Zdeněk Král: Důležitý je prvotní nápad, rozpracování už je rutina

Zdeněk Král: Důležitý je prvotní nápad, rozpracování už je rutina

Skupina Minach s herečkou a šansoniérkou Marianou Chmelařovou. Album Out Of The Blue(s) se smyčcovým Indigo Quartetem. Spolupráce s další zpívající herečkou Andreou Buršovou. Skladby pro divadelní představení. Nová akustická hudba skupiny KK Band (mj. s mandolinistou Martinem Krajíčkem). Alba lidových a „logopedických“ písniček pro děti. Kniha Drakouni. Televizní pořad Hýbánky. Alba pro sólový klavír. To je – zdaleka ne úplný – výčet aktivit brněnského pianisty a skladatele Zdeňka Krále. Sešli jsme se u příležitosti vydání jeho nového klavírního alba Nahá, ale pochopitelně jsme nezůstali jen u něj.

Zdeňku, osm let po albu Expectation jsi vydal novou nahrávku pro sólové piano. Obsahuje CD Nahá improvizace, nebo napsané skladby?
Já jsem se sice v minulosti hodně zabýval improvizací, ale zrovna toto CD je napsané do poslední noty. Dokonce je v notách i mám. Kdyby si je chtěl tedy někdo podle not zahrát, můžu mu některé poslat. Všechny skladby jsem napsal během jednoho týdne v červenci u svých rodičů. Skládal jsem je u klavíru, na který jsem hrával jako dítě.

A co tě k těm skladbám inspirovalo? Domácké prostředí? Nebo právě ten klavír?
Ani klavír, ani prostředí. Spíše vnitřní pocity. Jsou to milostné skladby, taková malá vyznání.

S tím pochopitelně může souviset název Nahá, ale já za ním cítím ještě jeden význam, aranžérskou obnaženost alba. Na celém CD ses obešel bez košatých aranží, i když bych si je tam možná dokázal představit.
Ano, říkáš to přesně. Je to taková obnažená hudba, něco prostého. Všechno další by bylo nadbytečné. Je to takové moje otevření se: Podívejte se, tady mě máte s mými pocity. Toto říkám, ale nevyjadřuji se slovy, ale hudbou.

Tvorbě pro sólový klavír se věnuješ už mnoho let, ale tvůj hudební pravěk – to byl kontrabas, že?
To je opravdu hudební pravěk (smích). Pocházím z Nového Boru, kde byl sklářský průmysl, a rodiče zpočátku chtěli, abych i já byl sklářem. Mně ale bylo u pece špatně a chtěl jsem se věnovat hudbě. Přál jsem si jít na konzervatoř na klavír, ale místo toho, abych doma dřel stupnice a akordy, přehrával jsem si své vlastní skladby, filmové melodie a písničky. Podle svého tehdejšího učitele jsem tím pádem neměl potřebnou techniku. A tak jediná možnost, která mi zbyla, abych zůstal u hudby, bylo přihlásit se ke studiu kontrabasu, protože kontrabasistů bylo málo. Při přijímačkách mi sice řekli, že jsem měl jít na klavír, protože měli málo kluků klavíristů, ale to už bylo pozdě. Studoval jsem tedy kontrabas a přestup do klavírní třídy mi byl umožněn až po čtyřech letech. Ovšem mezitím jsem neměl ke klavíru ve škole moc přístup, nemohl jsem cvičit, a tak jsem se příliš neposunul. A pak už jsem neměl tu píli a vůli přinutit se k tomu, abych dosáhl správné techniky na úrovni konzervatoře. Nicméně nakonec jsem se k tomu sám vrátil, techniku podstatně vylepšil a dnes se hrou na klavír v podstatě živím. Vystudoval jsem tedy na konzervatoři hru na kontrabas, ale hned po absolventském koncertě jsem kontrabas prodal a od té doby se věnuji jen klavíru.

