Cotatcha Orchestra oslaví 10 let s Lenkou Dusilovou, Vincencem Kummerem a dalšími

7. listopad 2024, 10:00

Cotatcha Orchestra oslaví 10 let s Lenkou Dusilovou, Vincencem Kummerem a dalšími

Big band Cotatcha Orchestra je na hudební scéně už 10 let. Oslaví to velkolepým koncertem v Divadle Husa na provázku spolu se čtyřmi hosty – zpěvačkami Lenkou Dusilovou a Géraldine Schnyder, kontrabasovým matadorem Vincencem Kummerem a trombonistou a držitelem Latin Grammy Iljou Reijngoudem. Šestnáctičlenné těleso nominované na Cenu Anděl založil trumpetista Jiří Kotača s vizí hrát neotřelou a originální bigbandovou hudbu. Na jubilejním koncertě zazní výběr toho nejlepšího z minulosti a současnosti včetně novinek. To vše doplněné animacemi Magdalény Bláhové.

„Cotatcha Orchestra je současný, velice svěží big band s velkou hráčskou erudicí, silným původním repertoárem, ale taky velmi zajímavými programovými řadami třeba s vánoční tématikou. Mají touhu překračovat klasický žánr, přinášet invenci a to je pro mě velmi přitažlivé,” říká Lenka Dusilová, která bude mezi hosty koncertu.

Big band, který v roce 2014 založil Jiří Kotača v Brně prošel několika vývojovými fázemi. Od skladeb světových tvůrců, přes současnou českou tvorbu a spolupráci s mladými talenty ze zahraničí, se orchestr postupem času propracoval k vlastnímu autorskému repertoáru na pomezí žánrů, který vydal na svém prvním albu Bigbandová elektronika. To bylo oceněno za originalitu a stylotvornost nominací na Cenu Anděl a vyhrálo Českou jazzovou sklizeň. ”Mým hlavním cílem k založení big bandu bylo zahrát si především muziku, kterou tady nikdo jiný nehrál. Byli jsme mladí a nadšení, většinou studenti, kteří se potkali na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Za tu dekádu jsme toho zahráli dost a bylo to pestré. Ať už se na začátku jednalo o převzatý repertoár nebo postupem času i vlastní program, pojítkem byl vždy důraz na přidanou hodnotu skrze spolupráce se zahraničními hosty nebo uváděním děl, které nejsou v tuzemsku běžně k poslechu. Takto kromě naší vlastní tvorby vznikla například vánoční programová řada, v které hrajeme české barokní koledy a vánoční písně ze Slovinska či Bulharska, anebo taky řada věnující se některým významným osobnostem jazzu 20. století. Uvedli jsme například hudbu Gila Evanse, Stravinského nebo Stana Kentona.” vysvětluje kapelník Jiří Kotača. Koncert je ohlášený na 26. listopadu 2024 od 19:30 v Divadle Husa na provázku.

Výběr hostů brněnského koncertu není náhodný. “Zvolit hosty a repertoár pro mě nebyl jednoduchý úkol, jelikož bych nejraději zahrál se všemi valnou část toho, čím jsme prošli. Nakonec jsem se rozhodnul pro čtyři osobnosti, s nimiž jsme strávili na různých programech nejvíc času a které byly pro big band důležité.” dodává Kotača.

Prvním hostem je devítinásobná držitelka Cen Anděl a nepřehlédnutelná osobnost české scény Lenka Dusilová. S ní Cotatcha Orchestra spolupracoval na svém prvním albu i následných koncertech včetně nové tvorby.

Dále Vincenc Kummer – matador nejen českého kontrabasu, ale také dlouholetý spoluhráč Karla Gotta. Za svou bohatou kariéru si zahrál s legendami jako je Dizzy Gillespie či Dee Dee Bridgewater, ale působil právě také několik let jako kontrabasista a co-aranžér v Cotatcha Orchestra. Na koncertu spolu zahrají několik Kummerových aranžmá.

Géraldine Schnyder je mladá švýcarská zpěvačka, která se zamilovala do Brna, kde v současné době žije a vyučuje na brněnské JAMU. Její jedinečný hlas zazní v několika swingových skladbách.

Čtvrtým hostem koncertu je nizozemský skladatel a trombonista Ilja Reijngoud, držitel Latin Grammy a laureát prestižní T. Monk Competition za kompozici. Big band s Reijngoudem spolupracoval na albu Bigbandová elektronika a na české tour v roce 2018, kde uvedli Reijngoudovy skladby. Novinky z dílny nizozemského trombonisty zazní i na chystaném koncertě v Brně.

Vstupenky jsou v prodeji v síti Goout

Foto Jakub Jíra

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Posledním předvánočním koncertem uzavřela Filharmonie Brno letošní část abonentní řady Filharmonie doma. Do jejího čela se vůbec poprvé postavil hvězdný houslista Fabio Biondi, který je známý především interpretací barokní hudby. Kromě smyčce se ale chopil také taktovky a brněnskému publiku se tak představil ve dvojroli houslista / dirigent. Společně s Filharmonií Brno provedl ve čtvrtek 19. 12. v Besedním domě díla Antonia Vivaldiho, Jana Dismase Zelenky, Pietra Nardiniho a Luigi Boccheriniho.  více

Kolem svátku svaté Doroty (6. února) a zejména od sv. Floriána (4. května) do sv. Martina (11. listopadu) se asi ve stovce obcí Brněnska a více jak dvaceti městských částech Brna každoročně konají slavnosti, které jsou od nepaměti, mnohde dodnes, nejvýznamnější událostí kulturního roku. Jejich hlavními účastníky bývala svobodná mládež odrostlá škole, chasa, která si na rok volila své zástupce - dva až čtyři stárky. Tato stárkovská organizace začala od začátku 20. století zanikat a pořadatelství jedněch hodů v obci se rozdrobilo mezi řadu spolků. S jejich rušením či ukončením činnosti se pořadatelství hodů přerušilo, případně v letech nesvobody přecházely hody do ilegality. Jejich dnešní slavení je tedy tradice obnovovaná, v dosídlených či novějších lokalitách zaváděná.  více

Vánoce v Brně znamenají také tradiční předvánoční koncert Brno Contemporary Orchestra (BCO), který se tentokrát uskutečnil s titulkem Z Ameriky do Tuřan. Odehrál se 18. prosince a po roční pauze se opět vrátil do tuřanské sokolovny. BCO pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra provedlo skladby Mauricia Kagela, Steva Reicha, Trevora Grahla a tradičně i Miloslava Kabeláče. Společně s orchestrem se publiku představila čtveřice zpěváků ve složení Aneta Podracká BendováKornél MikeczMichal Kuča a Martin Kotulan. V závěru první poloviny pak Pavel Šnajdr vyměnil taktovku za tleskání, v čemž ho doplnil Petr Hladíkvíce

Po roce 1989 se začalo Brno pomalu ale jistě z hermeticky uzavřené socialistické republiky chystat na divoké devadesátky plné nevyjasněných vražd, podvodů s lehkými topnými oleji a mafiánských tanečků v rytmu diska. Stěny dětských pokojů plnila Nirvana a plechovky od Coca Coly, na nočním stolku nesmělo chybět poslední Bravíčko. Měl i v této době folklor své místo, musel si ho znovu vydobýt nebo jde o maják, který rozbouřené dějiny nijak nezasáhly?  více

Téma v názvu je dosti široké a neodvažuji se svůj text nazvat jinak, než letmým ohlédnutím. Nejdříve si však dovolím malou retrospektivu.  více

Nejčtenější