Co se děje v Brně: Třetí díl kulturního coronewsletteru

Co se děje v Brně: Třetí díl kulturního coronewsletteru

Brněnský kulturní parlament vydává další číslo coronewsletteru. Jakou kulturu si nyní můžete dopřát online doma nebo jak jsou na tom aktuálně brněnské kluby a divadla se dozvíte v článku.

PODPŮRNÁ OPATŘENÍ Z ÚROVNĚ MĚSTA BRNA

Návrh dotačního programu a návratné finanční výpomoci můžete během středy a čtvrtka komentovat na stránkách Brněnského kulturního parlamentu ZDE (návratná finanční výpomoc) a ZDE (dotační program). Ve čtvrtek 9. 4. v 16:00 proběhne veřejný call na aplikaci Zoom (návod k instalaci ZDE), kterého se bude účastnit radní pro kulturu Marek Fišer a zástupci Odboru kultury MMB. Zájemci o účast na veřejném callu se prosím hlaste do středy 8. 4. na emailu lukesova.pavla@brno.cz pro zjištění celkového zájmu. Budeme rádi, když nám Vaše připomínky pošlete předem, aby jejich vypořádání na zoomu proběhlo co nejvěcněji.

FACEBOOKOVÁ STRÁNKA BRNĚNSKÝ KULTURNÍ PARLAMENT

Abychom s vámi mohli ještě lépe a rychleji komunikovat, rozhodli jsme se založit Facebookovou stránku Brněnského kulturního parlamentu (BKP), kde vám budeme přinášet aktuální informace z Odboru kultury a platformy BKP. V nejbližších dnech budete mít možnost si stránku přidat mezi své oblíbené #brkupa.

NOMINACE KANDIDÁTŮ NA ODBORNÉ ČLENY HODNOTICÍCH KOMISÍ

Připomínáme možnost nominovat kandidáty na externí odborné členy hodnoticích komisí pro jednotlivé vyhlášené dotační programy v oblasti kultury na funkční období 2020-2022, a to nejpozději do 30. 4. 2020 včetně na emailovou adresu hujnakova.pavla@brno.cz. Více informací najdete ZDE.

OPATŘENÍ NA CELOSTÁTNÍ ÚROVNI

Sledujte naši stránku ZDE, kde vám opět přinášíme aktuální informace týkající se podpory z ministerstev pro OSVČ i právnické osoby. Doporučujeme také odebírat newsletter Institutu umění “Kultura v karanténě” - ZDE, který přináší aktuální informace z kultury na úrovni státu včetně připravovaných opatření z úrovně Ministerstva kultury ČR.

PŘÍLEŽITOSTI PRO VÁS

Brněnský kulturní kalendář

Rádi bychom opětovně apelovali na všechny organizátory kulturních akcí, aby při plánování a přesouvání událostí v roce 2020 a 2021 využívali městský plánovací kalendář KalTic, tak aby nedocházelo k nechtěným kolizím. Pokud váš projekt nebo činnost nebude možné zrealizovat v roce 2020, je možné dle smlouvy požádat i o prodloužení realizace a čerpání dotace do roku 2021. Změny činnosti nebo projektů nahlaste nejpozději do 2. 11. 2020, postupujte dle Metodického návodu pro příjemce dotace v roce 2020.

#kulturažije

Platforma DONIO umožňuje kulturním projektům a organizacím založit sbírku nebo se i prezentovat v přímém přenosu na internetové televizi MALL.TV.

European Cultural Foundation vypsala nový SOS program, kde můžete žádat 5 000 – 50 000 EUR. Uzávěrka je 27. dubna 2020, více informací najdete zde.

Bývalá Káznice na Cejlu ožila díky novému studiu

Již dva živé streamy má za sebou Káznice LIVE. Z útulného studia v bývalé Káznici na Cejlu jako první zahrál skladatel, performer a multiinstrumentalista Tomáš Vtípil. V druhém vysílání pak společně vystoupili zpěvák Karel Heřman z kapely Čankišou s kytaristou a perkusistou Ivanem Jílkem. Tyto dva pilotní koncerty si pustilo 5 600 diváků. Velký pátek 10. dubna bude patřit Pašijím a živý přenos povede kněz Jan Hanák. Od 15 hodin bude číst z Janových pašijí a spojí se v myšlenkách a prožitku s ostatními lidmi v této nelehké době. 2 Za Káznicí LIVE stojí spolek Tripitaka, filmová produkce GNOMON ve spolupráci se studentskými mediálními projekty Studex.tv a Radio R, firmami Tech-Pro a Michal Gazdag a s podporou TIC BRNO, JIC a Kreativní Brno. Partnerem pátečního programu je také Český rozhlas Brno. Cílem je zprostředkovat divákům kvalitní kulturní zážitek a umožnit jim kontakt s brněnskou kulturní scénou. Současně pak také podpořit brněnské umělce, kteří se v současné době ocitli bez možnosti vystupovat. Chcete-li v Káznici uspořádat svůj online koncert či vystoupení, ozvěte se Davidu Oplatkovi (david@tripitaka.cz, 725 741 376).

Jak smysluplně využít čas v karanténě? Sledujte stránku koronapady.cz!

NA NÁVŠTĚVĚ U VÁS

V těchto složitých dnech nejen pro brněnskou kulturu vám kolega Kryštof Trávníček bude přinášet krátké reporty z terénu, tedy přímo z klubů, divadel, galerií či redakcí, ateliérů a jiných kulturních stánků města Brna:

V posledním březnovém dni jsem se setkal, pochopitelně s rouškou přes obličej, s režisérkou Divadla Líšeň Pavlou Dombrovskou a technickým ředitelem Luďkem Vémolou přímo v prostorách zázemí uvedeného divadla. Důvodem návštěvy byla především snaha naslouchat a poslechnout si postřehy, problémy a myšlenky spjaté s překlenutím i řešením vzniklé nezaviněné situace, a také informovat o připravovaných podpůrných opatřeních města Brna a Odboru kultury MMB pro postižené subjekty poskytující veřejné kulturní služby v Brně.

Vzhledem k tomu, že se chod divadla ve vztahu k veřejnosti a vždy spokojenému auditoriu v podstatě zastavil, činí měsíční ztráta divadla několik desítek tisíc Kč. I přes tato takřka fatální omezení neztrácejí kmenoví zaměstnanci divadla naději, optimismus a touhu pracovat i pomáhat komunitě v městské části Líšeň skrze šití roušek či pořádáním intimních sousedských mini koncertů. Provoz divadla se tak nezastavil - technický ředitel opravuje rekvizity, režisérka kromě roušek šije výkryty, píše scénář a domlouvá další představení na podzim. Díky možnosti benevolentního vypořádání parametrů obdržené dotace za rok 2020 Odborem kultury MMB, vládním podpůrným opatřením pro podnikatele a živnostníky či připravovaným podpůrným balíčkem ze strany města Brna se jim, jak věří, podaří krizové období přežít a zahájit zanedlouho provoz.

V době “pokrizové” by v Divadle Líšeň chtěli neprodleně zahájit prozatím nepovedenou sezónu. V tom by jim, dle jejich názoru, mohlo pomoci i město formou bezplatné propagace jejich aktivit a reklamou na jejich divadelní představení, videoporadami a videokonferencemi kulturních aktérů města anebo funkčním a přehledným městským plánovacím kalendářem kulturních akcí (který již existuje - viz KalTic, pozn. autora). 

CO SE DĚJE V BRNĚNSKÉ KULTUŘE

Děkujeme za vaše příběhy, které s námi sdílíte. Pokud chcete něco vzkázat sami sobě navzájem, napište na kultura@brno.cz, vybrané příspěvky uveřejníme.

Brněnská kolonie Nový dům získala prestižní značku Evropské dědictví. Více informací o žabovřeské kolonii vám přináší Brněnský architektonický manuál zde.

Projekt My Street Films, který propojuje zájemce o dokumentární tvorbu z řad široké veřejnosti s profesionálními českými dokumentaristy, vyhlásil veřejný open call námětů pro budoucí účastníky.

Muzeum města Brna vytvořilo videoprohlídku výstavy Jiřího Bieleckého. Vila Tugendhat také vytvořila stránku s online materiály včetně virtuální prohlídky, procházet se vilou můžete zde.

Newsletter Artmap upozorňuje na zveřejnění přednášek z cyklu TIM Panel odborníků, kde najdete 70 záznamů zaměřených na současné kurátorské koncepty, autorské prezentace z oblasti audiovize, net artu a videoartu.

Slavností koncert k 75. výročí osvobození a ukončení 2. světové války Nebe plné hvězd, který se pravidelné koná v parku před klubem Šelepka v sadech Národního odboje, byl přeložen na 30. září 2020.