Pak jsi ale ještě absolvoval kompozici na JAMU, jsi tedy vystudovaný skladatel. Jak komponuješ? Zapisuješ nápady do not a pak si je přehráváš, nebo improvizuješ u klavíru a nápady si potom zaznamenáváš?
Je to různé, ale většinou mě v duchu napadne motiv, který si na klavíru ověřím a zapíšu si ho. Když mám tedy čas, zkouším vymyslet třeba tři motivy, které pak rozpracovávám. Důležitý je prvotní nápad, rozpracování už je rutina. První nápad potřebuje nějaké vnitřní pnutí nebo inspiraci. V poslední době inspirace přicházela, a já jsem tedy neměl problém psát. Témata přicházela sama.

Mluvíš o motivech, které jsou na počátku tvých skladeb. Máš na mysli motivy melodické, nebo harmonické?
Je to kombinace všeho, zhmotněný pocit, který může být rytmický, harmonický i melodický. Nemusí to být vyloženě silná melodie, může to být i minimalistické téma. Taková je ostatně většina skladeb na novém CD.

Album jsi tedy složil u klavíru, na který jsi hrával jako kluk. Natočil jsi je však na jiný nástroj…
Ano, chtěl jsem, aby zvuk společně s hudbou přenášel mé pocity, a barva klavíru pro to byla důležitá. Snažil jsem se najít dobrý nástroj. Nakonec jsem natáčel na klavír Steinway a jsem moc rád, že se to podařilo. Na koncertě se dá použít i elektrický klavír, ale Steinway má něco, co se elektronicky nedá nahradit.

Někteří špičkoví hráči ze světa, kteří u nás koncertují, značku Steinway přímo vyžadují. A pořadatelé koncertů pak tyto nástroje někdy i složitě shánějí. Dokázal bys vyjádřit slovy, čím je právě tento nástroj tak výjimečný?
Má hloubku, jeho zvuk je „široký“. Je to možná pocitová věc, ale alikvóty se u něj tvoří tak, že zvuk je hutný, je ho tam hodně a v člověku to rezonuje.

Když posloucháš nějakou klavírní nahrávku, poznáš typ nástroje?
Někdy ano. Vedle Steinwaye mám rád také Bösendorfer, který má jemnější, sametovější zvuk. Petrof je ostřejší, zvlášť ve výškách, ale je to pro mě také dobrá značka, i ten mi vyhovuje. Občas se ale někde objeví například pianino značky Hlucháň a ten název už mluví sám za sebe. To většinou moc dobře nehraje.

Hráváš skladby z alba Nahá i živě?
S Tomášem Matonohou a Vendulou Příhodovou hráváme hudební kabaret Inspektor Kluzó. V jeho rámci mám svoje okénko, kde hraji většinou dvě skladby z tohoto alba. Volím pravidelně skladbu Nahá 02. Říkám publiku, že když si člověk pustí cédéčko, poslechne si zpravidla jen první skladbu. A tak živě přidám ještě tu druhou… (smích)

V rámci kabaretu ty skladby dostávají nový rozměr…
Ano, v kabaretu Nahá funguje tak, že po humoristickém čísle zklidní náladu a nabídne nějaký protipól. Ale chystám – se supervizí Tomáše Matonohy – sólový klavírní recitál, do jehož programu chci mimo jiné zařadit i ukázky z CD Nahá. Budou tam ale i skladby, které jsem složil už dříve, nějaké soundtracky, jazz i vážná hudba.

Vedle sólového piana a kabaretu máš spoustu dalších aktivit. Spolupracoval jsi se smyčcovým kvartetem a s několika zpěvačkami. A nedávno proběhla dokonce premiéra tvé missy brevis.
Projektů je hodně a někdy člověk musí opustit staré pro nové. Bohužel. Co se týká mše, dostal jsem nabídku od pěveckého sboru Kantila ze Křtin pod vedením Lukáše Sotoláře, abych napsal missu brevis pro baryton, soprán, smíšený sbor a malý orchestr. Zadání jsem dostal přibližně před rokem, skladbu jsem psal asi dva měsíce a premiéru měla v březnu na zámku v Mikulově. Podle ohlasů myslím, že to dopadlo dobře. Já sám jsem se skladbou spokojený. Někteří autoři po premiéře vezmou noty a začnou škrtat. I já jsem měl pocit, že bych pár taktů oželel… Někdy až při živém provedení zjistíte, zda je některý takt nadbytečný. Asi to souvisí s konkrétní interpretací.

