech letech?
Ne, jen po půl roce, ale tři roky byla prakticky mrtvá, nic se tam nedělo. 

Byla z toho jen obyčejná hospoda…
…kdyby obyčejná, tak by to bylo ještě dobrý, spíš hospoda horší kategorie.

Louka z hlediska hospodského provozu ale nikdy nebyl velký luxus.
To ne, ale byla tam v těch posledních letech i absence jakéhokoliv kulturního života, byl problém tam cokoliv uspořádat. Takže šlo trošičku o to vrátit všechno zpátky, přitáhnout i mladý lidi, ale zároveň taky těžit z toho odkazu z dřívějška.

Tobě ale asi nešlo ani tak o to, otevřít si hospodu, jako spíš místo, kde se bude něco dít...
Šlo o klub. Teď se tu už pomalu začínají věci hýbat a jednou, dvakrát týdně je nějaká akce. Přišel i Erik Frič, který tam dělal Potulnou akademii a chce v něčem pokračovat. Teď nás čeká i Skleněný den – větší festival v celém domě. Jinak u nás hrál Chris Barickman, měl jsem tam koncert i se svou kapelou. Jsou tam vernisáže, větší díla se vystavují na zadní stěně. Teď tam má instalaci Veronika Durová z Prahy, za týden bude mít Pavel Skrott výstavu Zrnění – krajiny. Budou tam od příští středy i autorská čtení, takže se to kupí a kupí.

Chodí za tebou lidi sami, aby tam mohli hrát a vystavovat, nebo je oslovuješ ty?
Chodí často sami. Samozřejmě budu časem muset víc dramaturgicky zasáhnout, protože teď je to období, kdy jsou všichni zvědaví, jak to u nás vypadá a co se na Louce zase děje. Počítám ale s tím, že to časem trochu opadne a budu se muset starat víc sám.

Tvoje kapela, kterou jsi zmiňoval, to jsou Soundtraps. Chcete hrát na Louce pravidelně?
To asi nemá moc smysl, ono vlastně vůbec nemá smysl hrát nějak pravidelně ani v rámci jednoho města. Teď budem hrát na Hrnem Brnem, potom v Melodce, tak myslím, že je toho dost.

Ty ještě působíš ve studiu Subsonic…
To máme napůl s Františkem Sobotkou, se kterým mám i ty Soundtraps. Já vlastně nejsem ani tak hospodskej jako zvukař. Proto inklinuju i k tomu, aby se na Louce dělaly koncerty, využiju u toho i techniku ze studia, František to zvučí, tak je to všechno propletený.

Mně to přijde jako podzemní podoba spojení studia Sonorecords a klubu Sonocentrum…
To je trochu jiný měřítko.

To ano, obě Sona asi reprezentují ten nejstředoproudější pohled na populární muziku, ale teď k nim úplně spontánně vzniklo zrcadlo. Je mi samozřejmě jasný, že jste to nedělali kvůli tomu…
My jsme přece jen někde jinde. Ale na Sonocentrum jsem zvědavý, má tam být dobrá akustika a mě to z profesního hlediska zajímá. O programu mám trošku pochybnosti předem, ale zase chápu, že  se tam musí natáhnout co nejvíc lidí, aby se to mohlo otevřít.

Kapely, které natáčíte ve studiu, potom protahuješ i klubem, nabízíš jim to, nebo to samy chtějí?
Já ty muzikanty znám asi tak deset let, co hraju, takže to tak přichází a odchází ze všech stran. Teď děláme paradoxně nejvíc divadelní hudby pro Vojtěcha Dlaska a Buranteatr. Dělali jsme s ním Pravé poledne a teď pracujeme teprve druhý den na hudbě k úplně nové inscenaci, premiéra by měla být za měsíc. Baví mě to hodně, je to spolupráce s hudebním skladatelem, který přinese úplně jinou inspiraci, než když zvučím třeba rozvazbenou kytaru.

Jak se na novou Sklepní scénu tváří starousedlící na Louce. Jsou rádi, že je znovu otevřeno, nebo cítí konkurenci?
Já myslím, že je to přátelské ze všech stran a doufám, že to tak i zůstane. Z toho důvodu nakonec vznikl i ten festival. To už tady dlouho nebylo, aby se všechny podniky daly dohromady, daly do celého domu jednotné vstupné a spolupracovaly. 

Kdo Skleněný den vůbec vymyslel?
Já myslím, že to bylo z více stran, ale v podstatě to začal nejvíc tlačit Sklenick – měli asi největší zájem něco takového udělat. Po dramaturgické stránce to asi z padesáti až šedesáti procent pochází od Bukyho z AVA. Původně se staral jen o program nahoře v Místogalerii, ale nakonec jsme to projednali spolu a je to z velké části jeho práce.

