Na jedné z hlavních scén hudebního festivalu Maraton hudby Brno, tzv. world music scéně, vystoupí v sobotu 13. srpna elita evropské world music hudby. Kdo všechno přijede, přibližuje významný publicista a současně dramaturg tohoto programu Milan Tesař.
Součástí Maratonu hudby Brno je letos podruhé i world music scéna, kterou jste jako dramaturg připravil. Na koho se může návštěvník
festivalu těšit?
Letošní scénou world music navazuji na loňský program, kdy jsme představili špičkové interprety z Bosny a Hercegoviny, Belgie a Faerských ostrovů. Tentokrát pokračujeme v mapování barevné evropské scény pohledem do Pobaltí, Středomoří a Polska. Konkrétně se představí ženský sbor Saucejas z Lotyšska, italská skupina La Cantiga de la Serena a polský Warsaw Village Band.
Čím jsou vybraní interpreti pro českého posluchače zajímaví?
Každý z nich je zajímavý sám o sobě, ale věřím, že právě jejich kombinací na jednom pódiu vynikne pestrost hudby našeho kontinentu. Zatímco dámy ze Saucejas zpívají bez doprovodu nástrojů opravdu syrové lidové písně, Warsaw Village Band předvádí neuvěřitelně energickou hudbu, která sice vychází z lidových kořenů, ale je vlastně velmi moderní. La Cantiga de la Serena si za svůj koncept zvolila Středomoří, oblast, v níž se po staletí potkávaly a mísily různé kultury. Během jednoho večera tak návštěvník koncertu procestuje celou Evropu od Středozemního moře přes povodí řeky Visly až k moři Baltskému.
World music scéna je připravována ve spolupráci s hudebním žebříčkem World Music Charts Europe (WMCE), jehož jste sekretářem, a tedy vedoucím. Co je principem tohoto projektu?
Panel WMCE momentálně sdružuje 43 předních rozhlasových hudebních publicistů z 26 evropských zemí. Každý měsíc posloucháme desítky nových nahrávek z celého světa a sestavujeme z nich žebříček, který slouží jako důležitá pomůcka v orientaci v žánru world music. Víme, že jej berou v potaz pořadatelé koncertů a festivalů na celém světě, že jej reflektují novináři, že zajímá i fanoušky. Chcete-li se dozvědět, co je ve světě „exotické“ hudby nového, zkuste se podívat na www.wmce.de, kde si můžete poslechnout ukázky z dvaceti hudebních alb, která v daném měsíci považujeme za nejlepší. WMCE však není jen žebříček. Je to platforma, která propojuje hudební publicisty, vydavatele, hudebníky i další zájemce o tuto hudbu. Vydavatelé například mohou poslat nové CD do všech partnerských rádií naráz v jednom balíku. Ten putuje k nám do Brna a my zajišťujeme distribuci všem ostatním partnerům.
Jak jste sám zmínil, ústředí nezávislého hudebního žebříčku se od listopadu 2020 nachází v Brně. Možná je ještě krátká doba na zhodnocení, obzvlášť po pandemii koronaviru, ale přesto – vidíte už teď přínos pro město?
Panel WMCE měl téměř třicet let své centrum v Berlíně, odkud se do Brna přesunul právě na konci roku 2020. Je to tedy opravdu ještě krátká doba. Ale už to, že důležité vydavatelské společnosti posílají svou produkci do rozhlasových stanic celé Evropy přes Brno, je myslím zajímavé. Z Brna také zdravím tisíce odběratelů našeho newsletteru, který rozesílám vždy první den v měsíci. Kolegy z panelu pravidelně informuji o svých aktivitách včetně například Maratonu hudby, na který je i zveme a na který někteří z nich přijeli loni a další přijedou letos. Mimochodem člen WMCE Davy Sims z Irska nedávno učinil z Maratonu hudby hlavní téma svého dvouhodinového rozhlasového pořadu. A já věřím, že podobných případů bude čím dál víc. (tf)
Rozhovor vznikl MF DNES
Zatím nebyl přidán žádný komentář..