Měl jsi už předtím nějaké zkušenosti s duchovní hudbou?
Přímo s duchovní hudbou ne, spíše s dětskými sbory. Nevím, nakolik je duchovní třeba Carmina burana, z které jsme si s kolegou Petrem Čenským vzali jiné texty, než které zpracoval Carl Orff, a napsali jsme Carmina burana 2 – O lidské duši. Byly tam jak texty duchovního charakteru, tak verše o alkoholu a jiných světských radovánkách.

Mě hlavně zajímalo, jestli psaní Missy brevis vyžadovalo jiný typ soustředění a hledání inspirace.
Myslím, že ano. Člověk k duchovnímu textu, který má nějaký konkrétní obsah, musí přistupovat s respektem. To neznamená, že bych tam nemohl použít třeba prvky jazzové nebo rockové hudby, ale právě kvůli tomu respektu nemohu překročit určitou hranici. Ani ne tak hudební nebo výrazovou, jako spíš vnitřní.

Natočil jsi také několik písňových alb pro děti, ale dětem se věnuješ i v televizním pořadu.
Kromě logopedických písniček Žvaní žabák u louže a několika dětských zpěvníků lidových písní je asi nejviditelnější mé působení v pořadu Hýbánky, který už dva a půl roku televize vysílá. To je taková radostná týmová práce, na které se podílím společně s herečkou, zpěvačkou a tanečnicí Kristýnou Štarhovou a s režisérem Pavlem Šimákem. Scénáře vytváříme společně. Pořad si získal docela velkou fanouškovskou základnu ze strany dětí i rodičů a má velmi vysokou sledovanost.

Je ti bližší role introvertního pianisty na sólovém albu, nebo úloha klauna v Hýbánkách?
Obě polohy jsou mi blízké a vzájemně se doplňují. Mám rád spojení humoru a romantického klavíru. Vzorem je mi už zesnulý dánský pianista Victor Borge, průkopník stand-up comedy u klavíru. Cesta, kterou mi ukázal, se mi moc líbí. Jinak ale humor pro děti se mi dělá snadno. Sám mám doma děti a mám to na nich nacvičené. I vymýšlení scénářů je zábavná práce, kterou si užívám. Další poloha v mé tvorbě pro děti jsou úpravy lidových písniček. Ty znám od své maminky, která pochází ze Strání, a ty písničky mně a bráchovi zpívala, když jsme byli malí.

Jsi držitelem několika ocenění. Například v roce 2000 jsi na festivalu Zahrada dostal cenu pořadatelů jako člen skupiny K+K Band. Ale máš i jiné zajímavé trofeje…
Ano, nějaké ceny jsem získal za své vážné skladby. V roce 1998 byla například moje skladba Bariéry prezentována v Paříži na Tribuně mladých skladatelů. V poslední době jsem obdržel jednu cenu, které si hodně vážím. Za scénickou hudbu k představení Deník Anny Frankové jsem získal Cenu komediantů v divadle v Uherském Hradišti.

To byla, předpokládám, také „vážná“ záležitost?
Tak napůl. Scénická hudba opravdu vážná byla, ale kromě ní tam byly i písničky.

Jsi soutěživý tvor? Jsou pro tebe ocenění důležitá?
Každá cena určitě potěší. Je to ale hodně subjektivní. Záleží na tom, kdo to posuzuje a jak k tomu pohlíží. Někdy vidím nějakou soutěž, nadchnu se a začnu psát skladbu. Ale pak mě to přejde a říkám si, že je to vyhozený čas. Člověk má čas investovat do toho, co je jisté, a ne jej ztrácet tím, že píše pro nějakou porotu, jejíž pocit může být subjektivní. Ale když člověk cenu dostane, stejně si říká, že to asi je objektivně dobré. (smích)

Zájemci mohou tvé aktivity sledovat na facebookové stránce Romantický klavír Zdeňka Krále a především na webu www.zdenek-kral.cz. Prozraď ale, čím v současné době umělecky nejvíc žiješ?
Stále žiju Hýbánkami, připravuji nové klavírní album, dostal jsem nabídku napsat novou knížku pro děti. Připravuji sólový klavírní recitál Čtvero ročních dob, zkoušíme a hrajeme s Tomášem Matonohou a Vendulou Příhodovou v Inspektoru Kluzó, hraji představení Nekorektní skeče z autorské dílny Luboše Baláka, se kterým zároveň chystáme hru podle knížky Tati, ty mě přivedeš do hrobu. Máme už scénáře a teď k nim píšeme písničky.

To je kniha výroků tvého syna, že?
Ano. Jsou to průpovídky jako „Tati, kdy bude oběd? Už dlouho nebyl“. Z podobných mouder jsme sestavili divadelní hru. Pojednává o otci, který chce vychovávat své děti. Moc mu to nejde a on cítí, že ho v podstatě přivedou do blázince nebo do hrobu…

Posledním předvánočním koncertem uzavřela Filharmonie Brno letošní část abonentní řady Filharmonie doma. Do jejího čela se vůbec poprvé postavil hvězdný houslista Fabio Biondi, který je známý především interpretací barokní hudby. Kromě smyčce se ale chopil také taktovky a brněnskému publiku se tak představil ve dvojroli houslista / dirigent. Společně s Filharmonií Brno provedl ve čtvrtek 19. 12. v Besedním domě díla Antonia Vivaldiho, Jana Dismase Zelenky, Pietra Nardiniho a Luigi Boccheriniho.  více

Kolem svátku svaté Doroty (6. února) a zejména od sv. Floriána (4. května) do sv. Martina (11. listopadu) se asi ve stovce obcí Brněnska a více jak dvaceti městských částech Brna každoročně konají slavnosti, které jsou od nepaměti, mnohde dodnes, nejvýznamnější událostí kulturního roku. Jejich hlavními účastníky bývala svobodná mládež odrostlá škole, chasa, která si na rok volila své zástupce - dva až čtyři stárky. Tato stárkovská organizace začala od začátku 20. století zanikat a pořadatelství jedněch hodů v obci se rozdrobilo mezi řadu spolků. S jejich rušením či ukončením činnosti se pořadatelství hodů přerušilo, případně v letech nesvobody přecházely hody do ilegality. Jejich dnešní slavení je tedy tradice obnovovaná, v dosídlených či novějších lokalitách zaváděná.  více

Vánoce v Brně znamenají také tradiční předvánoční koncert Brno Contemporary Orchestra (BCO), který se tentokrát uskutečnil s titulkem Z Ameriky do Tuřan. Odehrál se 18. prosince a po roční pauze se opět vrátil do tuřanské sokolovny. BCO pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra provedlo skladby Mauricia Kagela, Steva Reicha, Trevora Grahla a tradičně i Miloslava Kabeláče. Společně s orchestrem se publiku představila čtveřice zpěváků ve složení Aneta Podracká BendováKornél MikeczMichal Kuča a Martin Kotulan. V závěru první poloviny pak Pavel Šnajdr vyměnil taktovku za tleskání, v čemž ho doplnil Petr Hladíkvíce

Po roce 1989 se začalo Brno pomalu ale jistě z hermeticky uzavřené socialistické republiky chystat na divoké devadesátky plné nevyjasněných vražd, podvodů s lehkými topnými oleji a mafiánských tanečků v rytmu diska. Stěny dětských pokojů plnila Nirvana a plechovky od Coca Coly, na nočním stolku nesmělo chybět poslední Bravíčko. Měl i v této době folklor své místo, musel si ho znovu vydobýt nebo jde o maják, který rozbouřené dějiny nijak nezasáhly?  více

Téma v názvu je dosti široké a neodvažuji se svůj text nazvat jinak, než letmým ohlédnutím. Nejdříve si však dovolím malou retrospektivu.  více

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Poslední z komorních koncertů v brněnských vilách na festivalu Janáček Brno 2024 se odehrál v neděli 24. listopadu odpoledne. Smyčcové kvartety Vítězslavy Kaprálové, Leoše Janáčka a Vítězslava Nováka provedlo ve vile Löw-Beer Janáčkovo kvarteto ve složení Miloš Vacek – 1. housle, Richard Kružík – 2. housle, Jan Řezníček – viola a Lukáš Polák – violoncello.  více

Abonentní řadu Filharmonie doma zahájila ve čtvrtek 21. listopadu v Besedním domě Filharmonie Brno pod vedením Roberta Kružíka. Zatímco první polovina byla věnována skladbám Johanna Sebastiana Bacha, ovšem v úpravě autorů 20. století, druhou polovinu vyplnila Symfonie č. 4 Alfreda Schnittkeho. V další kompozici první poloviny před orchestr předstoupil houslista Martin Pavlík, a ve Schnittkeho Čtvrté symfonii se k orchestru přidali mezzosopranistka Hana Kopřivová a tenorista Pavel Valenta. V obou polovinách koncertu pak orchestr doplnil pěvecký sbor Gaudeamus Brno pod vedením Daši Karasové a Martiny Kirovévíce

Moravskou národní operu Její pastorkyňa Leoše Janáčka (1854–1928) přivezlo do Brna na festival Janáček Brno 2024 Moravské divadlo Olomouc v koprodukci s Janáčkovou operou NdB. Inscenační tým v čele s režisérkou Veronikou Kos Loulovou se titul rozhodl uvést pod názvem Jenůfa, pod kterým se uvádí v zahraničí. Ve středu 20. listopadu, pět dní po své premiéře v Olomouci, mohli také diváci v Mahenově divadle shlédnout nejnovější tuzemské uchopení nejhranější Janáčkovy opery. Hudebního nastudování výrazně upravené původní verze z roku 1904 se zhostila dirigentka Anna Novotná Pešková, a v hlavních rolích se představili Barbora Perná (Jenůfa), Eliška Gattringerová (Kostelnička), Josef Moravec (Laca Klemeň) a Raman Hasymau (Števa Buryja).  více

Kancelář Brno - město hudby UNESCO vám za finanční podpory JIhomoravského kraje v rámci aktivit spojeným s Rokem folklorních souborů představuje soupis aktivních folklorních uskupení (soubory, chasy, muziky) na území Brněnska.  více

Další z orchestrálních koncertů, který se odehrál v rámci festivalu Janáček Brno, patřil domácímu Orchestru Janáčkovy opery NdB pod vedením dirigenta Roberta Kružíka. V pátek 15. listopadu v Mahenově divadle zazněly skladby Leoše Janáčka, Miloslava Ištvana a Bohuslava Martinů. U každé z kompozic pak orchestr doplnili sólisté: u první jmenované to byl houslista Jan Mráček, u druhé recitátoři Daniel Bambas Hana Briešťanská, a při závěrečné kvarteto zpěváků Jana Šrejma KačírkováVáclava Krejčí HouskováVít Nosek a Tadeáš Hoza, se kterými orchestr doplnili také Český filharmonický sbor Brno a Dětský sbor Brnovíce

Nejčtenější

Kritika

Posledním předvánočním koncertem uzavřela Filharmonie Brno letošní část abonentní řady Filharmonie doma. Do jejího čela se vůbec poprvé postavil hvězdný houslista Fabio Biondi, který je známý především interpretací barokní hudby. Kromě smyčce se ale chopil také taktovky a brněnskému publiku se tak představil ve dvojroli houslista / dirigent. Společně s Filharmonií Brno provedl ve čtvrtek 19. 12. v Besedním domě díla Antonia Vivaldiho, Jana Dismase Zelenky, Pietra Nardiniho a Luigi Boccheriniho.  více