Koncert je věnovaný památce čtyřiceti dětí utopených za 2. světové války na Mendlově náměstí (20. 11. 1944). Na koncertě zazní dvě objednané kompozice ve světových premiérách, Dych pro orchestr od Adriána Demoče a meditativní Cvičení dechu a ducha od Pavla Zlámala. Vystoupí klarinetista Marek Švejkar, který zahraje v české premiéře skladby Domaines od Piera Bouleze a na závěr zazní poněkud netypické Akce od polského skladatele Krzysztofa Pendereckého.
Tragické události nešťastného amerického náletu na Brno v listopadu 1944 způsobily obrovské neštěstí. Stovky lidí zemřely, tisíce lidí zůstaly bez přístřeší. Jedna ze dvou a půl tisíce bomb zničila parovodní potrubí, které zatopilo několik sklepů, ve kterých se před náletem ukrývali obyvatelé Brna. Mnozí stihli uprchnout před vroucí vodou, ale čtyřicet dětí z německé školy na Mendlově náměstí to štěstí nemělo. Vydechly naposledy a po roce 1945 nezůstalo v Brně mnoho lidí, kteří by na ně vzpomínali. Koncert proběhne zítra, tedy 20. listopadu 2024 od 19:00 v Orlovně na Mendlově náměstí.
„Celá koncertní sezóna 2024-25 Brno Contemporary Orchestra je věnována intenzivnímu, vnímavému a mnohdy panickému poslechu, na který v běžném životě je již velmi málo času. Hudba se stala hlukem, který nás chtě i nechtě obklopuje a stává se zbytnou či nezbytnou kulisou jiných aktivit. Je nesnadné a víceméně nepraktické se jenom tak posadit a nedělat nic jiného než poslouchat. Snad i proto jsme hledali inspiraci u lékařů, kteří neposlouchají jenom aby slyšeli, ale aby ze slyšného vyvodili výsledky a díky dlouholetým zkušenostem již dobře znají vhodná místa poslechu…. Hudba je však svébytným abstraktním zvukovým prostorem, procesem i strukturou, je otevřeným kódem, z nějž nemusíme vyvozovat konkrétní výsledky a identifikovat zdravotní či psychický stav, ale můžeme zůstat v onom nepopsatelném virtuálním prostoru hry se skleněnými perlami. Doufáme, že při poslechu se zatajeným dechem budeme myslet na to, že lepší je být dobrým, než špatným a zlým člověkem“, vysvětluje autor dramaturgického konceptu BCO Viktor Pantůček.
„To, že ještě žiji (je mi 81 let) je zásluhou známého brněnského zpěváka Milana Chladila, který byl ve vedlejším sklepu. Z něho se sám dostal ven a oznámil hasičům, že vedle jsou zavalení žáci. Hasiči nás včas vytáhli. Asi za půl hodiny byl náš sklep zaplaven vařící vodou z rozbitého dálkového topení. Jinak bychom nepřežili podobně jako žáci německé školy na Starém Brně naproti pivovaru. Tam zahynula spousta dětí…“ vypráví Vlastimil Čoupek, pamětník (2014).
„Měl jsem to štěstí, že se mi během zkoušky na koncert podařilo masáží srdce zachránit život hráči z orchestru. Není to jednoduché rozhodnutí, ale musí být učiněno rychle. Není čas na hrdinství a myšlenky, zdali to zvládnete nebo ne. Zkrátka musíte, je to vaše povinnost. I hrůzy, které se stali na Mendlově náměstí přesně před osmdesáti lety jsou součástí našeho života a měli bychom o nich vědět a připomínat, že lidský život je dar, za který je třeba bojovat“, říká umělecký vedoucí a dirigent Pavel Šnajdr.
ADRIAN DEMOČ: Dych for Orchestra (objednávka BCO)
PIERRE BOULEZ: Domaines, pro klarinet a ensemble (1961–1968)
PAVEL ZLÁMAL: Cvičení dechu a ducha (objednávka BCO)
KRZYZSTOF PENDERECKI: Actions for Free Jazz Orchestra (1971)
MAREK ŠVEJKAR klarinet
BRNO CONTEMPORARY ORCHESTRA řídí PAVEL ŠNAJDR
Zatím nebyl přidán žádný komentář..