Festival Groove Brno se uskuteční během léta pod širým nebem

Festival Groove Brno se uskuteční během léta pod širým nebem

Festivalové koncerty z minulého ročníku, který neproběhl z důvodu koronavirové krize, jsou přesunuty na letošní léto. V areálu Biskupského dvora vystoupí Roman Dragoun a B-Side Band se svým projektem Folk Swings a Jazzovou mší Jaromíra Hniličky. V rámci hudebních večerů pod širým nebem bude pokřtěno také nekolik nových desek.

První dva večery budou patřit projektu Folk Swings. Album, na kterém B-Side Band bandleadera Josefa Buchty představuje originální aranžmá s Jarkem Nohavicou, Vlastou Redlem, Ewou Farnou, Radkem Pastrňákem, Slávkem Janouškem, Samsonem Lenkem, Pokáčem nebo Kristýnou Daňhelovou, spolu se zpěváky pokřtí 24. a 25. srpna.

“Když jsme se minulý rok rozhodovali, zda festival přesuneme nebo uspořádáme on-line, bylo to jednoznačné. Festival i samotný žánr groove je především o energii, společné radosti a živé hudbě. Tyto atributy jsou po internetu bohužel absolutně nepřenosné. Bylo pro nás ale podstatné a nesmírně důležité, abychom alespoň částečně dali muzikantům práci. Proto jsme se rozhodli zaznamenat naše české festivalové projekty a vydat tak tři studiová alba. Všechny tři v plné parádě společně s diváky v létě pokřtíme. Věříme, že živé koncerty konečně vyjdou!” vysvětluje záměry a plány ředitel festivalu Josef Buchta.

Své úplně první studiové nahrávky se dočkala i Jazzová mše Jaromíra Hniličky ve své finální rozšířené podobě, kterou B-Side Band spolu s Komorním orchestrem Brno a sborem Ars Brunensis pod taktovkou dirigenta Dana Kalouska vydal fyzicky 3. prosince 2020. Pod názvem Missa Jazz bude digitálně vydaná vydavatelstvím Big Round Records prostřednictvím distributora Naxos, a to celosvětově už 14. května. Křest desky proběhne rovněž na Biskupském dvoře 27. srpna. 

Jako poslední byl letos studiově vydán Roman Dragoun Projekt, který byl v rámci festivalu uveden v roce 2017 a 2019. Skladby Romana Dragouna v aranžmá pro big band, komorní orchestr a sbory sklidily tehdy neobvyklý úspěch. Dvojalbum vyšlo 15. dubna k 65. výročí Dragounových narozenin. A to společně s klipem ke skladbě Jako dým. Křest je ohlášen na 29. srpna.

Všechny zakoupené vstupenky zůstávají nadále v platnosti. Veškeré informace jsou zveřejněny na festivalovém webu nebo na FB stránkách festivalu.

Folk Swings/ foto TINO

Komentáře

Reagovat

Zatím nebyl přidán žádný komentář..

Po prosincovém uvedení Händelova Mesiášev instrumentaci W. A. Mozarta, provedla Filharmonie Brno další oratorium, tentokrát Die Schöpfung(Stvoření) Josepha Haydna (1732–1809). Ve čtvrtek 13. března se v Besedním domě do čela orchestru postavil dirigent Petr Altrichter, sborových pasáží se ujal Petrem Fialou vedený Český filharmonický sbor Brno, a sól se zhostili sopranistka Jana Sibera, tenorista Petr Nekoranec, a basista Peter Mikulášvíce

Další z jazzových večerů, které jsou pravidelně pořádány Filharmonií Brno, byl věnován duu Will Vinson (altsaxofon) a Aaron Parks (klavír). Tito hudebníci se spolu v různých formacích potkávají už dvacet let. Proto se rozhodli, že nastal čas, aby si vyzkoušeli to nejintimnější a podle mnohých i to nejtěžší – formát pouhého dua. V podání těchto muzikantů střední jazzové generace zazněl v pondělí 10. března v Besedním domě jak výběr z klasického jazzového materiálu, tak několik vlastních kompozic.  více

Pátý koncert z cyklu Auskultace, ve kterém se Brno Contemporary Orchestra postupně věnuje různým částem lidského těla, byl zaměřený na sluch. Nesl příznačný název Audio, přičemž byl především zdůrazněn rozdíl mezi pouhým slyšením a posloucháním. V pondělí 3. března (datum Mezinárodního dne sluchu) provedl soubor pod taktovkou Pavla Šnajdra v obřadní síni Ústředního hřbitova díla Petera Grahama, Petra Bakly, Jürga Freye a Iana Mikysky, který ve své skladbě orchestr doplnil tóny mikrotonální kytary. Jako klavírní sólista se představil Miroslav Beinhauervíce

V duchu romantických děl známých i méně známých autorů, která nejsou často zahrnována do repertoáru orchestrů, se nesl včerejší koncert v Janáčkově divadle. Filharmonie Brno s hostujícím dirigentem Robertem Kružíkem zde představila poutavý program pojmenovaný Skryté poklady romantismu, při kterém se publiku představil i tuzemský houslista a koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodičkavíce

Dvacátý druhý ročník cyklu koncertů staré hudby s názvem Barbara Maria Willi uvádí… přivítal v úterý 25. února v Konventu Milosrdných bratří soubor Capella Mariana s uměleckým vedoucím a tenoristou Vojtěchem Semerádem. Ansámbl se svými kmenovými členy Hanou Blažíkovou (soprán, gotická harfa), Jakubem Kydlíčkem (flétny) a Ondřejem Holubem (tenor) z důvodu hlasové indispozice zbylých kolegů mezi sebe na poslední chvíli přijal jako výpomoc barytonistu Jana Kukala. Večer byl unikátní propojením filmové epopeje Svatý Václav s živou hudbou, jež měla podpořit stylovost i historičnost svatováclavské epochy zachycené v němém snímku.  více

Nejčtenější