Jak dlouho ti vydrží chuť dělat hospodu? Mám dojem, že Libora Havlíčka to kdysi celkem otrávilo…
Myslím, že to tady položilo už několik lidí, hlavně barmanů. Já tam ale primárně nechci být, chci dělat dramaturgii. A za bar se postavím, leda když nebudu mít kšeft ve studiu.

Já si z Louky nejvíc pamatuju, jak tam mizel čas. Stalo se, že člověk přišel někdy večer a když vyšel ven, byl druhý den a poledne.
Proto tam taky nechci mít hodiny.

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Dále si přečtěte

Klub Sonocentrum se špičkovou akustikou vzniká na Veveří – bude se skrývat v kouli vmáčknuté mezi dvě zaoblené části po stranách. Nezvyklá stavba vzbuzuje pozornost už delší dobu a my jsme se na ni zeptali jejího investora Jiřího Štopla i dramaturga Dana Giače. Mluvili jsme o stavbě samotné, akustických parametrech i aparatuře, ale především o tom, co se bude v Sonocentru hrát.  více

Brno Improvising Unit je zcela nekonvenční kapela, která zkoumá možnosti a hranice hudební komunikace. V úterý křtili v Místogalerii na Skleněné louce své čerstvé CD, posluchači se při tom dočkali i motivu z Hvězdných válek.  Jinak se jedná o proměnlivé hudební seskupení kolem Pavla Zlámala, které je součástí výzkumného projektu JAMU.  více


Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce

Moravskou národní operu Její pastorkyňa Leoše Janáčka (1854–1928) přivezlo do Brna na festival Janáček Brno 2024 Moravské divadlo Olomouc v koprodukci s Janáčkovou operou NdB. Inscenační tým v čele s režisérkou Veronikou Kos Loulovou se titul rozhodl uvést pod názvem Jenůfa, pod kterým se uvádí v zahraničí. Ve středu 20. listopadu, pět dní po své premiéře v Olomouci, mohli také diváci v Mahenově divadle shlédnout nejnovější tuzemské uchopení nejhranější Janáčkovy opery. Hudebního nastudování výrazně upravené původní verze z roku 1904 se zhostila dirigentka Anna Novotná Pešková, a v hlavních rolích se představili Barbora Perná (Jenůfa), Eliška Gattringerová (Kostelnička), Josef Moravec (Laca Klemeň) a Raman Hasymau (Števa Buryja).  více

Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Mezinárodní festival Janáček Brno nedává prostor pouze profesionálním tělesům, ale v jeho dramaturgii se pravidelně objevují například i studentské projekty. Tak tomu bylo i ve čtvrtek 14. listopadu, kdy byla v divadle Reduta uvedena světová premiéra scénického projektu Konzervatoře Brno s název Vitka Osudová (Koleda milostná). Hudební koláž spojovala různá díla Vítězslavy Kaprálové a Bohuslava Martinů. Stvořil ji Tomáš Krejčí, který společně s Katarínou Duchoňovou a Helenou Fialovou celé představení se studenty konzervatoře také hudebně nastudoval. Na scénáři s Tomášem Krejčím spolupracovala Hana Mikolášková a režie se ujala Alexandra Bolfovávíce

Komorní řada koncertů festivalu Janáček Brno 2024 je zaměřena na kvartetní, ale i sborovou tvorbu. A právě večer konaný ve středu 13. listopadu v prostorách Janáčkova divadla představil mladé ambiciózní sborové těleso JK Voices nesoucí v názvu iniciály svého zakladatele a sbormistra Jakuba Kleckera. Soubor je složený z několika generací zpěvaček a svým fungováním, částečně i repertoárem, navazuje na tradici starších brněnských sborů jako například Kantiléna. V rámci večera se v jednotlivých skladbách představili sopranistka Doubravka Novotná, klavíristé Jiří Hrubý a Helena Fialová, houslistka Barbara Tolarová, harfistka Pavla Kopecká a flétnistka Hana Oráčovávíce

Trumpetista Jiří Kotača založil před deseti lety big band Cotatcha Orchestra. Ten dnes vystupuje s různými programy od nejtradičnějšího jazzu až po vizionářské propojení jazzu s elektronikou. S Jiřím Kotačou hovoříme o tom, jak se orchestr postupně vyprofiloval, jak vzniká autorský repertoár na pomezí jazzu a elektroniky, ale také o tom, co fanouškům přinese listopadový koncert k 10 letům orchestru. Řeč je i o Kotačově mezinárodním kvartetu nebo o tom, jak je možné hru na trubku a křídlovku obohatit efekty.  více

