V příštím týdnu vystoupí Filharmonie Brno spolu se sólistkou sezony Alinou Pogostkinou a dirigentem Juhym Kangasem. V souvislosti s koncerty bude v Univerzitním kině Scala uveden dokument Boží ptáčci od režisérky Dzintry Geka, která ho osobně zahájí spolu s autorem hudby k tomuto filmu Pēterisem Vasksem. V rámci následujících dvou koncertů s názvem Vzdálené světlo zazní jeho stejnojmenný houslový koncert.
Ve středu 24. února v 15:00 bude v Univerzitním kině Scala možné zhlédnout dokument Boží ptáčci a to za osobní účasti režisérky filmu Dzintry Geka a jejího manžela, lotyšského skladatele Pēterise Vaskse. Film zobrazuje pohnuté osudy rodin lotyšských uprchlíků.
Následující dny budou tradičně patřit dvěma koncertům Filharmonie Brno. Tentokrát pod vedením šéfdirigenta proslulého komorního orchestru z finské Ostrobotnie Juhy Kangase, během kterých v Besedním domě zazní celkem čtyři skladby. Kromě již zmíněného houslového koncertu také koncertní suita z filmu Mladý Törless Fantasia pro smyčcový orchestr německého skladatele Hanse Wernera Henzeho. Dále skladba Canto V „Into the Heart of Light“, kterou napsal na objednávku dirigenta brněnského koncertu Juhy Kangase v roce 2012 finský skladatel Einojuhani Rautavaara, známý například svým Koncertem pro ptáky a orchestr, kde ze zvukového pásu zní ptačí hlasy, na magnetofon „ulovené“ skladatelem. V závěru večera zazní dílo finského skladatele Jeana Sibelia - koncertní suita Pelléas a Mélisandasestavené ze scénické hudby k stejnojmennému dramatu vlámského básníka Maurice Maeterlincka. Koncerty proběhnou ve čtvrtek 25. a pátek 26. února od 19:30 v Besedním domě.
Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová se k plánovaným akcím vyjádřila takto: „Jedním z našich cílů je vtáhnout Brňany do světového hudebního dění. Díky koncertu s názvem Vzdálené světlo přijede do Brna německá houslistka ruského původu Alina Pogostkinová, lotyšský skladatel Pēteris Vasks a finský dirigent Juha Kangas. V Besedním domě se sejdou zástupci Lotyšské a Finské ambasády a příznivci klasické hudby 20. a 21. století, kteří si kromě neoromantického houslového koncertu, filmové a scénické suity vyslechnou vůbec nejmladší skladbu naší jubilejní 60. sezony, která byla napsána v roce 2012.“
Lotyšský hudební skladatel Pēteris Vasks vystudoval hru na kontrabas, později působil jako kontrabasista v předních orchestrech v Lotyšsku a Litvě a od konce 80. let se věnuje výhradně komponování. Jeho Houslový koncert „Tālā gaisma” (Vzdálené světlo) patří do okruhu jeho skladeb komponovaných pod dojmy společensko-kulturních proměn v Lotyšsku, a „programově” tedy spjatých s národní tematikou. Skladbu premiéroval Gidon Kremer se svým orchestrem Kremerata Baltica v roce 1997, od té doby je součástí repertoáru světových houslistů.
Zatím nebyl přidán žádný komentář..