Valtický zámecký areál prošel velkou rekonstrukcí a nyní zahajuje kulturní sezónu víkendovým festivalem Feste Teatrale. Zámecké divadlo ožije barokní operou, v jízdárně a v kapli proběhne několik komorních koncertů, dobových tanečních vystoupení a workshopů.
Rekonstrukce zámeckého areálu trvala čtrnáct měsíců, během kterých bylo celkově obnoveno barokní divadlo, rozsáhlé prostory zámecké jízdárny a přilehlý zahradníkův domek, sloužící nyní jako zázemí pro umělce. Přestože v Zámeckém divadle již probíhá zkušební letní provoz a jízdárna již byla slavnostně otevřena závěrečným koncertem festivalu Concentus Moraviae s Magdalenou Koženou, oficiální zahájení kulturní sezóny v zámeckém areálu začíná festivalem Feste Teatrale, který se uskuteční od soboty 12. do neděle 13. září ve Valticích.
Dramaturgie festivalu se zaměřila na méně známé a u nás takřka neuváděné barokní autory jako Henry Purcell, Silvius Leopold Weiss, Gottfried Finger a další. Kromě komorních koncertů v kapli nebo jízdárně bude možné navštívit workshopy pro děti i dospělé. V zámecké jízdáně bude stejně jako nedávno v Brně uvedeno scénické ztvárnění kantát G. F. Händela Tři ženy, Tři osudy. Oba večery vyvrcholí velkolepou rekonstrukcí barokní opery Didone abbandonata v obsazení sólistek brněnského i pražského Národního divadla a zahraničních hostů.
Zámecké divadlo prošlo důkladnou rekonstrukcí, pod vedením týmu, který před lety pracoval na opravách barokního divadla v Českém Krumlově. Valtické divadlo nyní opět disponuje funkční barokní mašinérií kulis, jevištních strojů a efektů. Díky přesné prostorové kopii původního divadla je rozvržení scény, techniky i hlediště totožné s posledními záznamy z dob, kdy se v divadle aktivně hrálo. Technika je podpořena novými elektrickými rozvody, ale i přesto umožňuje celkové nasvícení prostoru pomocí svíček a lamp. Kapacita divadla je stále 189 sedatel, přičemž opravdu dobrá viditelnost je pouze z knížecích lóží.
Zprávy o Zámeckém divadle ve Valticích pochází z roku 1790, zda jde o přestavbu či založení divadla se zatím zjistit nepodařilo. Největšího rozmachu se dočkalo za tehdy vládnoucího pána z rodu Lichtenštejnů. Alois Josef I., díky kterému se ve Valticích scházela nejvyšší šlechta Evropy. Na slavnostním otevření divadla v roce 1790, které provedl sám kníže Alois I., byla divadelní sezóna zahájena zpěvohrou Prometheus, provedená umělci z Vídně. Po nástupu jeho následníka už divadelní činnost upadala. Posledního vzestupu se divadlo dočkalo při návštěvě císaře Františka Josefa I., kdy byly na jeho počest pozváni přední umělci a sólisté z Vídně. Později se už v Zámeckém divadle takřka nehrálo.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..