Muzeum města Brna k oslavě tohoto významného milníku – 100 let rozhlasového vysílání – uvádí výstavu Na brněnské vlně, kterou budou moci návštěvníci zhlédnout na hradě Špilberku. Panelová část výstavy se nachází v exteriéru, interaktivní část je umístěna v prostoru Galerie Jih. První pravidelné rozhlasové vysílání vůbec bylo spuštěno ve Spojených státech v roce 1920, BBC začala vysílat v roce 1922 a poté již následovala Praha v roce 1923 a Brno v roce 1924.
Díky neúnavné píli prvních průkopníků se v Brně podařilo vybudovat fenomén propojený s širokou škálou významných osobností napříč žánry, jako byl Oldřich Nový, Karel Höger nebo Lev Vašíček. Rozhlas se stal nedílnou součástí každodennosti ve 20. i 21. století. Brněnský program již od svého počátku nabízel hudbu, vzdělávací pořady, humor i přenosy sportu, přímé přenosy z brněnských divadel, rozhovory s osobnostmi, reportáže a rozhlasové hry. Množství pořadů, které byly posléze přejímány ostatními stanicemi v republice, se zrodilo právě v Brně. Ať už se jednalo o léta svobodné tvorby nebo roky cenzury a ztráty autonomního postavení, v brněnském studiu bylo vytvořeno nepřeberné množství originálních pořadů, například nezapomenutelné Toulky českou minulostí, nahrávek rozhlasových těles i populárních hudebníků a zpěváků, jako například Gustav Brom se svým orchestrem, odvážné reportáže, sportovní přenosy i rozhlasové hry, dramatizace a četby.
Brněnské studio se bohatou měrou podílelo také na přípravě pořadů pro celostátní vysílání. „Jsme hrdí, že právě Muzeum města Brna bude prezentovat tento významný brněnský milník. U výstavy jsme si kladli za cíl postihnout fenomén brněnského rozhlasu dobře vstřebatelnou a zároveň vzdělávací a interaktivní formou. Těší mě, že můžeme prostřednictvím této výstavy přiblížit široké veřejnosti bohatou tvůrčí i kulturní tradici spojenou s brněnským rozhlasem a jeho nezastupitelným vlivem na společnost,“ sděluje ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.
Část výstavy týkající se historického vývoje brněnského rozhlasu se nachází na venkovních panelech a provází návštěvníka historií od jeho počátku až do nynějších dní. Připomíná stoletou historii brněnského rozhlasového vysílání a jeho specifik, s důrazem na významné osobnosti pracující v rozhlase i pro rozhlas, rozhlasová hudební tělesa, významné pořady a také na budovy, které rozhlas obýval. Všechny panely jsou po načtení QR kódu přístupné také v anglickém a v českém jazyce pro potřeby zahraničních a zrakově znevýhodněných návštěvníků. Výstava potrvá od 16. května do 20. října 2024 na hradě Špilberku, bude zdarma přístupná denně od 10:00 do 18:00.
Interiérová část přibližuje rozhlasovou tvorbu, a to zejména ukázkami rozhlasové práce, které si návštěvníci mohou poslechnout. „Chtěli jsme návštěvníkům, co nejvíce přiblížit práci rozhlasového tvůrce, a tak jsme do výstavy umístili malý nahrávací koutek, napodobující systém nahrávání rozhlasových her v období první republiky. Návštěvníci si 2 tak mohou zkusit nahrát část rozhlasové pohádky nebo básně včetně ruchů,“ vysvětluje kurátorka výstavy Anežka Špinlerová. Svou nahrávku si pak budou moci odnést domů, bude k dispozici ke stažení pomocí QR kódu.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..