Ačkoliv je Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno věnován především klasice, dramaturgie se nebojí přimíchat do programu například jazzové nebo folklórní koncerty. Právě lidovému umění bylo v neděli 10. listopadu v 15 hodin věnováno pásmo Opojen písní, jehož scénáře a režie se ujala Magdalena Múčková. V podání sboru Netáta ze Strání, jehož vedoucí je Marie Múčková, zpěvačky Kateřiny Gorčíkové z Březové a lidové hudby Matóše z Lopeníka zazněly lidové písně, které zaplnily prostor divadelního sálu brněnské Reduty. Tento komorní hudební pořad akcentoval především obec Březová (Brezová), kterou několikrát sám Leoš Janáček (1854–1928) navštívil a jíž věnoval esej Březovská píseň (1899). Čtení z této eseje procházelo v podání Vladimíra Doskočila celým programem a velmi povedeně tak pásmo propojilo přímo s osobností Leoše Janáčka.  více

Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno nabídl v sobotu také koncert Brno Contemporary Orchestra. Pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra zazněl program z děl čtveřice skladatelů, kteří jsou velkou mírou spjati s Brnem. V divadle Reduta zazněly kompozice Miloslava Ištvana, Aloise Piňose, Josefa Berga a Petra Kofroně.  více

Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky pár dní nazpět oslavila 100. výročí premiéry, která se uskutečnila v Národním divadle Brno. Jejího novodobého festivalového uvedení se zhostil soubor Národního divadla moravskoslezského v režii Itzika Galiliho – choreografa a režiséra izraelského původu. Přivezená inscenace byla uvedena v neděli 10. listopadu v Mahenově divadle.  více

Do letošního ročníku festivalu Janáček Brno přispěla i Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění. Její posluchači připravili sobotní komponovaný program, který divákům předvedl nejen hudbu nejrůznějších stylů, ale také jim ukázal různé prostory fakulty. Při vstupu na fakultu byla příchozím rozdána barevná kolečka, která rozdělila publikum na tři menší skupiny. To vše se stalo z kapacitních důvodů, jelikož se program kromě auly odehrával také ve varhanním sále, klenbovém sále a učebně 09. Všichni tak slyšeli totožný program jen v jiném pořadí.  více

Téměř po devadesáti letech od svého vzniku se do Brna vrátila jediná opera Pavla Haase (1899–1944) Šarlatán. Inscenování této humorné opery se ujalo Národní divadlo moravskoslezské v režii Ondřeje Havelky a hudebním nastudování Jakuba Kleckera. Několik týdnů po premiéře inscenace v Ostravě se v pátek 8. listopadu v Mahenově divadle, kde měl Šarlatán v roce 1938 svoji světovou premiéru, nabídnul novinku ve svém devátém ročníku Festival Janáček Brno 2024.  více

Jedním z komorních koncertů devátého ročníku festivalu Janáček Brno byl také večer věnovaný dílům Leoše Janáčka, a zejména Pavla Haase. Tyto skladby provedla v úterý 5. listopadu v Mozartově sále divadla Reduta různá hudební uskupení složená z tenoristy Nickyho Spence, klavíristky Lady ValešovéNavarra String Quartetu, houslistky Ivany Víškové, hornisty Antonína Koláře a flétnisty Michala Vojáčkavíce

Sobotní dopoledne 2. listopadu bylo zasvěceno sborovým zpěvům v podání mužského pěveckého ansámblu Q VOX. Zpěváci si pro posluchače připravili skladby vybrané na základě dramaturgické linie opírající se o generační prolnutí (učitele) Pavla Křížkovského (1820–1885) a (žáka) Leoše Janáčka (1854–1928), jež byly v druhé půli doplněny díly sbormistrů a skladatelů kontextem i tvorbou spjatými s osobností Janáčka.  více

S tradičním dvouletým odstupem začal Mezinárodní festival Janáček Brno 2024, jehož slavnostní zahájení se uskutečnilo v pátek 1. listopadu v Janáčkově divadle. Národní divadlo Brno při této příležitosti uvedlo premiéru nové inscenace opery Výlety páně Broučkovy Leoše Janáčka (1854–1928), jenž vznikla na náměty dvou povídek Svatopluka Čecha. Režie operní novinky, která vznikla v koprodukci se Staatsoper Unter den Linden, Berlin a Teatro Real, Madrid, se ujal kanadský režisér Robert Carsen. Hudební nastudování, stejně jako dirigování premiéry bylo vloženo do rukou Marka Ivanoviće a v titulní roli Matěje Broučka se představil skotský tenorista Nicky Spencevíce

Nejčtenější

Kritika

Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce