Dnes začíná cyklus přednášek estonského skladatele Toivo Tuleva a dalších hostů, kteří vystoupí v rámci kurzu Contemporary sacred and spiritual music in the Baltic Region na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Přednášky jsou veřejně přístupné.
Skladatel Toivo Tulev (Estonská hudební a divadelní akademie, Tallin, bývalý vedoucí oddělení kompozice) bude ve dnech 10. a 11. dubna dvakrát přednášet v rámci kurzu Contemporary sacred and spiritual music in the Baltic Region. Intenzivní výukový program počítá vedle přednášek (představení klíčových osobností soudobé hudby z Pobaltí s akcentem na duchovní tvorbu) a seminářů (poslech děl, diskuse) a také s případnou návštěvou světové premiéry skladby Toivo Tuleva (Brno, 14. dubna 2019, katedrála sv. Petra a Pavla, 19.00) v rámci Velikonočního festivalu duchovní hudby v Brně.
Přednášky začínají dnes, tedy 10. dubna, poslední proběhne v pátek 12. dubna 2019. Přednášky jsou veřejně přístupné.
V dílech estonského skladatele Toivo Tuleva (*1958) převažuje jednoznačně duchovní tematika, často přímo v souvislosti s katolicismem, či spíše univerzálněji s hlubokou mystikou. Tulevův hudební jazyk bývá označován jako neoexpresionistický. Na rozdíl od mnoha jeho současníků je Tulevova hudba silně emocionální, intenzivně promlouvá k posluchači, aniž by však postrádala racionální strukturu. Ostatně právě umění propojit důmyslnou vnitřní strukturu díla s jeho zvukovou krásou bylo vždy výsadou největších tvůrců nejen duchovní hudby (Josquin Desprez, Claudio Monteverdi, Johann Sebastian Bach, Maurice Duruflé). Mezi Tulevovy učitele patřili Eino Tamberg a švédský skladatel Sven-David Sandström; k podstatným zkušenostem však náleželo také jeho studium elektroakustické hudby v Kolíně nad Rýnem v roce 1996. Za určující považuje sám skladatel také vliv děl Tõnu Kaljuste či Erkki-Sven Tüüra a podstatně jej ovlivnilo také působení v řadě ansámblů staré hudby včetně pařížského Choeur Gregoriaen, právě studium chorálu hrálo rozhodující roli v jeho hudební formaci.
Program:
středa 10. dubna 10.00-12.00, N 43 (Janáčkovo náměstí 2a)
Mgr. Vítězslav Mikeš, Ph. D. (muzikolog, dramaturg Filharmonie Brno):
Hudba Pobaltí 20. a 21. století
středa 10. dubna 14.00-16.00, N 43 (Janáčkovo náměstí 2a)
Toivo Tulev, autorská přednáška a diskuse
Contemporary sacred and spiritual music in the Baltic Region (v anglickém jazyce)
čtvrtek 11. dubna 14.00-16.00, čítárna Filosofické fakulty
(A. Nováka 1, přístup přes vrátnici a nádvoří fakulty)
Toivo Tulev, autorská přednáška s ukázkami z tvorby v anglickém jazyce
pátek 12. dubna 10.00-12.00, N 21 (Janáčkovo náměstí 2a)
Mgr. Vojtěch Dlask, Ph. D. (skladatel):
Současná hudba Estonska