Moravia Brass Band natáčí na svůj Facebook videa jednotlivých hráčů v karanténě, které se pak spojí třeba v melodii z filmu Návrat do budoucnosti.

Cotatcha Orchestra vydal “karanténní singl” A Very Old Lady Driving A Ferrari, který si můžete poslechnout zde.

Katedrála sv. Petra a Pavla/ foto archiv

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po dvou týdnech od uvedení Mahlerovy Písně žalobné se do prostor Janáčkova divadla vrátila Filharmonie Brno s podobně ambiciózním programem. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese koncertně provedla kompletní oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování aranže vytvořené Wolfgangem Amadeem Mozartem se společně s orchestrem ujal Slovenský filharmonický sbor pod vedením Jana Rozehnala, a čtveřice sólistů ve složení Jana Sibera (soprán), Václava Krejčí Housková (mezzosoprán), Christoph Prégardien (tenor) a Lukáš Bařák (basbaryton).  více

Pro poslední koncert letošního, sedmnáctého ročníku multižánrového festivalu Groove Brno si organizátoři schovali opravdovou lahůdku. V sobotu 7. prosince vystoupil v brněnském Metro Music Baru americký baskytarista, zpěvák a experimentátor MonoNeon, kterého doprovodila trojice muzikantů Xavier Lynn (elektrická kytara, vokály), Dominique Xavier Taplin (klávesy, vokály) a Jackie Withfield (bicí, vokály).  více

Dnes již světoznámá švédská kapela Dirty Loops zakončila v sobotu 30. listopadu v brněnském Metro Music Bar své podzimní evropské turné. Koncertem kapela přispěla do programu sedmnáctého ročníku funkového, soulového a jazzového festivalu Groove Brno. Trio virtuózních muzikantů ve složení Jonah Nilsson – zpěv a klávesy, Henrik Linder – basová kytara a Aron Mellergård – bicí se proslavilo perfektní technickou zdatností, propracovanými vlastními kompozicemi i cover verzemi známých, zejména popových písní. Tyto písně jsou však v jejich aranžích často reharmonizovány a stylem se blíží ke kombinaci disca, popu a jazz fusion. Aby se muzikanti nemuseli uchýlit k používání předem nahraných podkladů, doplnil trio při tour klávesák a vokalista Kristian Kraftlingvíce

Největší koncertní projekt stávající sezóny 28. a 29. listopadu zahájil abonentní řadu Filharmonie v divadle II. První polovinu věnovala Filharmonie Brno pod vedením šéfdirigenta Dennise Russella Daviese třem kratším kompozicím Ericha Wolfganga Korngolda a Josefa Bohuslava Foerstera. Druhou část pak vyplnila monumentální Píseň žalobná Gustava Mahlera, která zazněla v původní třívěté verzi. Orchestr doplnil Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy, a čtveřice sólistů ve složení Chen Reiss – soprán, Stefanie Irányi –alt, Attilio Glaser – tenor a Michael Wagner –baryton. Dvojice koncertů navíc připomínala velká výročí: 90 let od premiéry (28. 11. 1934) původní třívěté verze Mahlerovy Písně žalobné, která se odehrála v Brně, a 100 let od otevření brněnského studia Českého (Československého) rozhlasu.  více

Hudební soubor Ensemble Opera Diversa dal svému poslednímu orchestrálnímu koncertu letošního roku osobitý „spin“. Večer se odehrál 26. listopadu v hudebním klubu Alterna, který je spíše sídlem rocku, elektroniky a indie popu než koncertním sálem artificiální hudby. Dvojice vybraných skladeb sestávající z premiérovaného díla Vojtěcha Dlaska Querellovy písně pro sopránový saxofon a smyčce a skladby Miloslava Ištvana Hard Blues pro pop-baryton, soprán, recitátora a komorní soubor tomu rovněž odpovídala. Ištvanův Hard blues přirozeně propůjčil celému večeru i jméno – právě onen střet artificiálního, komponovaného a cíleně „uměleckého“ světa (myšleno bez pejorativního nádechu) s afroamerickými autentickými hudebními projevy vyvěrajícími z hlubin duše životem zkoušeného člověka byl totiž středobodem večera. Nejednalo se tedy o pouhou stylovou inspiraci, nýbrž o inspiraci tematickou, která byla inherentně přítomná také v úvodním díle večera. Tím byla skladba Querellovy písně inspirovaná románem Jeana Geneta, již dříve věnovaná souboru Ensemble Opera Diversa, tentokrát však v nové instrumentaci.  více

Nejčtenější