Alena Antalová a velký návrat šansonu do Městského divadla Brno

9. leden 2025, 1:00

Alena Antalová a velký návrat šansonu do Městského divadla Brno

Duo Alena Antalová a Alex Anders připravují večer plný šansonu. Herečka a zpěvačka MdB vystoupí spolu se skladatelem, textařem, interpretem a pianistou Alexem Andersem (vlastním jménem Alexandr Špunda) na činoherní scéně Městského divadla Brno. 

Anders píše, skládá a zpívá vlastní šansony, zároveň se doprovází na klavír, čímž pokračuje v tradici českého šansonu a navazuje tak na odkaz Hany Hegerové, Petra Hapky či Michala Horáčka. Dlouho hledal interpretku, která by se k němu připojila, až se našli s Alenou Antalovou, od té chvíle vytvořili novou hudební šansonovou dvojici a vystupují společně.

Anders působil jako pianista třicet let v zahraničí, kde hrál i takovým osobnostem, jako byla anglická královna Alžběta II., Dustin Hoffman a mnoha dalším.

Alena Antalová o jejich společné práci říká: „Setkání s Alexovou tvorbou beru jako určitý dar od života, tentokráte profesní. I když jsem fatalista, samotnou mě překvapilo a neustále překvapuje, co ve mně jeho hudba a jeho texty probouzejí...“ A Alex Anders potvrzuje: „Dlouho jsem hledal interpretku pro své šansony. Děkuji osudu za to, že mi do cesty poslal Alenu. Je to totiž žena s velkým srdcem a duší a navíc skvěle zpívá.“

Ukázky z jejich tvorby mohli již ostatně slyšet i návštěvníci festivalu Dokořán pro hudební divadlo v roce 2023, na kterém se svým pásmem písní v rámci doprovodného programu na Dvoraně MdB vystupovali. V lednu 2025 jejich šansonový recitál tedy proběhne přímo na domovské scéně herečky Aleny Antalové, jež je dlouholetou významnou oporou hereckého souboru Městského divadla Brno. Koncert nazvaný prostě a jednoduše ALI se v režii Petra Gazdíka uskuteční v sobotu 11. ledna 2025 v 19:00 na Činoherní scéně MdB.

Foto archiv MdB

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

ALI: šansonový projekt Aleny Antalové a Alexe Anderse

11.1.2025, 19:00 / Činoherní scéna MDB

Velký návrat šansonu!

Herečka a zpěvačka Alena Antalová a skladatel, textař, zpěvák a pianista Alex Anders vytvořili novou hudební šansonovou dvojici.

Alex Anders píše, skládá a zpívá svoje úžasné šansony, zároveň se doprovází na klavír. Dlouho hledal interpretku, která by se k němu připojila, až se našli s Alenou Antalovou, ženou, která zpívá duší i srdcem, což je u šansonu podstatné, a od té chvíle vystupují společně.

Alena a Alex jsou zcela nová dvojice na hudební scéně, ale zejména Alena Antalová není osoba neznámá, ba právě naopak, jedná se o v Brně velmi oblíbenou herečku i zpěvačku.

V oblasti šansonu je po odchodu paní Hany Hegerové a pana Petra Hapky obrovská díra. Přitom o šansony je velký zájem, zejména mezi střední a starší generací. Lidi písně s příběhem o životě prostě baví.

O Alexovi tvrdí, že je vlastně takový Hapka–Horáček v jednom, stejně tak je ojedinělý i jeho zpěv a klavír. Je to muž s duší umělce, který hrál jako pianista 30 let v zahraničí, kde hrál i takovým osobnostem jako anglická královna Alžběta, Michail Gorbačov, Dustin Hoffman atd.

Už druhý letošní program pořádaný Filharmonií Brno oslavil jubileum významného skladatele. Zatímco Novoroční koncert byl věnován Johannu Straussovi mladšímu, koncert konaný 16. ledna v Janáčkově divadle připomněl nadcházející výročí Maurice Ravela (1875–1937), od jehož narození uplyne 7. března 150 let. Při koncertu složeném čistě z Ravelových děl se do čela Filharmonie Brno po delší době postavil její šéfdirigent Dennis Russell Davies. Během čtvrtečního večera zazněly mimo jiné oba Ravelovy klavírní koncerty, při kterých se za klavír posadil francouzský klavírista Alexandre Tharaudvíce

První letošní koncert abonentní řady Filharmonie doma, který se odehrál 10. ledna v Besedním domě, věnovala Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Kromě jeho děl ale zazněla také krátká kompozice Justė Janulytė, která diváky na krátkou chvíli přenesla z klasicismu do 21. století. V první polovině večera se k orchestru přidala dvojice sólistů ve složení Fedor Rudin (housle) a Pavel Nikl (viola).  více

Novoroční koncert Filharmonie Brno je již 1. ledna v Janáčkově divadle zaběhlou tradicí. Ani letošní rok nebyl výjimkou, a orchestr pod vedením dirigenta Michela Tabachnika provedl program složený zejména z děl Johanna Strausse mladšího. Brněnská filharmonie takto zahájila takzvaný straussovský rok. V roce 2025 totiž má skladatel titulovaný jako král valčíků významné jubileum 200 let od narození. Straussovy kompozice doplnily skladby Ericha Wolfganga Korngolda, Richarda Strausse a Dimitrije Šostakoviče.  více

Dva večery po sobě hostilo koncem listopadu brněnské Divadlo Husa na provázku taneční představení s názvem Bohyně. Šlo o magisterskou práci Jana Kysučana. Stávající vedoucí taneční složky Vojenského uměleckého souboru Ondráš s představením inspirovaným kopaničářskými bohyněmi, ale i pohanskou minulostí, před dvěma lety absolvoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. V rozhovoru jsme se dostali pod pokličku umělecké choreografie i představení samotného.  více

„Kultura je most“ zaznělo při – v pořadí již druhém - Koncertě česko-rakouského partnerství, který se odehrál v pátek 20. prosince na zámku Thalheim. Jednalo se o závěrečný večer 5. ročníku celoevropského projektu České sny 2024 a také o součást oslav Roku české hudby i mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae. Kultura je most spojující nejen odlišné generace, různé společenské vrstvy, ale i celé národy. A právě projekt České sny, který jen v roce 2024 prezentoval hudbu českých skladatelů v 50 evropských městech 22 různých států, toho může být výmluvným příkladem. Ostatně jen v prosinci zazněla kromě závěrečného koncertu v Rakousku řada dalších 11 v jižní části Evropy od portugalského Amarante přes italské Pesaro až po chorvatský Varaždin. Koncert byl věnován bývalému dolnorakouskému zemskému hejtmanovi Erwinu Pröllovi, který se dlouhodobě zasazuje o budování a prohlubování vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.  více

Nejčtenější